Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čivavy z ´domů hrůzy´ mohou jít k novým páníčkům. Pomůžete pejskům z množírny? Zjistili jsme vše podstatné

21.11.2018
Čivavy z ´domů hrůzy´ mohou jít k novým páníčkům. Pomůžete pejskům z množírny? Zjistili jsme vše podstatné

Foto: ÚZSVM

Popisek: Tato čivavka měla štěstí. Zachránili jí z odporné množírny a čeká na nové laskavé páníčky

FOTO Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v Plzni byl pověřen správou více než stovky psů, zajištěných Policií ČR při odhalení množírny v červenci tohoto roku. ÚZSVM nyní nabízí čivavy z množírny novým majitelům. Není to ale tak jednoduché, jako když si vezmete pejska z útulku. O tom jsme hovořili s ředitelkou odboru Hospodaření s majetkem státu ÚZSVM v Plzni Lindou Hejlovou, která nám vysvětlila, proč pejsky prodávají i proč je nutné počítat s trvalými následky u dosud týraných čivav. Ale nemějte strach. „Pejsci jsou veselí, mazliví, hraví, veterinář vše, co šlo, vyléčil, a trvalé následky jim nebrání socializovaně, tj. plnohodnotně žít a dožít v novém domově,“ ujistila nás paní ředitelka. A my můžeme dodat, že jsou doslova k sežrání, jak můžete ostatně vidět na fotkách.

Pejsci pocházejí z dvou množíren a jejich příběh je velmi dramatický. Psíci z množírny v Brněnské ulici v Plzni držela ´chovatelka´ Iva W., nyní mimochodem čelí trestnímu stíhání, v klecích pro hlodavce! Měla tam 103 psů různých ras v bytě 3+1. „Denně nám nad hlavou štěkají psi, mraky psů, ani nevíte kolik,“ popsala dlouhodobé týrání sousedka pro Plzeňský deník. Dodala, že se nájemníci nedovolali pomoci ani na úřadech, ani na policii. „Seniorka, která žije pod ní má promočené stropy od moči,“ pokračovala žena. V některých bytech se prý kvůli zápachu nedalo ani bydlet.

Granule měli na zemi mezi výkaly, takže je museli vyzobávat

Tato množírna ale nebyla jediná. V Sedleci u Starého Plzence objevila a vysvobodila policie ve spolupráci s Veterinární správou a organizací Hlas zvířat další množírnu, která, jak se ukázalo, sloužila pouze pro nemocné psy - byly zde objeveny hroby a ostatky zvířat). Plzeňský deník popsal ´dům hrůzy´ takto: Na zahradě zchátralého domu byly ve vysoké trávě nalezeny psí hroby s ostatky a značně zubožená, podvyživená zvířata žijící v nepředstavitelných podmínkách. „Psi byli chováni ve výtrusech různého stáří, drženi v chovných prostorech i klecích. Granule měli na zemi mezi výkaly, takže je museli vyzobávat. Voda byla velmi znečištěná,“ řekl Deníku ředitel Státní veterinární správy pro Plzeňský kraj Václav Poláček.

Takto to vypadalo v bytě údajné chovatelky, foto repro / Krimi Plzeň

„V objektu byl silný zápach čpavku, ze kterého měla zvířata problém s dýchacími cestami a očima,“ dodal Poláček. Strážníci z místa převezli do plzeňského Útulku pro zvířata v nouzi na sedmnáct psů, žena „chovala“ kromě zmiňovaných čivav rasu hovawart, jezevčíky a křížence. „Ten dům je hroznej. Od chlapů v hospodě jsem slyšel, že se tam sousedi vůbec nevyspali,“ řekl místní muž. Podle informací Deníku byla množírna zaměřena především na čivavy a provozována více než deset let.

Kolikrát jsem slyšela ten bolestivý pláč, kdy pejskové plakali

Tereza Hájková na sociální síti hovoří o hluku a častých útěcích zbídačených psů, kteří pak napadali lidi. „Kolikrát jsem slyšela ten bolestivý pláč, kdy pejskové plakali,“ dodala. Podle organizace Hlas zvířat, která pomáhá zvířatům v nouzi, bylo na místě „obrovské množství mrtvých psů, někdy zakopaných, někdy spálených a někdy ponechaných v pytlích.“ Podle zjištění spolku Hlas zvířat a advokátní kanceláře totiž žena měla prodávat psy za papírové, i když papíroví nebyli. Navíc měla zakázané podnikání v oblasti chovu zvířat. „Paní si od ní koupila psa za 16 tisíc, ona ho vydávala za papírového,“ potvrdila Deníku sousedka. Skvělou práci odvedl spolek Hlas zvířat, který po objevení množírny v Sedleci vyrazil na adresu chovatelky. Advokátní kancelář Roberta Plicky, které se spolkem úzce spolupracuje, podala téhož dne rovněž podnět k domovní prohlídce a k zadržení majitelky. Tam se pak odehrálo drama. „Majitelka nejprve chtěla začít psy vynášet, pak se zabarikádovala uvnitř a vyhrožovala, že jim ublíží,“ prozradil advokát Robert Plicka.

Dům hrůzy v Sedleci v srpnu navštívilo „přepadové komando“ policie, Krajské veterinární správy pro Plzeňský kraj, Odboru životního prostředí Magistrátu města Plzně a strážníků Městské policie, které zde za přítomnosti nyní již trestně stíhané chovatelky (žena v černém zezadu na snímku) objevilo hrůzné věci, mrtvé pejsky všude, v igelitových pytlích, starých barelech... Foto repro / Krimi Plzeň

Policisté ženu stíhají. „Žena je podezřelá ze spáchání přečinu týrání zvířat v jednočinném souběhu s přečinem zanedbání péče o zvíře z nedbalosti. Případem se kriminalisté dále zabývají,“ řekla policejní mluvčí Hana Rubášová. Tyrance hrozí pět let, sazba se ale ještě může změnit. „Podezřelá osoba je vyšetřována v souběhu pro několik přečinů, kromě týrání zvířat ještě například pro neoprávněné podnikání. Mimo jiné vzhledem k velmi vysokým nákladům na zajištění odborné péče o zajištěná zvířata rozhodly orgány činné v trestním řízení o povolení prodeje těchto zvířat,“ dodává k tomu ÚZSVM v Plzni.

Úřad má svůj utajený útulek 

Protože se v tomto případě nejedná o klasickou adopci zvířat, propadlých do vlastnictví státu na základě pravomocného rozhodnutí, ale o zajištěná zvířata v běžícím trestním řízení, režim dalšího nakládání s nimi nebude řešen jako klasická adopce z útulku. Kupní cena získaná z prodeje zvířat bude v souladu se zákonem jako tzv. „náhradní hodnota“ uložena do úschovy orgánů činných v trestním řízení a bude řešena v závěrečném verdiktu soudu v dané kauze. Paní ředitelka Hejlová také upozornila, že někteří pejsci, zvláště ti starší, mají trvalé následky. „Kvůli čpavku z moči mají poškozený zrak, zubní kámen, některé čivavy mají i tak zvaný podkus, což znamená, že horní část čumáčku je normální, ta dolní kratší, než by měla být, takže jim jazyk plandá z tlamičky,“ vysvětlila ředitelka Hejlová s tím, že k prodeji je nabízeno celé věkové spektrum pejsků, od štěňátek po psí důchodce. Ale i ti si zaslouží hezký domov, nemyslíte?

Zachránění pejsci putovali do útulku, který v Plzni provozuje Městská policie. Její práci v této kauze mimochodem velmi pochválil tehdejší primátor Zrzavecký (na videu Krimi Plzeň si nynější 1. náměstek primátora Baxy - v minulém volebním období to bylo přesně naopak, což je docela legrační - velmi pochvaloval, že útulek svěřilo město právě městským strážníkům, kteří se prý velmi osvědčili). Naopak ve videu pan Zrzavecký poznamenal, že se zúčastnil zátahu v množírně a nic tak hrozného prý do té doby neviděl... V útulku zachráněné pejsky jako první čekala prohlídka veterinární lékařky. Foto repro / Krimi Plzeň

Cenu určil soudní znalec, paní ředitelka nám sdělila, že se pohybuje do dvou tisíc korun. „Ona je to spíše charita, pomoc v nouzi těm pejskům,“ vysvětlila Linda Hejlová a dodala, že ÚZSVM nemá dle zákona jinou možnost, než prodej. Nemůže dát pejsky zadarmo, protože právně jsou v majetku té chovatelky v uvozovkách. Zákon ale umožňuje, jak vysvětlila paní ředitelka, v takovýchto případech prodej majetku, což je právní kvalifikace pejsků, a soud pak místo něj řeší peněžitou náhradu… Ještě jedna věc nás velmi zajímala, a to, kde jsou pejsci nyní. „Úřad má pro takové případy smluvní útulek, jeho adresu ale nesděluje, aby se k zvířátkům právě nemohli dostat ti tyrani,“ řekla nám na závěr ochotná a laskavá paní ředitelka Hejlová.   

Tak zvaným ´měšťákům´ kde kdo nadává, ale i oni jsou důležití a i oni mají rádi pejsky... Foto repro / Krimi Plzeň

Dostanete katalog, absolvujete pohovor…

Pokud máte zájem o některého ze pejsků, můžete se od 23. listopadu obrátit na plzeňské pracoviště ÚZSVM (což prakticky znamená, jak jsme ověřili, zavolejte na telefonní číslo +420 377 169 306). Vzhledem k utrpení, kterému byla zvířata vystavena, budou zájemci o ně po dohodě s orgány činnými v trestním řízení absolvovat osobní rozhovor – za účelem zjištění jejich vztahu a postoje ke zvířatům a zejména k seznámení s přístupem, který týraná zvířata potřebují k dalšímu spokojenému životu. K dispozici tam bude rovněž katalog zajištěných pejsků s jejich popisem, věkem, zdravotním stavem.

Jedna ze zachráněných čivav, kterou zvěčnil profík - fotograf pro katalog ÚZSVM

Pokud si zájemce psa vybere, bude provedena rezervace a po vyhotovení smlouvy mu při příští návštěvě bude zvíře po úhradě kupní ceny a nákladů na provedenou kastraci předáno, rovněž na pracovišti ÚZSVM. Vzhledem k současnému režimu, ve kterém se zvířata nacházejí, nebude umožněna návštěva v zařízení, v němž jsou zvířata umístěna. Tajný útulek, vzpomínáte? 

Další ze zachráněných čivav, kterou zvěčnil profík - fotograf pro katalog ÚZSVM

„Vzhledem k utrpení, kterým zvířata prošla v naprosto nevhodných podmínkách malých nečištěných klecí a opakovaného množení nad jejich fyzické schopnosti a rovněž ve snaze zajistit, aby se toto utrpení nemohlo opakovat, budou všechna zvířata po dohodě s orgány činnými v trestním řízení prodávána vykastrovaná. Jen kastrací lze totiž zajistit, že o jedince ztratí zájem členové sítě množitelů, z nichž mnohým nebyla jejich protiprávní činnost dosud prokázána a kteří se do současných dnů vehementně snaží k zajištěným zvířatům dostat zpět,“ končí svou tiskovou zprávu ÚZSVM.

Vložil: Markéta Vančová