Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chcete si něco koupit? Možná budete muset zaplatit DPH dvakrát. Komentář Štěpána Chába

komentář 04.10.2018
Chcete si něco koupit? Možná budete muset zaplatit DPH dvakrát. Komentář Štěpána Chába

Foto: MO Plzeň

Popisek: Finanční správa Plzeňského kraje; ilustrační foto

Rádi nakupujete v e-shopech? Nakupujte, nakupujte. Ale před stisknutím tlačítka „Objednat“ se nejdřív informujte, jestli je provozovatel e-shopu spolehlivý plátce DPH. Protože pokud není, tak si u vás sice naúčtuje s cenou za vámi objednaný výrobek i stanovenou výši daní, ale tu pak neodvede finančnímu úřadu. Co se pak bude dít? No, pěkná divočina. Ale pozor, záležitost pracuje na bázi nakupuje plátce DPH. Nikoliv obyčejný zákazník.

Ke každému e-shopu a objednávce si otevřete Registr plátců DPH v České republice, který zřizuje Ministerstvo vnitra. Tam máte možnost ověřit si provozovatele. Pokud vám z šetření vzejde, že provozovatel je nezodpovědný plátce, může dojít po objednávce na černý scénář. Sice obchodníkovi zaplatíte s cenou i daně, ale ten je neodvede finančnímu úřadu. A finanční úřad se následně může obrátit na vás, abyste daně zaplatili vy. Námitka, že jste je již zaplatili s nákupem výrobku, neobstojí. Protože finanční úřad ve výsledku vůbec nezajímá. Měl jste a mohl jste vědět, že provozovatel je nezodpovědným plátcem. Punktum.

Pro příklad

Brnkačka, pokud kupujete přes internet třeba kosmetiku. Na daních to hodí jen pár stovek, což rozpočet firmy výrazně neohrozí. Ovšem představte si situaci, kdy kupujete auto za 300 000,-. tam už ty daně budou trochu jinde než jen u několika stovek. A to na pěkných 63 000,-. A finanční úřad ty peníze může chtít po vás. Může, zákon mu to dovoluje. A to konkrétně §109 odst. 3 zákona o DPH. Takže v okamžiku, kdy narazíte na skutečně výhodnou cenu, rozjasní se vám tvář radostí z toho, jaký že to jste Sherlock internetu, měli byste skutečně otevřít registr plátců DPH a projet si prodejcovu spolehlivost.

Chtěli byste takovou věc medializovat?

I na to tvůrci zákonů mysleli. Přeci si nenechají kydat na to své finančně demagogické dítko. Proto vymysleli, že obdržením výzvy k zaplacení je adresát vázaný mlčenlivostí o případu. A to pod pohrůžkou pokuty 500 000,-. Likvidační záležitost, že? Likvidační, ale skutečná. Medializovat zakázáno. Obrana zakázána. Tedy, ta zakázaná samozřejmě není, ale bránit se můžete jen tradiční cestou, to znamená odvoláním se. A odvoláte se tam, kam ani slunce nesvítí. Tedy na finanční úřad, který si toho svého finančního demagogického pacholka bude hýčkat. Ne vám dávat za pravdu. Takže ano, bránit se můžete, ale je to něco jako obrana proti tanku jen s ponožkou naplněnou pískem. Šance na výhru je nulová. Jen získáte čas na sehnání potřebné sumy, kterou prostě nakonec zaplatíte.

Jaká je v tom spravedlnost?

No, žádná. Finanční úřad argumentuje tím, že z nespolehlivého plátce (tedy spíše neplátce) DPH si zaplacenou částku rovnající se dani za výrobek můžete vymoci sami. Fíha. Dobrá dohra. Takže stát a jemu sloužící finanční úřady mají tu moc skutečně potrestat neplatiče DPH, přesto tuto kratochvíli hodí na vás. Co tím získáte… nebo spíš... co tím ztratíte. Vaší výzvě se neplatič vysměje. Hrozbám se také vysměje. Můžete sumu vymáhat soudní cestou. Můžete následně aktivovat gestapo exekutora. Ztratíte tím velké množství času, nervů, umřete o několik let dříve, ztratíte důvěru v lidstvo, budete po večerech brečet do duchen. Vymáhání v rukou finančního úřadu by bolelo jen zlotřilého neplatiče. Protože úřednice, které by s ním měly co do činění, jsou za buzeraci spoluobčanů placené. A čím více buzerují, tím větší prémie je čekají.

Moji milí poslanci

Chodí vám otevřené dopisy, já vám pošlu jen otevřené dva odstavce. Zrušte ten paskvil v zákoně. Je to sprostota toho nejvyššího řádu. Finanční správa je tu od toho, aby si pohlídala placení daní a ne od toho, aby buzerovala běžného občana s tím, ať zaplatí daně podruhé, protože finanční správě se do vymáhání tak nějak nechce. Je přeci ale úplně na hlavu, aby byl za prohřešky druhého trestaný někdo, kdo ten prohřešek neudělal. Dokonale postavené na hlavu.

A když už, když už jste schopní nacpat do rukou finanční správy takový handgranát, dejte ho do rukou také bankovnímu i nebankovnímu finančnímu prostoru. Tam by se docela hodil. Protože pokud nějaká banka nebo lichvář půjčí člověku, který pak nesplácí, měl by fungovat stejný princip. To znamená – blbá banko, neověřila sis, jestli bude dlužník schopný splácet, no tak jdi do pr… ioru. Ale to nepůjde, ve výsledku jsou zákony vždycky postavené tak, aby dávaly malé, ale permanentní kopance do zadku těm dole. Protože ti dole nemají na to, lobbovat tam nahoře za svou věc. Ti jen brblají a brblají a brblají a pak fňukají v soukromí svého pokojíčku do duchen.

 

Vložil: Štěpán Cháb