Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chcete si přivést suvenýr? Alkohol, cigára, peníze? Pak čtěte pořádně, celníci už si brousí zuby. Dovolená VI

25.07.2018
Chcete si přivést suvenýr? Alkohol, cigára, peníze? Pak čtěte pořádně, celníci už si brousí zuby. Dovolená VI

Autor: Letiště Praha

Popisek: Je dobré vědět, co můžete a nemůžete mít v kufru na dovolenou

Z dovolené si většinou chceme přivézt suvenýr. Případně se obohatit o levnější kořalku nebo tabáček. Dovézt z Řecka originální Ouzo (kdo nepil, neví co je dobré), nahrabat si na Kubě pravé doutníky nebo převézt přes turecké hranice igelitku s mušlemi. Všechno má svá pravidla a je dobré o nich vědět, jinak se můžete střetnout s jistým nepochopením u celníků.

Na stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky je k nalezení seznam celních a devizových předpisů pro cestování do zahraničí. A ne, nejedná se jen o předpisy pro EU, ale třeba i pro Keňu, Kubu nebo Papuu-Novou Guineu. A jak je zvykem státních webu a vyhledávání na nich, je vše maximálně ztíženo nepřehledností, špatným řazením (a to takovým, že vlastně žádným). Prokousat se tak ke kýženým informacím může být dost obtížné. Před vyhledáváním si udělejte doktorát z vyhledávání, jinak se můžete ztratit.

Ale základy pro vás máme

V zemích Evropské unie si můžete koupit a převážet téměř vše. Některé zboží však podléhá spotřební dani a je povoleno pouze v omezeném množství. Pro osobní potřebu si můžete pořídit 800 cigaret, 400 krátkých doutníků, 200 doutníků, 1 kilogram tabáku, 10 litrů lihovin a 20 litrů produktů se středním obsahem alkoholu, 90 litrů vína a 110 litrů piva, nicméně i zde se mohou najít výjimky. Třeba na Kypr si můžete dovézt jen jeden litr kořalky. Na to jsou Kypřani kosi.

Peníze na dovolenou

Na platební kartě si můžete převážet peněz dle libosti. Nikdo vás neztrestá ani za částku ve výši hodnoty společnosti Google. Ale v hotovosti? Tam už to začíná být problematičtější. Pokud vyrážíte na dovolenou, zabalit si můžete mezi ponožky a spodky rovných 10 000 euro. Pokud vám potomek potajmu strčí do kapsy u trenek jedno euro navíc a celník na to přijde, čeká vás zamračená tvář úředníka a na jeho konci pak pokutička, která s úspěchem zredukuje výši vaši hotovosti na minimum.

Položka – další

Destinace, kde mezi hlavní náboženství patří buddhismus, je proti pravidlům převážet sošku Buddhy větší patnácti centimetrů. Zkrátka šestnácticentimetrového Buddhu už celník zapíše do lejster k vašemu jménu a celkové pokutě za pašování nedovoleného zboží. A nezkoušejte obejít pravidlo tím, že šestnácticentimetrového macka spolknete. I kdyby na to celníci nepřišli, bude dost obtížné donutit organismus, aby Buddhu bez protestů vydal nazpět.

Na pláži se kromě ostatních turistů a odpadků nechají nalézt i mušle. Pěkný suvenýr, napadne každého, i toho z Plzeňského kraje. Jen se sehnout, strčit do kapsy a hurá domů. No, a na hranicích se zase narazí na úspěšně nevstřícného celníka, kterému se mušle ve vaší kapse nebude líbit. A padne pokutička. Ke každé mušli musíte mít účtenku (Babiš by měl zaskočit k mořským břehům všehomíra a zavést jim tam EET). Přičemž pozor na Turecko, účtenka za mušli z Turecka nemusí být v očích evropského celníka tak úplně v richtiku. By po vás mohl chtít, s chmurnou tváří, další pokutičku. Pro další informace se ztraťte na webu Ministerstva zahraničních věcí České republiky. Buzolu k tomu, žel bohu, nemáme.

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace