Sjel na bobech do potoka. Řachanda? Jasně, dokud se nezjistilo, že si naštípl páteř. Pomohla mobilní aplikace
12.04.2018
Foto: Facebook
Popisek: Aplikace Záchranka: Ilustrační foto. Záchrana do pěti minut? Bez problému
Zimní radovánky se vymstily muži nedaleko Kvildy. Při jízdě na plastových bobech vyjel z dráhy a skončil v potoku. Možná k smíchu, ale teprve do chvíle, než přijela Horská služba. Ta zjistila, že si zranil páteř. Přes aplikaci Záchranka byly odeslané přesné souřadnice. Pro muže ihned přiletěl vrtulník záchranné služby.
Aplikace Záchranka se rozjíždí pro celou Českou republiku a zároveň pro Rakousko v pátek 13. 4. Od tohoto pátku tak bude aplikace Záchranka plně funkční kromě České republiky také na území Rakouska. Češi jedoucí s aplikací Záchranka do Rakouska, v nouzi jedním stiskem tlačítka odešlou svou GPS polohu, zdravotní údaje, kontakty na osoby blízké a další informace rakouské záchranné službě, zároveň budou telefonicky spojeni s rakouskou záchrannou službu, a to bez nutnosti stahování rakouské verze aplikace. Aplikace Záchranka sama rozezná, že se nacházejí na území Rakouska a spojí se s tamními záchranáři.
Německá asistence
Při procházce zasněženou krajinou německý občan několik stovek metrů ve svahu pod sebou spatřil ležící nehýbající se ženu. Bohužel neměl telefon, běžel tedy k nejbližšímu obydlí, cestou potkal skupinu českých turistů, kteří ihned volali o pomoc aplikací Záchranka. Pro ženu letěl vrtulník záchranné služby. Pomoc rychlá a velmi účinná.
Aplikace a čísla
V České republice má k dnešnímu dni aplikaci Záchranka staženou ve svém telefonu 570 000 lidí, každý den přes ni volá o pomoc zhruba 40 lidí v nouzi. Od svého spuštění 8. 3. 2016 pomohla aplikace Záchranka k rychlejšímu příjezdu záchranné služby ve více jak 2 000 případech. Je tedy moudré mít aplikaci pro všechny případy staženou ve svém telefonu. Může se hodit nejen pro záchranu vás samotných, ale i pro pomoc ostatním lidem v nouzi. Stát se může cokoliv. A štěstí přeci přeje připraveným.
Propojení s horskou službou
Novinkou letošní zimy pak bylo propojení záchranné a horské služby aplikací Záchranka. Horská služba tak díky aplikaci mohla pomoci dohromady více než tří stům lidí. A v čem je rozdíl oproti běžnému volání? Aplikace díky GPS souřadnicím nahlásí záchranné službě přesnou polohu volajícího s odchylkou pěti metrů. Rozhodně jistější, než když s naštíplou plotýnkou odpovídáte na otázku – kde jste – nějak takto – ééé, někde pod Kvildou. Dost široký pojem s odchylkou i několika kilometrů.
Aplikace používá pro určení polohy online službu Mapy.cz, kterou provozuje společnost Seznam. Na letní období tvůrci aplikace plánují propojení i s vodáckou záchranou. Díky propojení s Mapy.cz se tak u záchranné služby výrazně snižuje doba příjezdu a tím se rapidně zvyšuje šance, že se zraněnému pomůže včas.
Vložil: Štěpán Cháb