Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vrchní topák z Plzně: Politici se mění, mafiáni zůstávají

15.07.2013
Vrchní topák z Plzně: Politici se mění, mafiáni zůstávají

Foto: SL

Popisek: Město Plzeň

TOP 09 má v Plzeňském kraji nevýhodné postavení. Na krajské úrovni jen těžko něco zmůže, a i když je slyšet, koalice ČSSD a KSČM ji příliš nevyslyší. Obdobné je to však i na plzeňském magistrátu, kde je zas koalice ODS s ČSSD a na zastupitelstvu byť jsou jejich představitelé slyšet, pohodlná většina si stejně udělá své. I když má předseda plzeňské TOP 09 Ondřej Ženíšek na radnici post předsedy kontrolního výboru, může (a je) slyšet, ale to je většinou všechno.

Koalice tu prostě opozici nevyslyší. Jak to tedy vidí v nejvyšších patrech politiky? Vždyť Ženíškův bratr Marek je stále v pozici prvního náměstka ministra zdravotnictví

Myslíte, že prezidentem jmenovaná Rusnokova vláda má šanci ve Sněmovně?

Od chvíle jmenování Jiřího Rusnoka premiérem a po prvotních oprávněných negativních reakcích zástupců všech parlamentních stran jsem byl přesvědčen, že žádnou šanci na schválení nemá. Po středečních vyjádřeních několika zástupců ČSSD si již tak jistý nejsem. Stále si však nedokážu moc dobře představit, že by tak snadno sociální demokracie dokázala porušit své vlastní usnesení, že není možné, aby vznikla jiná vláda než ta, která vzejde z nových voleb a která bude mít mandát od občanů. Na druhou stranu je pravda, že druhou část usnesení, že se ČSSD na úřednické vládě nebude podílet, již účastí tří svých členů porušila. To je ale čistě věc sociální demokracie, do které mi samozřejmě nic není. Každopádně jsem byl ujištěn, že TOP 09 této Zemanovo vládě nedá jediný hlas.

Jak se k ní stavíte vy osobně a co říkáte jejímu složení?

Marně pro ni hledám vhodný název. Zatím bych ji pojmenoval spíše jako vládu ztraceného času, vládu kamarádů Miloše Zemana nebo jako vládu zájmových lobbistických skupin. Její jmenování je velkým skokem zpět ve vývoji parlamentní demokracie u nás. Komu je vlastně tato vláda odpovědná? Poslanecké sněmovně a tím pádem  nám voličům, kteří ve volbách určili složení parlamentu? To určitě ne, ta si ji nevybrala a nesouhlasí s ní. Takže bohužel spíše některým zájmovým skupinám a prezidentu Miloši Zemanovi, který již během prezidentské kampaně prokázal, že nepochopil, že nekandiduje na post premiéra vlády, ale na post prezidenta ČR, který by měl ctít dosavadní ústavní zvyklosti. Jelikož ale ústavní zvyklosti, na kterých je založen demokratický parlamentní systém např. Velké Británie považuje za idiotské, tak jeho postoj začínám pomalu chápat.

Co se týká jejího složení, rozhodně se necítím kompetentní, abych hodnotil odbornost jednotlivých ministrů. Někteří ministři však vyvolávají mnoho otazníků. Jak je například možné, že jím jmenovaný ministr financí Jan Fischer dokázal během několika hodin zbohatnout o několik miliónů? Jaký je pravý původ těchto peněz a jsou zmiňovaní sponzoři jeho prezidentské kampaně opravdu těmi skutečnými dárci nebo jen kryjí někoho jiného, kdo nechce být viděn? Jsem přesvědčen, že pokud by byl v podobné situaci kterýkoliv ministr za TOP 09, ODS či ČSSD, prezident by ho nikdy nejmenoval.

A co na to ČSSD? Nebude to "labutí píseň" Bohuslava Sobotky?

Každému musí být přece jasné, že po pádu Nečasovo vlády, za který si může středopravá koalice sama, jednání a chování prezidenta poškozuje nejvíce ČSSD. Stačí se podívat na probouzející se rozkol uvnitř jejich strany. A nedávné hradní vzkazy, že Miloš Zeman nebude nikdy jmenovat Bohuslava Sobotku premiérem, tyto spory účelně pouze prohlubují. Takže tady nejde o spor pravice či „zhrzených příznivců“ Karla Schwarzenberga s vítězným Milošem Zemanem, ale o snahu za dodržování ústavních zvyklostí parlamentní demokracie. A to se týká přece všech parlamentních stran. Osobně si myslím, že to vedení ČSSD moc dobře ví, jen si to nemůže dovolit moc hlasitě veřejně prezentovat, vzhledem k velké podpoře, kterou Miloš Zeman měl od členů sociální demokracie v prezidentské volbě.   

Myslíte si, že v případu korupce a vyšetřování na úřadu vlády a mezi poslanci není ještě vše řečeno? Jaký máte na to názor?

Pevně doufám, že vše řečeno ještě není. Pokud by tomu tak bylo, tak bych byl velmi zklamaný a to je slabé slovo. Upřímně řečeno, od celého policejního zásahu a vyšetřování jsem čekal mnohem více. Po vyjádřeních vrchního státního zástupce však začínám ztrácet naději. Začínám mít obavu, že politici se sice vymění, ale mafiáni zůstanou. Rád bych k tomu ale podotknul ještě jednu věc, která již v médiích párkrát zazněla. Nebýt vlády Petra Nečase, která dala konečně po dvaceti letech policii a statním zastupitelstvím volnou ruku, tak by se dnes nic podobného nevyšetřovalo. Proto mi přijde velice úsměvné, když Miloš Zeman vyzývá členy své vlády, aby chránili policii a státní zástupce před politickým tlakem. V době jeho vlády bylo podobné vyšetřování nemyslitelné, a to právě kvůli silným politickým tlakům a kvůli paralyzovaným protikorupčním složkám státní policie.  

Myslíte, že prezident Zeman je na cestě k autokratickému systému a prezidentský systém je jen "jedním z milníků na cestě"?

Takhle dramaticky bych to zase neviděl. V době, kdy ČR hledá novou vládu, v době velkého znechucení lidí z politiky, navíc jako první přímo zvolený prezident, tak si je Miloš Zeman moc dobře vědom své aktuální silné pozice. Využívá ji a testuje si, co všechno si může ještě dovolit. Navíc mu podle mne nahrává to, že mnozí lidé si ani po dvaceti letech na parlamentní demokracii nezvykli, neumí převzít osobní odpovědnost, požadují silný stát, který jim bude pomáhat a radit, co mají dělat a přestože požadují co nejvíce prvků přímé demokracie, tak nakonec jsou nejšťastnější, když nad sebou mají silného autokratického vůdce. Já takový systém ale nepovažuji pro náš stát za nebezpečný a vždy budu hájit a prosazovat tradiční systém parlamentní demokracie.

Václav Fiala

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová