Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čtyřdenní pracovní týden? Hm. Češi dřou v porovnání s Evropou jak mourovatí

17.02.2018
Čtyřdenní pracovní týden? Hm. Češi dřou v porovnání s Evropou jak mourovatí

Foto: ÚP Plzeň

Popisek: Ubylo by Úřadů práce?

Na Novém Zélandu berou péči o zaměstnance hezky od podlahy. Novozélandská společnost Perpetual Guardin zavedla čtyřdenní pracovní týden. A přitom nesáhla svým zaměstnancům na peníze. Takže budou pracovat čtyři dny v týdnu a dočkají se stejné výplaty, jako když pracovali pět dní v týdnu. Vroucně si přejeme, aby to byla inspirace i pro místní společnosti, protože práce je potřeba, ano, ale život bychom měli mít i k něčemu jinému, než k práci.

Magazín Blesk donesl i reakci jedné ze zaměstnankyň: „Když nám to oznámili, myslela jsem, že je to vtip. Moje první reakce byla dost emotivní. Jsem matka samoživitelka a můj syn je ještě malý, nejsou mu ani dva roky a denně ho nechávám od půl osmé do půl páté v jeslích. Program mi umožní trávit s ním o den navíc a nic to nezmění na našem rozpočtu… je to neuvěřitelné,“ řekla jedna z manažerek Kirsten Taylor.

Je to jen experiment

Ze společnosti Perpetual Guardian ovšem zní, že čtyřdenní pracovní týden je doposud jen v experimentální fázi. Z šestnácti poboček společnosti po celé zemi do experimentu dali jen 200 zaměstnanců. Přičemž za dva měsíce celý experiment skončí. Pokud budou ovšem výstupy kladné, zavázala se společnost zavést čtyřdenní pracovní týden od 1. července celoplošně a nastálo. Tak doufejme, že jim to vyjde. Protože tím vznikne příklad, kterým se mohou řídit i naše firmy a společnosti.

A proč k experimentu přistoupili?

„Zcela upřímně, narazili jsme na situace, kdy lidé spoustu věcí řešili z kanceláře – rodinu, lékaře, koníčky – a jejich výkonnost klesala. Volný den v týdnu jim umožní nejen trávit čas se svými blízkými, ale také vyřídit si všechno, co potřebují,“ řekl Andrew Barnes, ředitel společnosti. Přičemž, dodává magazín Blesk, sám Barnes si během experimentu bude odpracovávát běžný pětidenní týden.

A co v České republice

O čtyřdenním pracovním týdnu se uvažuje i v České republice. Ve svém dokumentu Vize 2030 připustila strana TOP 09, že čtyřdenní pracovní týden by byl reálný, ovšem pouze po zlepšení produktivity práce. Kdyby se hlasovalo o zavedení čtyřdenního pracovního týdne nyní, byla by TOP 09 zásadně proti. Podle politických špiček musíme ale o čtyřdenním pracovním týdnu uvažovat i vzhledem k nastupujícímu Průmyslu 4.0. Michaela Marksová, tehdejší ministryně práce a sociálních věcí, ještě ve funkci uvedla pro Blesk: „Když se bavíme o vizi, že čím dál tím více se práce bude automatizovat, tak nereálné to určitě není, ale jestli už v horizontu 13 let, to se uvidí.“

Odbory jsou pro, ale…

Šéf českých odborů Josef Středula je samozřejmě také pro to, aby se zavedl čtyřdenní pracovní týden, ale je zásadně proti tomu, aby byl pouze v některých odvětvích. Když už, tak tedy jako celoplošné řešení pro všechny obory. „ČMKOS se přiklání k trendu zkracování pracovní doby. Tento proces však musí nastat celoplošně, ne pouze v jedné zemi a v jednom průmyslovém odvětví. Protože tam, kde se kratší pracovní týden zavede, se octne země či odvětví v konkurenční nevýhodě,“ řekl Středula pro Blesk a dodal, že Česká republika patří mezi země EU s jednou z nejdelších týdenních pracovních dob.

Podle výstupů je pouze šest zemí Evropské unie, které mají delší odpracovanou dobu do důchodu. Například takoví Italové do důchodu jdou i když mají odpracováno o pět let méně, ne my. 

I v Evropě už letí první vlaštovky

Blesk informoval také o prvních vlaštovkách v Evropě. Švédsko experimentovalo s šestihodinovou pracovní dobou. Přičemž výsledky byly rozpačité. Na jednu stranu se podstatně zlepšila spokojenost zaměstnanců, jejich nemocnost klesla o 10 %. Ale na druhou stranu zase stouply výdaje na provoz společností o 20 %.

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb