Čtyřdenní pracovní týden? Hm. Češi dřou v porovnání s Evropou jak mourovatí
17.02.2018
Foto: ÚP Plzeň
Popisek: Ubylo by Úřadů práce?
Na Novém Zélandu berou péči o zaměstnance hezky od podlahy. Novozélandská společnost Perpetual Guardin zavedla čtyřdenní pracovní týden. A přitom nesáhla svým zaměstnancům na peníze. Takže budou pracovat čtyři dny v týdnu a dočkají se stejné výplaty, jako když pracovali pět dní v týdnu. Vroucně si přejeme, aby to byla inspirace i pro místní společnosti, protože práce je potřeba, ano, ale život bychom měli mít i k něčemu jinému, než k práci.
Magazín Blesk donesl i reakci jedné ze zaměstnankyň: „Když nám to oznámili, myslela jsem, že je to vtip. Moje první reakce byla dost emotivní. Jsem matka samoživitelka a můj syn je ještě malý, nejsou mu ani dva roky a denně ho nechávám od půl osmé do půl páté v jeslích. Program mi umožní trávit s ním o den navíc a nic to nezmění na našem rozpočtu… je to neuvěřitelné,“ řekla jedna z manažerek Kirsten Taylor.
Je to jen experiment
Ze společnosti Perpetual Guardian ovšem zní, že čtyřdenní pracovní týden je doposud jen v experimentální fázi. Z šestnácti poboček společnosti po celé zemi do experimentu dali jen 200 zaměstnanců. Přičemž za dva měsíce celý experiment skončí. Pokud budou ovšem výstupy kladné, zavázala se společnost zavést čtyřdenní pracovní týden od 1. července celoplošně a nastálo. Tak doufejme, že jim to vyjde. Protože tím vznikne příklad, kterým se mohou řídit i naše firmy a společnosti.
A proč k experimentu přistoupili?
„Zcela upřímně, narazili jsme na situace, kdy lidé spoustu věcí řešili z kanceláře – rodinu, lékaře, koníčky – a jejich výkonnost klesala. Volný den v týdnu jim umožní nejen trávit čas se svými blízkými, ale také vyřídit si všechno, co potřebují,“ řekl Andrew Barnes, ředitel společnosti. Přičemž, dodává magazín Blesk, sám Barnes si během experimentu bude odpracovávát běžný pětidenní týden.
A co v České republice
O čtyřdenním pracovním týdnu se uvažuje i v České republice. Ve svém dokumentu Vize 2030 připustila strana TOP 09, že čtyřdenní pracovní týden by byl reálný, ovšem pouze po zlepšení produktivity práce. Kdyby se hlasovalo o zavedení čtyřdenního pracovního týdne nyní, byla by TOP 09 zásadně proti. Podle politických špiček musíme ale o čtyřdenním pracovním týdnu uvažovat i vzhledem k nastupujícímu Průmyslu 4.0. Michaela Marksová, tehdejší ministryně práce a sociálních věcí, ještě ve funkci uvedla pro Blesk: „Když se bavíme o vizi, že čím dál tím více se práce bude automatizovat, tak nereálné to určitě není, ale jestli už v horizontu 13 let, to se uvidí.“
Odbory jsou pro, ale…
Šéf českých odborů Josef Středula je samozřejmě také pro to, aby se zavedl čtyřdenní pracovní týden, ale je zásadně proti tomu, aby byl pouze v některých odvětvích. Když už, tak tedy jako celoplošné řešení pro všechny obory. „ČMKOS se přiklání k trendu zkracování pracovní doby. Tento proces však musí nastat celoplošně, ne pouze v jedné zemi a v jednom průmyslovém odvětví. Protože tam, kde se kratší pracovní týden zavede, se octne země či odvětví v konkurenční nevýhodě,“ řekl Středula pro Blesk a dodal, že Česká republika patří mezi země EU s jednou z nejdelších týdenních pracovních dob.
Podle výstupů je pouze šest zemí Evropské unie, které mají delší odpracovanou dobu do důchodu. Například takoví Italové do důchodu jdou i když mají odpracováno o pět let méně, ne my.
I v Evropě už letí první vlaštovky
Blesk informoval také o prvních vlaštovkách v Evropě. Švédsko experimentovalo s šestihodinovou pracovní dobou. Přičemž výsledky byly rozpačité. Na jednu stranu se podstatně zlepšila spokojenost zaměstnanců, jejich nemocnost klesla o 10 %. Ale na druhou stranu zase stouply výdaje na provoz společností o 20 %.
Vložil: Štěpán Cháb