Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na Šumavě začíná letní Sezóna Modrého Sloupu

10.07.2013
Na Šumavě začíná letní Sezóna Modrého Sloupu

Autor: P. Pechoušek

Popisek: Emil Kintzl, téměř osmdesátiletý šumavský písmák.

V Národním parku Šumava začala letní turistická sezóna – SEZÓNA MODRÉHO SLOUPU. Po 70 letech nesmyslné blokády se otevře cesta Luzenským údolím k tradičnímu hraničnímu přechodu s Bavorskem – Modrý sloup.

Milovníci Šumavy si během tohoto léta na území národního parku užijí výhledu z nových rozhleden, nouzových nocovišť nebo cyklostezek. Plzeňskenovinky.cz o tom informoval Pavel Pechoušek, tiskový mluvčí Správy NP a CHKO Šumava.

Absolutně výjimečná v celé existenci Národního parku Šumava a co je ještě důležitější - naprosto klíčová hlavně pro milovníky Šumavy – taková bude letní sezóna v Národním parku Šumava.

Událostí číslo 1. letošního léta bude otevření hraničního přechodu s Bavorskem Modrý sloup. SEZÓNA MODRÉHO SLOUPU začne na Šumavě 15. července. V ten den se tradiční trasa skrze Luzenské údolí směrem do Bavorska otevře pro veřejnost. I když to bude kvůli ochraně přírody, hlavně vzácného tetřeva hlušce, který zde žije, ve velmi regulovaném režimu.

Řešení nese rovnováhu mezi přírodou a turistikou

„Nejnovější výsledky tříletého česko-bavorského monitoringu zřetelně ukázaly, že vedení trasy skrze Luzenské údolí představuje pro populaci tetřeva hlušce nejlepší řešení, které představuje rovnováhu mezi ochranou přírody a turistikou,“ uvádí ředitel Jiří Mánek.

Modrý sloup ale není to jediné, co nabídne letošní šumavská sezóna. 5.červnece se slavnostně otevřela nově zrekonstruovaná část Schwarzenberského plavebního kanálu o délce 3,2 kilometru od Pestřice po Modrý potok.

„Určitě vzniknou nová místa pro další nouzová nocoviště -  postavíme nové vyhlídky podobné jako je ta na Černé hoře u Modravy. Nová vyhlídka bude stát poblíž obce Chlum u Volar, ze které by byl krásný výhled na Mrtvý luh. Další vyhlídka by mohla stát na Oblíku u Srní a na Kamenné hlavě u Českých Žlebů,“ komentuje  Mánek.

Na Šumavě vyrostou nové areály lesních her. Podobný už stojí například na Stožci. „To je vzorový případ. Nové vzniknou na existujících naučných stezkách kolem Kvildy a kolem Borových Lad,“ uvádí Josef Štemberk, vedoucí oddělení marketingu Správy NP a CHKO Šumava.

Rekunstrukce i pro další zázemí turismu

Správa parku dále plánuje opravy některých informačních středisek – například na Poledníku, na Stožci, na Rokytě, v Kašperských Horách. Rekonstrukce se také dočká restaurace na Březníku, kde se mohou občerstvit turisté, kteří vyrazí na Modrý sloup.

Na Šumavě vzniká nová cyklostezka – Skelná – Vysoké lávky na Prášilsku. „Rekonstruujeme 15 lesních cest o délce více než 30 kilometrů.  Již dříve jsme vytipovali nové trasy pro výpravy do divočiny, které nově míří i na území CHKO," přibližuje Pavel Pechoušek, mluvčí Správy NP a CHKO Šumava.

Přes Roklanský potok nedaleko Modravy povede již v létě nová lávka, která bude prospěšná i v zimě, protože zjednoduší život šumavským běžkařům.

Možnost přenocovaní, jak jinak než ve srubu

Pokud se podaří získat pracovníkům Správy NP a CHKO Šumava všechna důležitá povolení budou stát na Šumavě přenocovací sruby – jeden by měl například být v Hůrce u Železné Rudy.

„Vedle toho správa parku letos také pořádá stovky programů pro veřejnost. V nabídce jich je více než dvě stě. Na své si přijdou všichni ti, kteří se zajímají o historii Šumavy, o hlubší poznávání přírody, přírodních procesů na Šumavě a samozřejmě ochranu přírody,“ uvádí Tomáš Fait, náměstek ředitele pro vnější vztahy.

„V úspěšné edici určovacích klíčů vydala správa dva nové, které své majitele seznámí s 92 místy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava a s 92 místy regionu Národního parku Bavorský les,“ uvádí Martina Kučerová, metodik Středisek ekologické výchovy. Určovací klíče jsou dobrým průvodcem při toulkách šumavskou krajinou a texty na nich jsou v češtině i v němčině.

„V letošní turistické sezóně se konečně naplňuje obsah motta „Vítejte v národním parku Šumava“. Za klíčovou událost letošní turistické sezóny na Šumavě považuji otevření hraničního přechodu a turistické stezky Modrý sloup. Prakticky po 70 letech, i porevoluční historie na tento okamžik Šumava čekala přes 20 let. Nacismus, komunistické, později i aktivistické snahy tuto tradiční šumavskou stezku držely nedostupnou. V turismu platí až na výjimky zásada: turistovi nabídněte, turistu nakrmte, vyznačte mu trasu, ukažte přírodu a její tajemství tam, kde je to z hlediska její správné ochrany možné, usměrníte tím jeho kroky a rovnováha touhy po poznání a ochrany přírody zůstane zachována tak, jak tomu bylo po celé generace," uvádí RNDr. Ladislav Havel, bývalý předseda Asociace cestovních kanceláří České republiky a člen Rady Národního parku Šumava.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace