Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na Šumavě začíná letní Sezóna Modrého Sloupu

10.07.2013
Na Šumavě začíná letní Sezóna Modrého Sloupu

Foto: P. Pechoušek

Popisek: Emil Kintzl, téměř osmdesátiletý šumavský písmák.

V Národním parku Šumava začala letní turistická sezóna – SEZÓNA MODRÉHO SLOUPU. Po 70 letech nesmyslné blokády se otevře cesta Luzenským údolím k tradičnímu hraničnímu přechodu s Bavorskem – Modrý sloup.

Milovníci Šumavy si během tohoto léta na území národního parku užijí výhledu z nových rozhleden, nouzových nocovišť nebo cyklostezek. Plzeňskenovinky.cz o tom informoval Pavel Pechoušek, tiskový mluvčí Správy NP a CHKO Šumava.

Absolutně výjimečná v celé existenci Národního parku Šumava a co je ještě důležitější - naprosto klíčová hlavně pro milovníky Šumavy – taková bude letní sezóna v Národním parku Šumava.

Událostí číslo 1. letošního léta bude otevření hraničního přechodu s Bavorskem Modrý sloup. SEZÓNA MODRÉHO SLOUPU začne na Šumavě 15. července. V ten den se tradiční trasa skrze Luzenské údolí směrem do Bavorska otevře pro veřejnost. I když to bude kvůli ochraně přírody, hlavně vzácného tetřeva hlušce, který zde žije, ve velmi regulovaném režimu.

Řešení nese rovnováhu mezi přírodou a turistikou

„Nejnovější výsledky tříletého česko-bavorského monitoringu zřetelně ukázaly, že vedení trasy skrze Luzenské údolí představuje pro populaci tetřeva hlušce nejlepší řešení, které představuje rovnováhu mezi ochranou přírody a turistikou,“ uvádí ředitel Jiří Mánek.

Modrý sloup ale není to jediné, co nabídne letošní šumavská sezóna. 5.červnece se slavnostně otevřela nově zrekonstruovaná část Schwarzenberského plavebního kanálu o délce 3,2 kilometru od Pestřice po Modrý potok.

„Určitě vzniknou nová místa pro další nouzová nocoviště -  postavíme nové vyhlídky podobné jako je ta na Černé hoře u Modravy. Nová vyhlídka bude stát poblíž obce Chlum u Volar, ze které by byl krásný výhled na Mrtvý luh. Další vyhlídka by mohla stát na Oblíku u Srní a na Kamenné hlavě u Českých Žlebů,“ komentuje  Mánek.

Na Šumavě vyrostou nové areály lesních her. Podobný už stojí například na Stožci. „To je vzorový případ. Nové vzniknou na existujících naučných stezkách kolem Kvildy a kolem Borových Lad,“ uvádí Josef Štemberk, vedoucí oddělení marketingu Správy NP a CHKO Šumava.

Rekunstrukce i pro další zázemí turismu

Správa parku dále plánuje opravy některých informačních středisek – například na Poledníku, na Stožci, na Rokytě, v Kašperských Horách. Rekonstrukce se také dočká restaurace na Březníku, kde se mohou občerstvit turisté, kteří vyrazí na Modrý sloup.

Na Šumavě vzniká nová cyklostezka – Skelná – Vysoké lávky na Prášilsku. „Rekonstruujeme 15 lesních cest o délce více než 30 kilometrů.  Již dříve jsme vytipovali nové trasy pro výpravy do divočiny, které nově míří i na území CHKO," přibližuje Pavel Pechoušek, mluvčí Správy NP a CHKO Šumava.

Přes Roklanský potok nedaleko Modravy povede již v létě nová lávka, která bude prospěšná i v zimě, protože zjednoduší život šumavským běžkařům.

Možnost přenocovaní, jak jinak než ve srubu

Pokud se podaří získat pracovníkům Správy NP a CHKO Šumava všechna důležitá povolení budou stát na Šumavě přenocovací sruby – jeden by měl například být v Hůrce u Železné Rudy.

„Vedle toho správa parku letos také pořádá stovky programů pro veřejnost. V nabídce jich je více než dvě stě. Na své si přijdou všichni ti, kteří se zajímají o historii Šumavy, o hlubší poznávání přírody, přírodních procesů na Šumavě a samozřejmě ochranu přírody,“ uvádí Tomáš Fait, náměstek ředitele pro vnější vztahy.

„V úspěšné edici určovacích klíčů vydala správa dva nové, které své majitele seznámí s 92 místy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava a s 92 místy regionu Národního parku Bavorský les,“ uvádí Martina Kučerová, metodik Středisek ekologické výchovy. Určovací klíče jsou dobrým průvodcem při toulkách šumavskou krajinou a texty na nich jsou v češtině i v němčině.

„V letošní turistické sezóně se konečně naplňuje obsah motta „Vítejte v národním parku Šumava“. Za klíčovou událost letošní turistické sezóny na Šumavě považuji otevření hraničního přechodu a turistické stezky Modrý sloup. Prakticky po 70 letech, i porevoluční historie na tento okamžik Šumava čekala přes 20 let. Nacismus, komunistické, později i aktivistické snahy tuto tradiční šumavskou stezku držely nedostupnou. V turismu platí až na výjimky zásada: turistovi nabídněte, turistu nakrmte, vyznačte mu trasu, ukažte přírodu a její tajemství tam, kde je to z hlediska její správné ochrany možné, usměrníte tím jeho kroky a rovnováha touhy po poznání a ochrany přírody zůstane zachována tak, jak tomu bylo po celé generace," uvádí RNDr. Ladislav Havel, bývalý předseda Asociace cestovních kanceláří České republiky a člen Rady Národního parku Šumava.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL