Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Andělé došli, ale Trepifajksl je pořád lepší než ďábel, říká prezident. Rukověť voliče ´na poslední chvíli´

21.10.2017
Andělé došli, ale Trepifajksl je pořád lepší než ďábel, říká prezident. Rukověť voliče ´na poslední chvíli´

Foto: stránky prezidenta

Popisek: Prezident Miloš Zeman na návštěvě Plzeňského kraje

Kdo to v pátek nestihl, má šanci ještě dnes… Volby do Sněmovny zahájily v pátek úderem dvanácté, voliči v Česku tehdy začali rozhodovat o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivňují také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich… A co k volbám říká prezident?

Do sněmovních lavic by rádo usedlo více než 7500 kandidátů, uvedla předsedkyně Českého statického úřadu Iva Ritschelová. Na jedno z 200 poslaneckých míst tak připadá zhruba 37 uchazečů. „Průměrný věk 7 524 kandidátů je 46,5 let. Nejstarší kandidátkou je 94letá důchodkyně. Nejmladších, ke dni voleb 21letých kandidátů, je 57,“ uvedla ještě jednu pikantnost Ritschelová... Volební místnosti se otevřely na téměř 15.000 místech země, v sobotu jsou přístupné ještě od 08:00 do 14:00.

Důležité informace pro voliče ´na poslední chvíli´

Hlasovací lístky dostalo více než osm milionů voličů do poštovních schránek. Kdo je neobdržel, může si je vyzvednout ve volební místnosti, kam patří podle místa bydliště, nebo mimo domovskou obec od volebních komisařů tam, kam přijde hlasovat s voličským průkazem. Do volební místnosti si lidé musí vzít občanský průkaz nebo cestovní pas kvůli ověření totožnosti. Bez toho jim volební komisaři neumožní hlasovat.

Na hlasovacím lístku vybrané strany či hnutí mohou lidé dát nejvýše čtyřem konkrétním kandidátům takzvané přednostní hlasy tím, že zakroužkují pořadové číslo před jejich jménem. Kdyby volič zakroužkoval více kandidátů, volební komisaři by jeho preferenční hlasy museli ignorovat. Hlas pro stranu by ale zůstal platný.

Infografika ČSÚ

Stejně tak ani další písemné úpravy hlasovacího lístku nemají na jeho posuzování vliv. Platné by byly podle ministerstva vnitra i lístky, na nichž jsou jména kandidátů škrtnuta, změněna nebo dopsána. Neplatné by naopak byly napodobené nebo přetržené hlasovací lístky, nikoli však natržené, pokud by z nich volební komisaři dokázali vyčíst všechny potřebné údaje. Hlas voliče by byl neplatný také v případě, kdyby v hlasovací obálce bylo několik hlasovacích lístků, případně by lístek nebyl v obálce.

Přeji vám hezkou procházku k volební místnosti, popřál prezident

Prezident Miloš Zeman byl v minulých dnech na návštěvě Plzeňského kraje a v debatách s občany se o volbách mluvilo často:  „Pokud se domníváte, že ve volbách zvolíte anděla, nechoďte volit, protože andělé u nás neexistují. Pokud se chcete vyhnout úplným ďáblům, a místo toho zvolit nějakého dobromyslného čerta, jděte volit. Čert je pořád lepší než ďábel,“ podotkl Miloš Zeman k dotazu, proč by měli jít lidé k volbám.

Podle prezidenta bychom měli jít volit všichni. V besedě s občany Stodu Miloš Zeman hned v úvodu řekl:. „Přeji vám hezkou procházku k volební místnosti,“ vyzval občany. „Velmi vás prosím, abyste šli k volbám. Záleží jen na vás, koho budete volit,“ vyzýval následně Zeman, aby lidé udělali několik kroků do volební místnosti. „Když budete nadávat u piva v hospodě nebo doma u televizoru, tak se každý může právem zeptat: A byl jsi volit? Udělejte tedy radost svému starému prezidentovi a běžte volit,“ uzavřel Zeman své úvodní slovo.

Volba mezi špatným a ještě horším, ale jinak to nebude

Proč by měli lidé chodit k volbám? Na to se zeptala další z návštěvnic diskuse na náměstí. „V politice se rozhodujeme mezi špatným a ještě horším. Je to smutná pravda, ale po 25 letech činnosti v politice vám to mohu garantovat,“ sdělil Zeman. „Nevolte anděly, protože andělé neexistují. Volte mezi ďáblem, a chcete-li to tak nazvat, drdovským čertem. Andělé nebudou, andělé došli. Ale Trepifajksl je pořád lepší než ďábel. A chcete-li nemít ďábla, ať už v parlamentě, nebo ve vládě, jděte k volbám,“ sdělil Zeman.

Občané by podle Zemana měli mít také povinnost volit. „Povinnost volit znamená, že ta šedesátiprocentní volební účast se konečně zastaví. A že ti, kdo nepůjdou volit, zaplatí mírnou pokutu v ceně dobré večeře s vínem pro dva za dva tisíce. Uvědomte si, že to by vás vyhnalo z toho gauče, protože škoda dvou tisícovek,“ sdělil Zeman.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Anička Vančová