Jmenuje se ´český bublák´ a už má svého, vysoce postaveného podporovatele. Plzeňský biskup převzal patronát nad holubem v Zoo, je patron již dvou plemen těchto opeřenců
05.09.2017
Foto: Plzeňská Zoo
Popisek: Krasavec, že? A to je ´obyčejný´holub domácí, plemeno český bublák
FOTO Plzeňský biskup mons. Tomáš Holub převzal 1. září v plzeňské zoologické zahradě patronát nad dalším plemenem chovaných holubů, tentokrát nad plemenem holuba domácího český bublák. Akce se zúčastnil i náměstek plzeňského primátora Petr Náhlík. Biskup se stal již před rokem patronem ohroženého filipínského holuba krvavého.
A proč zrovna holub? Tedy kromě svého jména… Patrně proto, že jako holubice se na středověkých obrazech zpodobňuje třetí ze Svaté trojice, Duch svatý.
Biskup připomněl, že člověk přírodu potřebuje, aby mohl žít, ona potřebuje jeho, aby měla komu darovat své plody. Lidé ji proto mají ochraňovat a přistupovat k ní zodpovědně a nesobecky, jako správci, a nikoliv jako majitelé, jak často zdůrazňuje papež František. Proto se i biskup rozhodl každý rok aktivně připojovat ke slavení Dne modliteb za péči o stvoření, jenž připadá na 1. září.

Bubláci patří mezi holuby takzvaného polního typu, velikostí ani tvarem těla se tedy příliš neodlišují od divokého holuba skalního. Bublák je plemeno holuba domácího vyznačující se specifickým hlasovým projevem – bubláním. Tento projev vznikl modifikací vrkání holubu v dlouhotrvající zvuk, který se přirovnává k zurčení potoka, zvonění zvonu nebo bubnování. Původní pravlastí všech bubláků je Orient.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Anička Vančová