Loví hmyz a pasou se na mladých rostlinkách… V plzeňské ZOO se vylíhli dva pštrosi nandu, domovem jim je výběh jihoamerické pampy
21.07.2017
Foto: Facebook ZOO Plzeň
Popisek: Pštrosi nandu pampoví
V ZOO Plzeň mají důvod k oslavě. Po třech letech se tu vylíhli dva pštrosi nandu pampoví. Mají se čile k světu, ale při jeho poznávání se nehnou na krok od svých rodičů.
„Otec se o ně vzorně stará a tak jsme mu je tentokrát i přes velké nebezpečí od predátorů nechali,“ sdělila kurátorka chovu Miroslava Palacká.
Samička na nesla sedm vajec
„Pštrosí samice se vylíhla v Plzni v roce 2001. Samečka jsme si vloni přivezli z Olomouce, kde žil v samčí skupině, takže jsou to jeho první mláďata. Zasedl na první dvě vajíčka 17. května. Postupně mu samička nanesla sedm vajec,“ uvedla dále Palacká.
V minulosti zoologická zahrada přišla o některá mláďata po útoku strak, takže ty teď museli být líhnutím zavřené. „Mláďatům dáváme směs pro kuřata se strouhanou mrkví a krájenými kopřivami, ale většinu potravy si najdou sama. Loví hmyz a pasou se na mladých rostlinkách,“ dodala kurátorka Palacká.
Pštrosi v Plzni
Skupina pštrosů nandu je v zoologické zahradě chována od roku 1998 a poprvé byla u ní odchována čtyři mláďata v roce 200. Historicky však již došlo k rozmnožení v roce 1958 v Doudlevcích v zoo IRIS. Častěji a více se v plzeňské zoo množil emu hnědý z Austrálie. Naposledy se tak stalo v roce 2000.
V roce 2007 vodil pyšný otec 2 mláďata, byli to první pštrosí junioři v Plzni po 6 letech. V roce 2014 se vylíhli tři pštrosi. Nandu pampoví žijí společně s lamami a kapybarami ve výběhu jihoamerické pampy. Návštěvníci mohou spatřit mláďata, jak se prodírají se vysokou trávou za doprovodu obou rodičů v blízkosti pavilonu žiraf.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lenka Sloupová