Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Případ ´dešťovka´. Ministerské dotace jsou skvělý nápad, nebo vyhozené peníze? Chapadla EU, selský rozum a klimatický alarmismus…

14.06.2017
Případ ´dešťovka´.  Ministerské dotace jsou skvělý nápad, nebo vyhozené peníze? Chapadla EU, selský rozum a klimatický alarmismus…

Foto: Pixabay.com

Popisek: Dešťová voda, ilustrační foto

Vyčerpáno. Příjem žádostí byl ukončen ve 13:45, ohlásilo ministerstvo životního prostředí 30. května v souvislosti s dotacemi na dešťovou vodu. „Celkem lidé podali 2 279 žádostí a dalších 3 260 žádostí za 74 437 251 korun zůstalo rozpracováno,“ ohlásil Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí coby partnera projektu, s tím, že „příjem žádostí byl nakonec zastaven na alokaci 110 milionů Kč.“ Má to být cesta dobrým směrem, kdy lidé tím, že využijí dešťovou například k zalévání či splachování toalet, ušetří přírodní zdroje a omezí se plýtvání s pitnou vodou.

Pedagog Zdeněk Lanz nazývá dotační program „případem“ a „grandiózním“ projektem uvedených institucí. Vycházet se mělo z „předlohy“ Evropské komise, jednoho z „chapadel“ Evropské unie. Jak to s „Dešťovkou“ vlastně je?

Celý program, jehož cílem je motivovat především majitele rodinných a bytových domů ke správnému hospodaření s vodou, je rozdělen do tří sekcí. První je zachytávání srážkové vody pro zálivku zahrady, kde výše dotace činí až 20 000 korun. Druhou sekcí je akumulace srážkové vody pro splachování WC a zálivku zahrady. Žadatelé mohou dostat dotační příspěvek až 30 000 korun. Nejvyšší částkou – 60 000 korun - projekt přispívá v případě, že se lidé rozhodnou využívat přečištěné odpadní vody pro splachování WC. Nejjednodušší systém, který počítal pouze s nádrží na dešťovou vodu jen k zalévání zahrady, byl dotován jen v tzv. suchých oblastech, kde není dostatek vody.

Rekordní počet žádostí, nejvíce ze Středočeského kraje

Ministr Brabec program, kterým se pokračuje v příspěvkovém trendu státu po vzoru například kotlíkových dotací, chválí a je s bilancí podaných žádostí spokojen. „Rekordní počet došlých žádostí za tak krátkou dobu jen dokládá, že se nám daří plnit cíl, se kterým jsme loni začali tento program připravovat – motivovat lidi k udržitelnému hospodaření s vodou. O přidání dalších peněz budeme jednat po vyhodnocení žádostí,“ uvedl.

Největší zájem byl o dotované systémy na dešťovou vodu určenou pro splachování a současně zalévání zahrady, o které mohli žádat lidé z celé České republiky nikoli jen z oblastí postižených suchem. Celkem o ně požádalo 1 707 domácností, které si mezi sebou rozdělí 79 milionů korun. „Žádosti o dotace jsme obdrželi ze všech koutů ČR, ale největší zájem byl ze Středočeského, Jihomoravského a Moravskoslezského kraje, naopak nejméně hlásí Karlovarský kraj,“ sdělil ředitel SFŽP ČR Petr Valdman a dodal, že žádosti se budou vyhodnocovat a během tří týdnů dostane každý žadatele vyjádření.

Lidé vodou šetří i bez dotací, ovšem lépe se ovládají ustrašení

„Samozřejmě, když stát rozdává peníze, je zájem občanů vždy veliký,“ uvádí ve své glose Zdeněk Lanz a pokračuje s tím, že „našinec, na kterého se nedostalo, nemusí mít žádný strach. Připravuje se další výzva.“

Autorovi celý projekt přijde poněkud postavený na hlavu a jako plýtvání peněz tam, kde selský rozum už dávno bezchybně pracuje sám. „Je od nepaměti přirozené, že lidé – zejména na venkově, ale také majitelé městských zahrádek - dešťovou vodu nějakým způsobem zadržují. Nejčastěji pomocí odbočky ze střešního odpadu – „dešťáku“ do různého akumulačního zařízení. Do plechového nebo plastového sudu, do různých nádrží na povrchu nebo i zapuštěných do země. Buď žádný jiný zdroj vody prostě nemají , anebo si snadno spočítali, že jim zalévání zadrženou dešťovou vodou vyjde levněji, než použití vody z veřejného vodovodu.“

Sucha, která Česko již několikrát v minulých letech postihla a která také ministerstvo označilo jako důvod pro spuštění dotačního programu, Zdeněk Lanz nepopírá a odkazuje na data získaná Českým hydrometeorologickým ústavem, ze kterých „vyplývá, že ´problémy´ s vodou nastaly v roce 2015, kdy se projevil i srážkový deficit z roku předchozího. Pamětníci si jistě pamatují na ta úmorná vedra léta 2015. A přestože někteří zemědělci nepamatují tolik vzrostlé trávy – zřejmé způsobené vydatnými ale krátkodobými srážkami -  jako v roce 2016, deficit podzemních vod se dosud nevyrovnal.“

V článku také uvádí některá fakta ze zprávy ČHMÚ – například: „Podle srovnání časového průběhu sucha 2015 s vybranými historickými případy (1904, 1947, 1994 a 2003), je relativně nejpodobnější průběh sucha 2003, kdy rovněž nedošlo k významnější odtokové události. Výskyt extrémní teploty a vlny veder od června do září se pak podobá roku 1947.“ Podle Lanze tyto údaje dokazují, že suché roky jednoduše přicházejí a není tedy „nic nového pod sluncem“, když se na ně lidé připravují. Třeba právě tím, že srážkovou vodu zachytávají a nakládají s ní hospodárně. „Prostě šetří vodou. Za své a bez dotací,“ což je dle Lanze zcela samozřejmá věc. Pro českou vládu však nikoliv. Její postup v rámci dotačního projektu označil za „vodní strašení“ související s klimatickým alarmismem, jelikož „ustrašení lidé se přece daleko lépe ovládají“.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

 

Vložil: Lenka Sloupová