Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zní to jako vtip: Džihádista ze Spáleného Poříčí. Kdyby mladík nedostal šest let natvrdo. Co o něm říká jeho máma, psycholožka, sousedé

28.05.2017
Zní to jako vtip: Džihádista ze Spáleného Poříčí. Kdyby mladík nedostal šest let natvrdo. Co o něm říká jeho máma, psycholožka, sousedé

Foto: TV Prima / repro

Popisek: Jan Silovský u soudu

První český džihádista má jednu jistotu – milující matku. Tak se podle MF DNES nechce smířit s šestiletým trestem pro svého syna Jana Silovského. Ze všeho je zdrcená a za synovo osvobození bojuje jako lvice.

Ve velkém článku MF DNES matka znovu podotýká, že se nikdy nevzdá. „Nezlobte se, už nechci s nikým mluvit. Budu se dovolávat do Brna k Nejvyššímu soudu. Ne za syna, ale za sebe.“ Pak podle redaktorů obejde auto a pomáhá z něj dvojčátkům své dcery, které je stát odebral kvůli závislosti na drogách. Všichni spolu žijí v domku ve Spáleném Poříčí. Právě sem si policie v červenci loňského roku přijela pro Jana Silovského.

Dcera na drogách, kluk v kriminále

Co vlastně Jan dělal? Lidé z obce ho prý vždy měli na podivína, který byl v dětství šikanovaný a skoro ani nemluvil. Jak se dozvídáme z článku MF DNES, Honza pracoval na směny ve firmě H-P mont.  „Honzík je manuálně úžasně zručný a má i fištróna. Hned pochopil co a jak. Vyhodnotili jsme ho za čtvrtletí jako nejlepšího pracovníka,“ popsala novinářům z MF DNES šéfka výroby Jindřiška Karásková.  Jak se dále z článku dozvídáme, loni v únoru ale zmizel. Nikomu nedal nic vědět a v závodě už se neukázal. Nikoho by ani nenapadlo, že už si to „štráduje“ do Turecka. „Absolutně nevěřím, že by si byl schopen něco naplánovat. Tím spíš to, za co ho odsoudili. Matka mu musela několikrát připomínat i takové drobnosti, jako aby šel vybrat slepicím vajíčka. Honzík byl strašně hodný, pomáhal mámě i s neteřemi,“ říká novinářům z MF DNES rodinná známá. Další žena, která zná Honzu ještě jako malého kluka, přizvukuje:  „Vůbec si neumím představit, že by ten kluk absolvoval v Sýrii nějaký vojenský výcvik. Neuběhl by ani kilometr, neměl žádnou fyzičku.“ Někteří lidé z obce si myslí, že se na Janově psychickém stavu hodně podepsalo ne zrovna příjemné dětství. Podle svědků se synovi moc po rozvodu nevěnovala a teď za něj prý najednou bojuje.

Nezabil ani slepici

U soudu argumentovala, že její syn nezabil ani slepici, a že to všechno byla jen klukovina. „Jan při procesu přiznal, že trpěl depresemi, před lety si dokonce podřezal žíly. Podle znalců trpí schizoidní poruchou osobnosti. „Schizoid je emočně chladný člověk bez empatie a hlubších vztahů s jinými lidmi. Součástí schizoidity jsou i autistické prvky,“ vysvětluje psychiatrička Marta Holanová. Ovšem i tito lidé v sobě podle ní mívají potřebu se nějak prosadit. A může to být i za cenu agrese,“ píše se v článku MF DNES. Janovým problémem bylo to, že s nikým moc nemluvil. Byl prý pořád zavřený ve svém pokoji a dělal něco na počítači. Asi vás to překvapí, ale Jan je nadprůměrně inteligentní, i díky tomu se rychle naučil anglicky a dokázal se dostat i na různé šifrované stránky. „Objevil ještě jinou realitu, ráj po smrti. Přečetl Korán, stal se muslimem. Pětkrát denně se modlil a dodržoval ramadán. Jak známo, frustrovaní vykořenění mladíci bývají snadnou kořistí verbířů Islámského státu,“ dozvídáme se v textu MF DNES. Lidé z jeho bydliště prý nedokázali pochopit, proč nosí ten plnovous.

Všechno na sebe prásknul

Dodnes nikdo nedokáže pochopit, proč Jan policistům všechno dopodrobna vylíčil a nesnažil se zapírat. Podle lidí z jeho okolí Honza prostě neumí lhát. Jak redaktoři MF DNES podotýkají, bez jeho přiznání, by ho jen stěží mohli z něčeho obvinit. Podle některých pozorovatelů chtěl soud vynést exemplární rozsudek. Což se mu povedlo. Měl být shovívavější? „Psychiatrička Holanová nicméně připomíná, že porucha osobnosti člověka nevyviňuje. Nedá se ani léčit, takže se společnost musí před excesy těchto jedinců ochránit jinak. „Pro posouzení viny je podstatné, zda dotyčný ví, co dělá. A pokud ano, nakolik se dokáže ovládat. Při dobrém intelektu pro takové jednání není omluva,“ uzavírá lékařka,“ dozvídáme se s článku MF DNES.

Pro úplnost ještě uvádíme pár faktů. Silovský se skutečně snažil dostat do Sýrie. Odletěl do Turecka a tam byl zatčen. V mobilu mu našli videa o Islámském státu. A co Honza udělal? Ke všemu se jim přiznal, prý se chtěl skutečně k Islámskému státu připojit. Co si o něm myslíte, měl by jít zpět na svobodu? 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .                     

Vložil: Antonín Pořízek