Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Vánoce 2017

Vánoce 2017

Co se děje v době adventní a vánoční v Česku

Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Starosty na Klatovsku trápí vylidňování obcí. Do jejich podpory kraj letos investuje 110 milionů korun

04.05.2017
Starosty na Klatovsku trápí vylidňování obcí. Do jejich podpory kraj letos investuje 110 milionů korun

Autor: sumavanet.cz

Popisek: Nýrsko

Nýrsko se stalo dějištěm dalšího setkání členů Rady Plzeňského kraje se starosty. Tentokrát se sešla zhruba čtyřicítka starostů z Klatovska nejen s radou kraje, ale dorazili také poslanci a senátoři. Debatovalo se hlavně o odchodu mladých lidí z malých obcí, ale také o rušení prodejen a pošt na vesnicích či rozpočtovém určení daní.

Zahájení setkání se ujal hejtman kraje Josef Bernard, který zmínil nejvýznamnější výdaje z rozpočtu Plzeňského kraje, které jdou do oblasti dopravy a zdravotnictví. Uvedl také, že nemalé finance kraj vydává na podporu malých obcí, a to prostřednictvím dotačního programu „Podpora a stabilizace venkova“, kam letos šlo 110 milionů korun. Dále jednotliví členové rady představili svoje rezorty a důležité dotační tituly, které mohou obce využívat.

Setkání se zúčastnili také zástupci Parlamentu ČR, a to senátor Jan Látka, poslankyně Miloslava Růtová a poslanec Karel Šidlo, na které starostové též směřovali své dotazy v následné debatě. V dotazech se často objevovala problematika vylidňování venkova a odchod mladých lidí do velkých měst.

Malé obce podle starostů také zasáhlo zavedení EET, provozovatelé pojízdných prodejen nebo vesnických hospod tyto provozovny byli nuceni uzavřít. Starosty také trápí rozpočtové určení daní, které je nevýhodné pro obce s malým počtem stálých obyvatel. Zmíněna byla také problematika zaměstnávání cizinců, kterých v některých obcích neúměrně přibylo. Jak členové rady, tak zástupci Parlamentu ČR přislíbili pomoc v oblastech, které mohou nějakým způsobem ovlivnit.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace