Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nová fakta o sebevraždě české fotbalové hvězdy. Muselo k téhle tragédii dojít? Co se v Turecku opravdu stalo?

28.04.2017
Nová fakta o sebevraždě české fotbalové hvězdy. Muselo k téhle tragédii dojít? Co se v Turecku opravdu stalo?

Foto: Facebook / Viktoria Plzeň

Popisek: František Rajtoral

KRIMI Teprve v jednatřiceti letech zemřel český reprezentant a silně věřící muž – František Rajtoral. Sportovec měl osobní problémy, trpěl depresí a osamocením. Všechno vyřešil tím nejkrutějším způsobem, vzal si život. Proč se to muselo stát? Nejnovější článek FM Dnes přináší důležitá fakta a odhalení.

FM Dnes v článku píše: „Před fotbalovým stadionem v Plzni je úplně jiné ticho než obvykle. Je to ticho, z něhož mrazí. Na betonových schodech před recepcí plápolají pohřební svíčky a vrší se vzkazy pro Františka Rajtorala, který po těch schodech už nikdy nepůjde.“ Proč si vlastně vzal v Turecku život, proč se oběsil? Byl slavný, měl, co si zamanul, tak proč si brát život? U úspěšných lidí takový čin zarazí ještě víc. Rajtoral měl už ale dlouho v Turecku problémy. Už sedm měsíců mu klub nezaplatil a to i přesto, že měl v Gaziantepsporu platnou dvouletou smlouvu. „Před pár dny psal kamarádům, že ještě musí dva měsíce vydržet a pak se bude o peníze soudit. Vypoví smlouvu a vrtne se někam jinam,“ stojí v článku. Město teď ale opustí v rakvi.

Rajtoral prý neunesl věčnou samotu, propukaly u něj šílené deprese a do všeho měl i zmíněné finanční problémy. Turecká policie uvedla, že po sobě dokonce zanechal přehled svých dluhů a dlužníků.

Všem připadal jako veselý mladý muž, kterému nic nechybí. Často také sršel štiplavým humorem. Za tím vším se ale skrýval člověk, který se neuměl poprat sám se sebou a v Turecku nebyl nikdo, kdo by ho povzbudil, kamarádi a přátelé mu prý hrozně scházeli. Pitva potvrdila smutnou zprávu – Rajtoral skutečně spáchal sebevraždu. Její důvod turecká policie zatím vyšetřuje. „Každopádně deprese hrály zásadní roli. Rajtoral není zdaleka první obětí mezi vrcholovými fotbalisty. Utajený nepřítel zabíjí,“ uvádí FM Dnes.

Na několik dní se nechal zavřít do tmy

Není tajemstvím, že Rajtoral hned dvakrát překonal únavový syndrom. Jedná se o velmi vážnou nemoc, při které člověk nevyjde ani schody. Všechno je vám najednou protivné. Jak FM Dnes uvádí, čtyřnásobný ligový šampion s Plzní se dokonce nechal v rámci terapie na několik dní zavřít do tmy. Fotbalistův stav se výrazně zhoršil poté, když v únoru z tureckého angažmá odešel jeho jediný kamarád Daniel Kolář. Přátelům do Čech v uplynulých dnech posílal stále zoufalejší zprávy. Podle všeho se ohromně trápil. „Turecko není pro každého. Nemáte si s kým popovídat. I kdybyste uměli dobře turecky, stejně s místními nenajdete společná témata,“ vzpomíná pro FM Dnes bývalý útočník Tomáš Pešír na angažmá v Kayseri. Těžko říct, proč šel zrovna do Turecka, vzhledem ke svému stavu věděl, že to nebude lehké. Už doma, obklopený přáteli, měl zdravotní trable, o kterých nemluvil.

Fotbalisté, drogy i kradená auta

Ze studie mezinárodní hráčské asociace FIFPro vyplývá, že podobnými problémy, jako měl Rajtoral, trpí čtvrtina profesionálních fotbalistů. „Fotbalisté, již obvykle nemají úplné vysokoškolské vzdělání, se dostanou k velkým penězům a velmi často se stává, že se na ně přilepí různí lidé, kteří na nich chtějí parazitovat," vysvětluje pro Novinky.cz novinář a znalec českého fotbalového prostřední Luděk Mádl z Aktuálně.cz a pokračuje: „Nedávno jsme během jednoho soudního líčení zaznamenali informaci, že jistí hráči Plzně byli v kontaktu s drogovým dealerem, jiní lidé zase prodávají hráčům kradená auta... To je velký rozdíl proti tomu, jak to funguje ve velkých západoevropských klubech. Když skončil v Manchesteru United trenér Alex Ferguson, vyšlo najevo, že nechával své hráče hlídat bezpečnostní agenturou, lidmi, kteří mají zkušenosti ze zpravodajských služeb."

Pro FM Dnes na Rajtorala zavzpomínal jeho kamarád, fotbalista Pavel Horváth. „V létě 2009 přišel jakýsi František Rajtoral, odpadlík z Ostravy, který se jakž takž vyhrabal z únavového syndromu. Mátoha s blonďatými vlasy na patku. Tajně jsem ho sledoval a říkal si: „Teď někdo vyskočí zpoza rohu a poví, že je to sranda pro skrytou kameru.“ Když k nám přestoupil, byl vetchý jako suchá březová větývka. Naštěstí nad ním trenér Vrba držel ochrannou ruku a z Rajtyho se vyklubal famózní krajní bek. Fyzicky nadupaný, rychlý, přímočarý a charakterově zdravý. Divil jsem se, jak dlouho trvalo, než dostal šanci v národním týmu, ale pak už to šlo ráz na ráz. I pozvánka na Euro 2012 k němu přiletěla.

Nízký pud sebezáchovy, vzpomíná Horváth

Akorát má na můj vkus příliš nízký pud sebezáchovy, protože si dovolí kličky v místech, kde se jiní obránci třesou strachy. U krajních beků je obzvlášť důležité, aby neztráceli míče, protože jejich chyby už se horko těžko napravují. Rajty věří, že i v ožehavých chvílích stihne hodit zpátečku. „Klid, Horvi, byl to risk, ale já ho musel udělat,“ pokyne mi dlaní, když se zhrozím. Tak jsme našli pravého beka, vlastně pravé křídlo, protože při našem stylu jsou krajní beci víceméně falešní útočníci, přečíslující soupeře,“ popisuje Horváth.

Rajtoral byl český fotbalový obránce, záložník a reprezentant. V letech 2009 až 2016 byl hvězdou FC Viktorie Plzeň. S klubem vybojoval čtyři tituly mistra České republiky. Jeho posledním angažmá se v roce 2016 stal turecký klub Gaziantepspor.  

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Antonín Pořízek

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace