Potřebujeme víc peněz, volají nemocnice Plzeňského kraje
20.06.2013
Foto: Profimedia.cz
Popisek: Ilustrační foto
Hejtman Milan Chovanec (ČSSD) předal řediteli VZP Zdeňku Kabátkovi dopis s návrhy směřujícími ke zlepšení finanční situace krajských nemocnic. V dopise vedení Plzeňského kraje žádá, aby se VZP zabývala možnostmi narovnání nevyvážených úhrad pro nemocnice PK.
Plzeňský kraj poprvé navštívil ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR Zdeněk Kabátek. Během dopoledne si v doprovodu radního pro oblast zdravotnictví Václava Šimánka (ČSSD) prohlédl Rokycanskou a Klatovskou nemocnici.
Propad bezmála 35 milionů
Na Krajském úřadu Plzeňského kraje se poté sešel ke společnému jednání s hejtmanem Milanem Chovancem, od něhož převzal dopis týkající se úhrad VZP krajským nemocnicím, výše poskytovaných záloh, limitu počtu operací a dalších záležitostí, jejichž úprava by měla směřovat ke zlepšení finanční situace krajských nemocnic.
V dopise pro ředitele VZP Zdeňka Kabátka žádá vedení Plzeňského kraje, aby se VZP zabývala možnostmi narovnání nevyvážených úhrad pro nemocnice PK, a to především pro Domažlickou nemocnici, a.s. Její individuální základní sazba byla až o 20 % nižší než celorepublikový průměr, což v příjmech znamenalo propad bezmála 35 mil. korun.
Podpora vyššího výkonu
Plzeňský kraj se dále snaží dosáhnout toho, aby VZP přehodnotila výši poskytovaných záloh na základě skutečného vývoje počtu ošetřených pacientů, tak aby zálohy v druhém pololetí pokryly předpokládaný objem péče za celý rok 2013. VZP totiž snížila zálohy úhrad za zdravotní péči o 4% s odůvodněním poměrného poklesu svých pojištěnců v regionu, avšak loňský pokles unicitních pojištěnců VZP činil od necelého 1 % do 2,68 %.
Zástupci kraje dále žádají, aby VZP ČR v odpovídající míře úhradami podpořila zvýšení výkonnosti nových provozů, například navýšením limitu počtu operací u endoprotetických výkonů a operací katarakty nebo navýšením limitu preskripce úměrně zvýšenému objemu ambulantní péče.
Co nás pálí
V dopise pro ředitele VZP dále vedení kraje požaduje, aby pojišťovna i přes nedokončenou celostátní koncepci intenzivní péče umožnila realizovat některé koncepční záměry v Klatovské nemocnici a Domažlické nemocnici, konkrétně snížení počtu intenzivních lůžek o 2 výměnou za navýšení počtu lůžek DIP o 1 a zřízení nové kapacity lůžek DIOP v Klatovské nemocnici tak, aby byl zajištěn celý řetězec od akutní do následné intenzivní péče.
Zároveň Plzeňský kraj navrhuje, aby VZP zvážila možnost zřízení lůžek DIOP (dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče) v Domažlické nemocnici, která by pak zajišťovala tuto péči pro pacienty z okresů Domažlice, Tachov a zčásti i Plzeň-jih.
„Jednali jsme o problémech, které nás pálí, a to jsou snížené úhrady pro naše nemocnice. Myslíme si, že jsme částečně diskriminováni, a dnes jsme snesli jasné důkazy, v čem spatřujeme tuto diskriminaci,“ řekl po dnešním jednání hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec. „Jsme připraveni na diskusi s VZP o tom, jak péči v našich nemocnicích zlepšovat,“ doplnil hejtman.
„Vedli jsme diskusi o možnosti eliminace restriktivního dopadu úhradové vyhlášky na zdravotnická zařízení kraje. Jsme ve shodě se zástupci kraje a budeme hledat určité cesty, jak vyjít vstříc jejich konkrétním požadavkům,“ uvedl ředitel VZP Zdeněk Kabátek.
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.
Vložil: Redaktor KL