Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak chcete hlasovat ve dvou? Rozvodová advokátka radí muže oblbnout, svést, zmanipulovat, ošálit, okouzlit. A vykašlat se na zákony, protože…

17.04.2017
Jak chcete hlasovat ve dvou? Rozvodová advokátka radí muže oblbnout, svést, zmanipulovat, ošálit, okouzlit. A vykašlat se na zákony, protože…

Foto: Facebook / Stanislav Pexídr

Popisek: Daniela Kovářová

„Když půjdete k soudu, aby rozhodl váš spor, tak máte po manželství,“ konstatuje advokátka. Daniela Kovářová byla ministryní spravedlnosti, dostala cenu pro Právníka roku v oblasti rodinného práva a zabývá se hlavně rozvody. Základní omyl všech manželství podle ní je ten, že si ti dva jsou rovni. Omyl, rozhodovat může jen jeden. Jak vypadá teorie a praxe manželského soužití podle uznávané advokátky? Velký článek o tom přinesla MF Dnes 1.4.

Teorie a praxe rodinného soužití

„Teorie říká, že manželé si rozdělí kompetence, například žena rozhoduje o dětech a muž o autech nebo o posekání zahrady. Otázka je, jak to chodí v dalších důležitých věcech, u nichž si kompetence nerozdělí nebo kde potřebují součinnost druhého. Muž většinou vydělává víc, a protože má peníze na svém účtu, pak je potřeba jeho souhlasu, jak je použít. A pokud má každý z manželů jiný názor, podle občanského zákoníku se mají dohodnout. Ale jak to udělat, když dohody nejsou schopni? To jsou pak případy, které zajímají nás právníky, tedy co dělat, když jeden chce A, druhý B a žádný nechce ustoupit,“ popisuje právnička moment, kdy za ní manželé většinou přicházejí.

Právníci mnoho nezmohou

Jenže zákon je na manželství krátký. „Když půjdete k soudu, aby rozhodl váš spor, tak máte po manželství,“ říká odbornice. A co právníci, pomohou? Taky nic moc. „Jako právník můžu vysvětlit, jaký je zákon a jak by to podle něj mělo vypadat, ale ve skutečnosti vám paragrafy v občanském zákoníku v praxi nepomohou a v manželství nefungují,“ přiznává Kovářová.

Jak hlasovat ve dvou?

Dohoda není podle ní většinou možná. „ Jak chcete ve dvou hlasovat? Výborně se dohadujete, když je lichý počet členů, ale když jste v páru, nedohodnete se. Teorie říká, že jeden ustoupí. Ale ten může ustoupit, pokud je mu to jedno anebo když smění tuto věc za něco jiného – a tak to bývá v rodinách nejčastěji. Spory o použití financí nevidíme u dvojic, které s příjmem sotva vyjdou, ani u manželů, kteří vydělávají přibližně stejně. Tyto problémy se řeší v situaci, kdy je žena na mateřské a vydělává muž. Z příjmu ženy se poplatí náklady domácnosti, takže ona nemá nic a celý příjem muže jde na jeho účet. Pak ten silnější rozhoduje,“ krčí rameny právnička.

Hledáme cesty, jak manžela oblbnout

Z odborníků na rodinné právo jsou podle ní dnes spíše psychoterapeuti. „S klientkou hledáme cesty, jak manžela přesvědčit ženskými prostředky. Jak ho svést, jak ho zmanipulovat, jak ho ošálit, okouzlit. Na tom přece není nic špatného, ženy to tak vždy dělaly. V ženských časopisech se však dočtete: Nelíbí se ti něco? No tak mu to řekni. Není ale nic horšího. Jen muže naštvete,“ tvrdí právnička.

Nový zákoník je celý špatně!

Většina mužů podle ní chce spravovat své peníze a nechce dát manželce platební kartu. Přitom rádi nakupují a chtějí ženu zabezpečit, pouze o tom potřebují sami rozhodnout. Toť vše. Jak to, že na něco tak jednoduchého už dávno nikdo nepřišel?  Kovářová viní z mnoha problémů zamotaný nový občanský zákoník. Rodinné právo se totiž podle ní, až na pár ustanovení, jako je výživné, nedá vynutit. „Manželé mají navzájem tomu druhému odhalit své účty, své plány… Toto ustanovení je vražedné. Vyškrtla bych ho, protože to znamená, že zákon říká: Manželé před sebou nesmějí mít žádné tajnosti. Tajemství je ale přitažlivé, je to něco, co vztah koření. Manželé by si tajemství měli zachovávat,“ kritizuje zákoník advokátka. To, že si muž kupuje drahé známky, žena drahé lodičky, přece není pro dobré manželství důležité.

Proč rozmlouvá ženám rozvody?

Stát prý nemá zasahovat do toho, jak se má v rodině žít, lásku nejde vynutit. A co tedy poradí Kovářová ženě, která za ní přijde, že se chce rozvést? „Zeptám se, jestli to má spočítáno a zda si umí představit, jak to po rozvodu bude vypadat. Rozvod trvá měsíce, soudní řízení zhorší vztahy s manželem. Unese to finanční a vztahové zhoršení? Žena často odchází s tím, že se nerozvede. Když podáte návrh na rozvod, okamžitě to znamená ozbrojenou bitvu. Víra, že přijde soud, ten to rozsekne a bude klid – no to nebude. Návrh vše jen zhorší, zamezí možnosti smíření. Tohle jsem dřív nevěděla, proto to v posledních pěti letech své třicetileté praxe dělám jinak. Dospěla jsem k názoru, že právo je špatný nástroj pro řešení rodinných vztahů. Nadělá víc škody než užitku,“ přiznává advokátka.

Po letech praxe dospěla k překvapivému závěru. „Je mnohem lepší vykašlat se na zákon, vynechat soud a použít psychoterapeutické a mediační metody. Muž samozřejmě může říct, že s ženou se nedá mluvit, totéž může říkat žena o muži. Ale s každým se dá mluvit a domluvit. Výjimkou jsou snad jen dvě procenta patologických jedinců, s nimiž je dohoda takřka vyloučena,“ konstatuje advokátka. Co na takový názor řeknou její kolegové, si asi umíme představit…

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová