Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Mariánské Týnici začne dostavba východního ambitu. Tím bude dokončena rekonstrukce mimořádné barokní památky

27.03.2017
V Mariánské Týnici začne dostavba východního ambitu. Tím bude dokončena rekonstrukce mimořádné barokní památky

Autor: csks.cz

Popisek: Mariánská Týnice s poutním kostelem Zvěstování Panny Marie je bývalé proboštství cisterciáckého kláštera v Plasích v Mariánském Týnci u Kralovic. V současnosti slouží jako Muzeum a galerie severního Plzeňska.

Slavnostním poklepem a požehnáním tří základních kamenů mariánských kaplí východního ambitu byl zahájen projekt IROP – Dostavba východního ambitu Muzea a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici.

Požehnání kamenům se uskutečnilo v kostele Zvěstování Panny Marie, symbolicky před církevním svátkem Zvěstování Panny Marie. Kamenům požehnal emeritní biskup František Radkovský. Zároveň poklepem na tyto základní odstartoval projekt, díky němuž bude vyřešeno uzavření areálu Mariánské Týnice z východní strany. Jedná se o unikátní projekt v rámci České republiky.

„Mariánská Týnice jako architektonický solitér je díky projektu Jana Blažeje Santiniho přední barokní památkou Plzeňského kraje. K celkovému dokončení rekonstrukce zbývá poslední krok, a to uzavření celého areálu proponovaným východním ambitem. Naváže na již dokončenou kapli Obětování Páně a propojí dosavadní části již ohraničeného pozemku. Celková koncepce obnovy Santiniho projektu bude jedinečnou ukázkou celistvosti barokního areálu, jeho smysluplné a památkově hodnotné a jedinečné obnovy, která nemá v českých zemích obdobu," vysvětluje ředitelka muzea Irena Bukačová.

Základním kamenům požehnal emeritní biskup František Radkovský

Základním kamenům požehnal emeritní biskup František Radkovský

Záštitu slavnostnímu zahájení udělil náměstek hejtmana pro kulturu a památkovou péči Martin Baxa. Slavnostního aktu se za Plzeňský kraj zúčastnila kromě náměstka Martina Baxy také náměstkyně hejtmana pro oblast školství a cestovního ruchu Ivana Bartošová.

V projektu IROP – Dostavba východního ambitu Muzea a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici je alokována částka 47,16 milionu korun. Z toho 85 procent tvoří dotace ze strukturálního fondu ERDF ve výši 40,08 milionu korun, pět procent dotace ze státního rozpočtu ve výši 2,36 milionu a 10 procent tvoří spoluúčast Plzeňského kraje ve výši 4,72 milionu korun.

Zrekonstruovaná kupole kostela

Zrekonstruovaná kupole kostela

Mariánská Týnice u Kralovic je vrcholně barokní areál s poutním kostelem Zvěstování Panny Marie, ambity a proboštstvím, které dal vybudovat plaský klášter podle projektu Jana Blažeje Santiniho v letech 1711-1768. Dnes je tato významná kulturní památka, která se nachází 35 kilometrů na sever od Plzně a dva kilometry západně od Kralovic, ve vlastnictví Plzeňského kraje a ve správě a užívání Muzea a galerie severního Plzeňska.

Počátkem 20. století byla Mariánská Týnice na pokraji zkázy, protože po zrušení plaského kláštera, k němuž patřila, nenašla od roku 1785 odpovídající využití. Dokonce se v roce 1920 zřítila kupole kostela. Spásou pro nádherný, ale zanedbaný objekt bylo zřízení muzea, které sídlí v prostorách proboštství od roku 1952.

Model areálu po dokončení kompletní rekonstrukce

Model areálu po dokončení kompletní rekonstrukce

Od roku 1993 probíhá příkladná a zdařilá památková obnova, která byla financována ze státních (Program PZAD) a regionálních prostředků (zřizovatel Okres Plzeň-sever a Plzeňský kraj). Na rekonstrukci kupole, věží, střech, kaplí, ambitu a umělecké výzdoby i úpravy exteriéru bylo během dvaceti let vynaloženo zhruba 40 milionů korun. Mariánská Týnice prošla během 20. století téměř zázračnou proměnou, kdy se proměnila ze zdevastované ruiny v obdivovanou památku, která patří k nejlépe udržovaným v Plzeňském kraji.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace