Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Skvosty s vůní benzínu míří do Depa2015. Chystá se přehlídka historických i současných automobilů

17.03.2017
Skvosty s vůní benzínu míří do Depa2015. Chystá se přehlídka historických i současných automobilů

Foto: skvosty-plzen.cz

Popisek: Legendární sporťák Bugatti-Veyron dnes vlastní pouze dva Češi

Zatímco v Ženevě je právě v těchto dnech v plném proudu největší světový autosalon, Plzeň nechce zůstat pozadu. Nadační fond Plzeň sobě pracuje na sestavení unikátní a jedinečné sbírky automobilových skvostů, které návštěvníkům odhalí o víkendu 21. až 23. července 2017.

V historicky první expozici, nazvané Skvosty s vůní benzínu, budou moci obdivovat sběratelské lahůdky nejrůznějších značek. V areálu bývalého depa dopravních podniků zaparkuje na dvě stě historických automobilů i moderních bouráků. „K městu Plzni technika i automobilový průmysl neodmyslitelně patří. Po první světové válce se v plzeňské Škodovce vyráběly nejluxusnější vozy své doby – Škoda Hispano Suiza. Dále jsou s Plzní spojeny parní nákladní automobily Sentinel nebo od 70. let firma Metalex, která vyráběla a dodávala závodní vozy téměř do celého východního bloku,“ uvádí  předseda Nadačního fondu Plzeň sobě Roman Jurečko.

Podle něj je škoda, že v západočeské metropoli není k vidění žádná stálá expozice automobilů či historických vozidel. „Plzeň si takovouto unikátní sbírku zaslouží. Mnoho z vozů je častokrát 'uvězněno' v garážích a špatných podmínkách, neslučujících se s dlouhodobou životností automobilových veteránů. Areál DEPO2015, kde tyto skvosty lidem předvedeme, je díky svému industriálnímu charakteru tím nejvhodnějším místem,“ věří Jurečko. Chystanou třídenní akci si nenechá ujít ani známý automobilový nadšenec a plzeňský moderátor Míra Hejda. „Jsou auta, na která se stačí jen dívat na obrázku a dostaví se neskutečná euforie. Co teprve když takové skvosty uvidíte v Plzni naživo!“ dodává nadšeně.

Bugatti T35, který proslavila Eliška Junková, se stal jedním z nejúspěšnějších soutěžních vozů všech dob

Bugatti T35, který proslavila Eliška Junková, se stal jedním z nejúspěšnějších soutěžních vozů všech dob

A je na co se těšit. V hlavních rolích se představí Bugatti T35 Elišky Junkové z roku 1924 i jeho mladší bratr, luxusní Bugatti Veyron, který z celé republiky vlastní pouze dva Češi. Závodní automobil Bugatti T35navrhl a zkonstruoval Italo-Francouz Ettore Bugatti v roce 1924. Kromě skvělých jízdních vlastností se vyznačoval i nádhernou karosérií, která z něj rychle udělala oblíbený sportovní vůz pro bohaté a zároveň jeden z nejúspěšnějších soutěžních vozů všech dob. V Čechách, kam se dostalo jen asi patnáct kousků, ho proslavila Eliška Junková, když v roce 1928 obsadila páté místo v závodě Targa Florio. Plzeňané mohli závodnici v modré bugatce vidět během rychlostního závodu do vrchu na trase Lochotín-Třemošná.

Příležitostně brázdí plzeňské silnice také  další slavný veterán, Hakar z roku 1950, nesoucí ve jméně místo svého narození: Hradec Králové. Je jediným automobilem svého druhu na světě. V padesátých letech se stal legendou československých rallye, v roce 1958 HAKAR na závodních tratích skončil. Jeden z vzácných exemplářů vlastní Plzeňan František Čečil. „Mám ho především pro radost, ale také pro výstavy, přehlídky, a hlavně pro veteránské závody,“ říká sběratel a viceprezident Autoklubu ČR pro mimosportovní činnosti a předseda Asociace Veteran Car Clubů AČR František Čečil. V roce 1995 si s ním dojel pro druhé místo v okruhovém mistrovství Evropy historických závodních automobilů, dalších deset let pak jezdil Mistrovství Evropy v závodech do vrchu historických automobilů, dvakrát je dokonce vyhrál.

Ookřídlená legenda Mercedes Gullwing

Okřídlená legenda Mercedes Gullwing

Na přehlídce nebude chybět ani ozdoba veteránských srazů Mercedes-Benz 190 SL. Značně oblíbený sportovní automobil se vyráběl v letech 1955 až 1963 v Německu, jeho elegantní tvary oceňovali i filmaři. Diváci ho znají například z filmu Deset tisíc ložnic, kde se v něm proháněly hvězdy Grace Kelly a Frank Sinatra. Ki dalším lahůdkám se řadí okřídlená legenda Mercedes Gullwing, zařazený v anketě Auto století mezi stovku nejvýznamnějších aut dvacátého století, nebo luxusní sporťák Jaguar XJ220, kterých bylo vyrobeno pouhých 282 kusů.

Skvosty s vůní benzínu slibují nadchnout automobilové profesionály, závodníky, sběratele a znalce i milovníky rychlých kol všech věkových kategorií. Kromě rozsáhlé sbírky noblesních historických sporťáků, luxusních limuzín, ale i legendárních Velorexů či užitkových vozů bude k vidění také umění, spojené s láskou k motorům, a zábavný program pro celou rodinu. Akce nabídne jízdu na motokárách, kvalitní pouliční občerstvení, hudbu, přednášky, výtvarné umění, design, filmy s automobilovou tematikou i workshopy pro děti.

Elegantní tvary Mercedesu SLS oceňovali i filmaři

Elegantní tvary Mercedesu SLS oceňovali i filmaři

Vstupné se bude pohybovat v rozmezí 190 až 250 korun (jednodenní a celofestivalová akreditace). Včasní zájemci mohou využít limitované edice prvních 500 vstupenek za cenu 150 korun, která platí jen do 14. dubna 2017.

Podrobnosti k akci budou postupně zveřejněny na webu www.skvosty-plzen.cz.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL