Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přivedla domů vraha své dcerušky. Takovou bolest a výčitky si nikdo z nás asi neumí ani představit... Co dělá máma Míši?

12.03.2017
Přivedla domů vraha své dcerušky. Takovou bolest a výčitky si nikdo z nás asi neumí ani představit... Co dělá máma Míši?

Foto: Policie ČR

Popisek: Je to již dva měsíce, co Míša Muzikářová beze stopy zmizela

Už celé dva měsíce nemá ponětí, kam zmizela její dvanáctiletá dcera. Matka pohřešované Míši Muzikářové pod tlakem veřejného mínění obrátila o sto osmdesát stupňů. Založila nový profil na Facebooku, na němž konečně dala průchod svému zoufalství.

Jsou to již dva měsíce, co se dvanáctiletá Míša Muzikářová beze stopy ztratila. Co prožívá její matka, si lze jen stěží představit. Navíc sklidila obrovskou vlnu kritiky za to, že odmítla vystoupit v médiích a namísto toho se uzavřela do sebe. To ale vůči ní nebylo právě fér. „Každý se nedokáže podělit o svou bolest s veřejností. Chce to přece jenom určitou dávku exhibicionismu, někoho zase před kamery popostrčí naděje, že třeba svojí výzvou či zpovědí napomůže k řešení,“ pokusila se vysvětlit reakci zoufalé matky psycholožka Martina Kovářová. „Někdo se úplně stáhne do ústraní, jiný reaguje extrémně, takže se může leckomu zdát, že jsou mu tragické události v rodině ‘šumák‘. Zpravidla je tomu ale právě naopak.“

Tíží ji svědomí?

V době, kdy se na Míšinu matku soustředila pozornost, nemohlo internetovým surfařům uniknout, že se prezentuje přinejmenším neobvykle. Za své neonacistické příspěvky na různých sítích sklidila velmi tvrdou kritiku. V poslední době ale přibrzdila a konečně dala průchod své bolesti a zoufalství. „Jsou bolesti, na které není lék… Jsou rozhodnutí, která nevrátíš zpět… Jsou vzpomínky, které nikdy nevymažeš… Jsou lidé, na které nikdy nezapomeneš…,“ napsala například na Facebooku. „Lze předpokládat, že tato paní musí být psychicky na dně a nejspíš ji trápí i výčitky svědomí,“ říká psycholožka. „Byla to právě ona, kdo přivedl do Míšina života muže, který s největší pravděpodobností zpečetil její osud. Čím déle bude pátrání po její dceři trvat, tím se logicky bude její stav horšit. Myslím, že by měla vyhledat pomoc odborníka,“ dodává doktorka Kovářová.

Beznaděj a zoufalství

Z příspěvků lze vyčíst, že paní Eva M. rozhodně není povrchní a primitivní člověk, kterému by byl osud vlastního dítěte lhostejný, jak ji v určitých fázích vývoje případu vykreslila některá média. „Její neochota k jakýmkoli veřejným reakcím spíš napovídá na uzavřenější povahu, která nedokáže takzvaně chodit se svými city na trh. Chybí jí exhibicionismus, nemá sklony k hysterii. Své soukromé problémy je nejspíš zvyklá řešit sama. O to těžší ale hledání takového východiska pro ni musí být,“ dodává Kovářová, podle níž takové charakteristice napovídá mimo jiné i další příspěvek. „Ti nejsilnější lidé jsou zároveň nejcitlivější. Ti, kteří se nejvíc starají o druhé, obvykle sami takovou péči potřebují. Těm nejlaskavějším lidem často někdo ubližuje. A kdo vypadá šťastný, může se uvnitř hodně trápit. Je dobré podívat se člověku i tak nějak za úsměv. Možná uvidíte, kolik je tam skryté bolesti,“ napsala na sociální síti Míšina matka.

Živou dívku už nikdo nehledá

Naděje, že by Míša byla ještě naživu, již nejspíš zemřela i v duši její matky. Policisté sice dál pátrají, v poslední době se ale zaměřili především na prohledávání bývalé raketové základy u Kralovic na Plzeňsku. Na počátku se zúčastnil pátrání i němečtí policisté, je tudíž pravděpodobné, že je Míša i v německé evidenci pohřešovaných osob. V tomto týdnu se do pátrání zapojili i hasiči a potápěči, kteří s pomocí sonaru prohledávali jeden z rybníků u Kralovic. A v terénu se znovu objevili i speciálně vycvičení psi. Žádná z dosavadních akcí ale nepřinesla výsledek a veškerá aktivita se už zjevně zaměřuje nikoli na objevení uprchlé či unesené školačky, ale  na nalezení jejího těla. „Jsem přesvědčený, že se najde. Ale nejsem přesvědčený o tom, že bude živá. Myslím si, že se najde, až opadne sníh. Jednou rukou ji těžko mohl zakopat. Bude zřejmě někde pod listím nebo v nějakém baráku,“ řekl Blesku bývalý šéf pražské mordparty Jiří Markovič. Uznávaný profesionál je přesvědčen o vině Otakara S., bývalého přítele Míšiny matky, který se právě v prostoru u Kralovic poprvé pokusil o sebevraždu. „V minulosti už byl pro pohlavní zneužívání přinejmenším vyšetřovaný. I to, že spáchal sebevraždu právě v této době, nasvědčuje tomu, že byl ve stresu. Je logické vidět ho jako podezřelého. Navíc ona ho znala, a tak nebyl pro něj problém, někam ji vylákat nebo odvézt, “ dodal.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská