Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Volba prezidenta

Volba prezidenta

Z 9 statečných, ucházejících se o Pražský hrad, zbyli 2; čeká nás druhé kolo

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Vysoké úvěry kraj nespasí, varují TOP 09 a Starostové

03.06.2013
Vysoké úvěry kraj nespasí, varují TOP 09 a Starostové

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Ilustrační foto

Zastupitelský klub TOP 09 a Starostové pro Plzeňský kraj je přesvědčen o tom, že kraj se nechová jako dobrý hospodář ve chvíli, kdy si plánuje půjčit na krátkodobé úvěry jednu miliardu korun.

TOP 09 a Starostové varují, že se v těchto dnech rozhoduje o budoucnosti Plzeňského kraje a pod vedením ČSSD to nebude budoucnost nijak růžové, protože se kraj zadlužuje a prý se tak děje zbytečně. Díky plánovaným půjčkám ve výši jedné miliardy korun už rozhodně nepůjde o zářivou budoucnost bez dluhů.

Děs ze stavu silnic a nemocnic

„Jen část těchto prostředků bude použita na předfinancování evropských projektů. Evropské projekty navíc neřeší základní problémy kraje. Nejvíce peněz spolkne částečný obchvat Plzně, který měl správně řešit stát, neboť se jedná o obchvat města, který by měl být silnicí 1. třídy. Kraji přitom zcela přerůstá přes hlavu problém s krajskými silnicemi. 90% silnic je v havarijním stavu a na opravu nejsou peníze, neboť polovina peněz na silnice byla již spotřebována na zimní údržbu. Silnice potřebují první pomoc v tom, že se u co největší délky silnic položí na stávající podklad vrstva balené živice. Bez tohoto opatření povrchy silnic brzy postupně zmizí,“ varuje TOP 09 a Starostové.

Dalším neřešeným problémem je podle opozice narůstající dluh krajských nemocnic. „Nejvíce alarmující je to, že zcela nová Klatovská nemocnice potřebuje na dofinancování své ztráty v tomto roce min. 93 mil. korun. Považujeme to za selhání vedení kraje při projektování této investice,“ děsí se politici.  Nové zařízení mělo být postaveno přesně dle potřeb regionu, dle plateb od zdravotních pojišťoven a maximálně energeticky úsporně

Budoucnost kraje

V těchto dnech a měsících se podle TOP 09 a Starostů rozhoduje o podobě budoucích evropských dotací pro roky 2014-2020 a opozice důrazně vyzývá vedení kraje, aby ve větší míře vyjednávalo s příslušnými ministerstvy o přidělení peněz.

„Náš kraj se od jiných krajů liší tím, že v něm převládají menší města a malé obce. Je pro něj tedy životně důležitá výše evropských dotací do venkovského prostoru. Prozatím chce Ministerstvo pro místní rozvoj ČR podporovat hlavně rozvojové osy – velká města a Ministerstvo zemědělství ČR vyčlenilo na podporu venkova nejnižší možné procento podpory. Jsme přesvědčeni, že by se kraj neměl spoléhat na práci odborných skupin či na asociaci krajů, ale měl by přímo intenzivně jednat s příslušnými ministry,“ uzavírají TOP 09 a Starostové.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace