Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

EU rozšiřuje dotační programy. Úřadům ušetří čas i peníze… Informační systém VERA Radnice zajistí dokonalý egovernment

02.05.2016
EU rozšiřuje dotační programy. Úřadům ušetří čas i peníze… Informační systém VERA Radnice zajistí dokonalý egovernment

Autor: Vera

Popisek: Ilustrační foto

Výzva číslo 28, která byla vyhlášena 20. dubna 2016 v rámci Integrovaného regionálního operačního programu, umožňuje úřadům získat dotaci na „majetek“. Abychom byli přesnější, finanční prostředky lze využít k vytvoření nových nebo modernizaci stávajících podpůrných informačních systémů, které zajišťují evidenci a správu movitého i nemovitého majetku a zásob, včetně elektronické inventarizace.

Výzva s názvem „Specifické informační a komunikační systémy a infrastruktura II.“ samozřejmě zahrnuje řadu dalších podporovaných tematických oblastí související s plány eGovernmentu. Žádost mohou podat kraje, organizace zřizované nebo zakládané kraji, obce (kromě Prahy a jejích částí) a organizace zřizované nebo zakládané obcemi. Minimální výše celkových způsobilých výdajů projektu musí být alespoň milion korun českých a kraje musí ukončit projekt do konce roku 2019, ostatní o rok dříve. Podrobné informace jsou dostupné na stránkách Strukturální fondy.

Informační systém je základ

Dle zákona č. 128/2000 Sb., o obcích je povinností obce svůj majetek spravovat tak, aby byl využíván účelně a hospodárně v souladu se zájmy obce. Dostát této povinnosti není vůbec snadné. Informační systém je však nástrojem, který umožní splnit péči řádného hospodáře.

Jeho základní vlastností je evidence veškerého majetku, movitého i nemovitého, bytového fondu i nebytových prostor a skladových zásob. Aby byly včas odhaleny potenciální rizika, je nezbytné provádět pečlivě inventarizaci. K tomu slouží inventarizace pomocí čárového kódu. Celá činnost je nejméně 4x rychlejší s nižšími požadavky na lidské zdroje než při běžné inventuře. Návratnost investice do speciálního zařízení pro inventarizaci pomocí čárového kódu roste s počtem kontrolovaných předmětů. Obecně platí, že od 4 tisíc předmětů může být mezi 4 měsíci až 2 roky. Automatizace procesů a snížení chybovosti znamená, že většinu činností během inventarizace mohou vykonávat neodborníci bez vlivu na kvalitu inventarizace. V neposlední řadě dochází ke zvýšení efektivity při vlastní inventuře i následném vypořádání inventurních rozdílů a nezpochybnitelné prokazatelnosti provedení fyzické inventury.

Externí a interní vazby

V informačním systému VERA Radnice majetkové agendy čerpají data z lokálních Registrů obyvatel a hospodářských subjektů a ověřují je v Informačním systému základních registrů (ISZR). Dále mohou disponibilně využívat vazbu na spisovou službu, Katastr nemovitostí nebo Geografický informační systém (GIS). Jsou propojeny také s účetnictvím, smlouvami a pohledávkami. Tyto vazby zaručují kompletní informace, tedy takové, které lze zjistit z jednoho informačního systému a není třeba kvůli nim vytvářet vlastní excelovské tabulky, sestavy a dohledávat data v různých systémech, často s jinou strukturou. Jako příklad můžeme uvést:

Vazba na účetnictví - máte kdykoli k dispozici aktuální přehled o stavu, ocenění a umístění majetku a zásob dle jednotlivých organizací, účtů a dalších požadovaných hledisek.

Vazba na smlouvy - centrální evidence smluv vám umožňuje nahlédnout na smlouvu týkající se majetku kdykoliv, samozřejmě na základě systému oprávnění.

Vazba na pohledávky - poskytuje vám přehled o aktuálním stavu předpisů i nezaplacených pohledávek, které je možné případně snadno vymáhat.

Správa nemovitostí je v informačním systému rozdělena na pronájem bytových a nebytových prostor. Nadstavbu nad těmito evidencemi tvoří pasporty a vyúčtování služeb. V agendách můžete evidovat nájemní byty, nájemce a plátce a využívat individuálního nebo hromadného výpočtu nájemného a měsíčních záloh na služby. Máte přehled o historii a uživatelích bytů z registru bytů vč. neuhrazených pohledávek.

Řešení pro zřizované organizace

Pokud obec i zřizované organizace používají stejný informační systém, dochází k řadě synergických efektů. Hospodaření se svěřeným majetkem je transparentní a kontrolu lze snadno provést. Pro management organizace i zřizovatele jsou připraveny výstupy v Manažerském informačním systému, ve kterém je možné využívat jak předdefinované sestavy, tak nastavit vlastní přehledy.

Podklady pro rozhodování o majetku

Analýza majetku je součástí Manažerského informačního systému a je určena pro vedení a všechny ostatní, kteří musí rozhodovat o budoucnosti obce. Kromě dat o majetku zahrnuje také údaje ekonomického charakteru, a slouží tak i pro plánování dalšího rozvoje obce, řešení investičních záměrů a podobně.

Přehledy obsahují informace o nákladech na majetek, pořizovacích cenách majetku, průběžných a očekávaných nákladech, způsobu financování majetku (např. dotace) či investicích v jednotlivých letech. Dozvíte se také, jaké jsou výnosy z pronajímaného majetku, kolik procent je nepronajaté plochy, seznam nájemců a dlužníků, pohledávky z pronájmů a mnoho dalšího. To vše přehledně, formou tabulek a grafů, samozřejmě s možností zjištění detailu.

Dotace tak vlastně nabízejí možnost, jak lépe dostát svým povinnostem a s oporou rozhodovat o budoucnosti obce. Ať už je využijete či nikoliv, je důležité si ujasnit, zda máte k dispozici všechny informace, které kvůli své zodpovědné práci potřebujte. My s jistotou víme, že informační systém VERA Radnice vám je poskytne.

Ing. Adam Kožina

Product Manager

VERA, spol. s r.o.

https://www.vera.cz

zdroj: PR článek

Vložil: Anička Vančová

Tagy
EU, ROP,
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace