Bez kanalizace v 21. století? Běžná realita!
10.05.2013
Foto: Profimedia.cz
Popisek: ilustrační obrázek
Losiná potřebuje obchvat, Ždírec zase čistírnu odpadních vod a Ptenín marně vyhlíží peníze na odkanalizování Újezdce. Podobných nedostatků se dá v Plzeňském kraji napočítat desítky. Starostové malých obcí si stěžují, není jim to většinou nic platné.
I přesto starostové těch nejmenších vesnice v Plzeňském kraji nemusí házet hrách na zeď. Místní akční skupina, která působí na Blovicku, Staroplzenecku a Přešticku pracuje na strategii rozvoje jižního Plzeňska pro období 2014 - 2010. Smysluplné projekty budou podpořeny. Za posledních pět podpořila Místní akční skupina 120 projektů na 44 milionů korun. „Obce mají hodně problémů, ta částka by museli být mnohonásobně vyšší," říká manažerka MAS Aktivios Hana Bouchnerová.
Nedosáhneme ani na podporu nového bydlení
Velmi špatný stav komunikací, žádné zázemí pro volnočasové aktivity, nejsou čističky odpadních vod a ve většině obcí ani kanalizaci. „Někde nemají dokonce ani vodovod a vůbec nefunguje domácí zdravotní péče," doplňuje Bouchnerová. „Nemůžeme dosáhnout ani na podporu nového bydlení. Dotace na inženýrské sítě nedostane. V Praze nám řekli, že jsme měli pozemky prodat za takové ceny, abychom je mohli i zasíťovat," říká smutně ždírecký starosta Bohuslav Vrátník.
V Losiné nedaleko Plzně zase marně vyhlížejí obchvat. Přejít hlavní tah na České Budějovice, po kterém denně projede patnáct tisíc aut a kamionů je takřka nemožné. „Máme pozemky pro výstavbu chodníku a přechody. Máme také projekt, ale nemáme peníze," říká stejně smutně starosta Losiné Miloš Černý.
Čerpání dotací je složité
Jak Bohuslav Vrátník tak Miloš Černý shodně tvrdí, že čerpání dotací na důležité projekty je příliš složit složité. „Obce by se je měly dostát přímou cestou. Celý proces by měl být podstatně jednodušší," dodává starosta Chocenic Bohuslav Heřman.
O kanalizaci někteří starostové na jižním Plzeňsku raději ani nemluví, prý to je už takzvaný boj s větrnými mlýny. Stejné problémy jsou ale i na severu Plzeňska a dokonce i v samotné Plzni. Pořád totiž existují v téměř dvousettisícovém městě části, které nejsou připojeny na vodovod a kanalizaci.
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.