Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Celý proces s Janou Nagyovou je vykonstruovaný, domnívá se starosta Žamberka. Město má tak silné finanční zázemí, že...

17.06.2015
Celý proces s Janou Nagyovou je vykonstruovaný, domnívá se starosta Žamberka. Město má tak silné finanční zázemí, že...

Foto: Archiv starosty

Popisek: Jiří Dytrt, starosta Žamberka

ROZHOVOR Město Žamberk postrádá ve své infrastruktuře stavby, které by zkvalitnily a zpříjemnily život občanů a spolků. A právě to by chtěl změnit Jiří Dytrt (ODS). Jaké jsou jeho další plány? Podle jeho slov má také Žamberk silné finanční zázemí, jež umí velmi pružně reagovat i na případný výpadek v příjmu daní. Co stojí za tímto úspěchem? Hovořil také o vnitrostranické situaci v ODS a řadě dalších témat.

Pane starosto, v komunálních volbách jste úspěšně obhájil mandát starosty. Jaká důležitá rozhodnutí jsou nyní před vámi?

Město Žamberk postrádá ve své infrastruktuře stavby, které by zkvalitnily a zpříjemnily život občanů a spolků. S koaličními partnery jsme uzavřeli programové prohlášení na toto volební období a společně budeme podporovat výstavbu společenského sálu. Pokračujeme v přípravě dalších etap výstavby víceúčelové sportovní plochy v areálu pod Černým lesem. Společně se Sdružením obcí Orlicko připravujeme výstavby cyklostezek do okolních měst a obcí. Po celou dobu budou probíhat rekonstrukce komunikací a největší investiční stavbou bude realizace protipovodňových opatření na řece Divoká Orlice.

Co bylo hlavní příčinou toho, že jste na rozdíl od minulosti nekandidoval za ODS, nýbrž za Nezávislé s podporou ODS? Má to nějakou souvislost s ODS, které se na celostátní úrovni stále nedaří dostat z kataklyzmatu minulých let?

Příčinou byly především chybná prezentace a kroky některých členů Občanské demokratické strany na celostátní úrovni, ale i v našem místním sdružení. To vše zúžilo členskou základnu natolik, že jsem nebyl schopen sestavit kandidátku do komunálních voleb za ODS. Variantou tedy bylo řešení sestavení Nezávislých kandidátů s podporou ODS, neboť pouze tři kandidáti z jednadvaceti byli členy místního sdružení Žamberk.

Koaliční vyjednávání trvala téměř měsíc. Nakonec jste se ale dohodli se zástupci ANO a ŽDK-Žamberskou demokratickou koalicí. Proč došlo k výměně koaličních partnerů a jak byste hodnotil první měsíce spolupráce? Domníváte se, že koalice vydrží celé volební období?

Ano, koaliční jednání nebyla jednoduchá (to ostatně ani po minulých volbách). Naši zvolení zástupci měli jasno hned po oznámení výsledků voleb, a tak jsme zahájili jednání se zástupci ŽDK, kteří již minulá období společně s námi pracovali pro město, a se zástupci nově vytvořeného hnutí ANO, kde jsme znali jednotlivé lidi a jejich práci. Do těchto jednání vstoupil náš předchozí koaliční partner a s opozicí vytvářel tlaky a především nevhodně jednal na oblastní a krajské úrovni hnutí ANO, jehož zástupci i na základě neseriózního jednání společně s námi uzavřeli koaliční smlouvu a programové prohlášení. Kroky a především práce a nasazení koaličních partnerů jsou důkazem našeho správného rozhodnutí, a protože je naší snahou „nepolitikařit“ a „nešpinit“, ale pracovat, doufám a věřím, že koalice vydrží celé volební období.

Jak jste se svěřil, od nových hnutí či sdružení očekáváte nové lidi, nové nápady a především serióznost. Nakolik se vaše očekávání potvrdila? Nemáte někdy obavy ze spolupráce s politickým nováčkem?  

Mé přání se plní. V koalici máme nové lidi s novými nápady a chutí pracovat. Pro město je také důležité, že se snažíme ukázat občanům a návštěvníkům, že naším městem „nelomcují“ jen kauzy, jak si někteří přejí, ale že se tady dobře žije a že má město vynikající hospodaření a svůj majetek nejen udržuje, ale i rozvíjí a zkvalitňuje. Obavy z nováčka nemám, zvolenými zástupci jsou lidé, kteří již pro město pracovali v minulosti a dobře se známe.

Česká ekonomika v prvních třech měsících letošního roku rekordně vzrostla, dokonce nejvíce ze všech zemí Evropské unie. Pociťujete to nějak pozitivně na příjmech města?

V současné době městu příjmy poklesly o více než dva miliony korun, a to jsme při sestavování rozpočtu nastavili objemy mírně pod predikce. Podle sdělení Ministerstva financí prý výpadek příjmu bude ve druhé polovině roku vylepšen. Město má tak silné finanční zázemí, že umí velmi pružně reagovat a případný výpadek řešit. Přesto bych si přál, abychom vzrůst ekonomiky pocítili i na příjmech města.

Stále také platí, že obce do deseti tisíc obyvatel by měly z rozpočtového určení daní čerpat více než doposud, a to řádově o dva tisíce korun na obyvatele za rok.  Máte představu, jak peníze navíc využijete? Co je v obci nejvíce potřeba?

Pokud by se skutečně podařilo rozpočet naplnit anebo dokonce přeplnit, tak bychom na základě rozpočtového výhledu a plánu oprav městského majetku předřadili investiční akci oprava Divišova divadla, u kterého se nám podařilo v minulých letech zrekonstruovat interiér a zmodernizovat techniku a nyní nám zbývá dokončit venkovní úpravy. Určitě bychom zahájili rekonstrukce oprav mostů a vše ostatní bychom investovali do oprav místních komunikací.

Jestliže jsme u financí. Poslední květnový víkend se konal 26. kongres ODS, kde mimo jiné Petr Fiala kritizoval vládu za to, že se chová nezodpovědně v době ekonomického růstu, jelikož neinvestuje, nešetří a nesplácí dluhy. Souhlasíte?  

My jsme poslední dvě volební období ve městě šetřili a spláceli dluhy, protože jsme chtěli být připraveni na nové plánovací období. I přes šetření jsme uskutečňovali investice, a to především ty, které vedly ke snížení nákladů na energie a údržbu. V celkovém hodnocení jsme snížili výdaje, aniž jsme ponížili investice. Takže souhlasím s názorem, že v době ekonomického růstu je nutné šetřit a splácet dluhy, ono to totiž tolik nebolí, jako když finance nejsou a ještě je třeba šetřit.

Jak jste spokojen s novým logem a celkovými závěry kongresu strany?

Z důvodu časových jsem nebyl účasten na kongresu, ale závěry a nové logo byly projednány, a to beru jako skutečnost.

Když už jsme u žhavých aktualit, zeptám se i na soudní případ údajného zneužití armádní rozvědky šéfkou kabinetu bývalého premiéra Janou Nečasovou (Nagyovou), v němž byli v pátek všichni aktéři osvobozeni. Co tomu říkáte a jak jste tuto kauzu (která ODS nepochybně poškodila) vnímal? 

Já jsem hned na začátku celé kauzy popsal tuto záležitost jako „zvláštní“. Aby skupina elitních policistů ve dvě hodiny ráno dělala razii na Úřadu vlády, působí velmi prapodivně a celé to bylo podle mého názoru někým a pro někoho připravené. To, že to poškodilo ODS a vedlo k pádu vlády, je skutečnost.

Otázka na závěr. Blíží se čas léta a dovolených. Prozradíte nám, kde ji budete letos trávit vy sám?

Jako každý rok odjíždíme s rodinou a přáteli na Jadran, a tak i letošní rok se v červenci vypravíme po vlastní ose na jih. 

Kateřina Synková

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš