Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

V Žamberku mají bedlivější oko: Rozšířili kamerový systém. Odkud na vás shlíží?

07.01.2015
V Žamberku mají bedlivější oko: Rozšířili kamerový systém. Odkud na vás shlíží?

Autor: Město Žamberk

Popisek: Městský kamerový systém v Žamberku

Úvodní etapa městského kamerového dohlížecího systému (MKDS) v Žamberku započala v roce 2011, kdy byl zprovozněn jeden kamerový bod s otočnou kamerou na budově radnice. Nyní kamery hlídají mimo jiné okolí školy a další části náměstí.

V roce 2013 bylo schváleno zahájení druhé etapy MKDS, která byla zrealizována v závěru uplynulého roku, kdy na Masarykově náměstí přibyl další kamerový bod, a to na budově prodejny železářství. Zde čtyři kamery nepřetržitě monitorují doposud nepokryté části náměstí, část Nádražní ulice a veřejné prostranství na pěší zóně.

Kamera hlídá už i okolí školy

Schválena byla následně realizace třetí etapy budování MKDS – kamerový bod na budově základní školy, monitorující třemi kamerami veřejné prostranství před poštou, které byly zprovozněny počátkem prosince.

Základním principem budování kamerového systému ve všech městech, tedy nejen v Žamberku, je především jejich preventivní funkce, tedy vytváření bezpečných zón v exponovaných lokalitách. Nejčastěji bývají instalovány v místech, kde je největší pohyb obyvatel a návštěvníků města. Kamery slouží k dohledu nad dodržováním obecně závazných právních předpisů o ochraně veřejného pořádku, přispívají k ochraně bezpečnosti osob a majetku či odhalování přestupků a slouží také k záznamu protiprávního jednání osob či pachatelů trestné činnosti. 

Oprávněním k provozování městského kamerového systému disponuje na základě příslušných zákonů pouze Policie České republiky nebo obecní policie. Jiné subjekty tedy nejsou oprávněny provozovat kamerové systémy na veřejných prostranstvích, při nichž dochází k obrazovému nebo zvukovému záznamu, archivaci takových záznamů nebo jinému zpracovávání osobních údajů.

Lidé si nemohou záznam jen tak prohlédnout

Obrazový signál není určen pro veřejnost, ale pouze pro Policii České republiky a obecní policii - a to pro přísně vymezený účel. Režim dispečerského pracoviště je zajištěn tak, aby manipulaci s příslušnou technikou prováděla kompetentní a vyškolená obsluha a byl k němu zabráněn vstup nepovolaným osobám.

O tom, že je veřejné prostranství monitorováno, jsou občané města a jeho návštěvníci dostatečně a srozumitelně informováni pomocí informačních tabulí s textem "Tento prostor je pod nepřetržitým dohledem kamer městské policie". Výhledově je dále počítáno s dalším rozvojem kamerového systému ve městě. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace