Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Nejatraktivnější památka v kraji! Dělostřelecká tvrz Bouda má nové zázemí a chystají se i parní vlaky

10.11.2014
Nejatraktivnější památka v kraji! Dělostřelecká tvrz Bouda má nové zázemí a chystají se i parní vlaky

Autor: Pardubický kraj

Popisek: Pohled na altán

FOTOGALERIE Nové turistické zázemí před vchodem do tvrze Bouda otevřela pro návštěvníky Společnost přátel československého opevnění. Nechyběl u toho hejtman Pardubického kraje Martin Netolický s krajským ředitelem státního podniku Lesy ČR Romanem Vohradským a Martinem Ráboněm ze zmíněné společnosti. Na příští rok se chystají další novinky.

V rámci několikadenního programu se mohli návštěvníci mimo jiné naposledy zúčastnit Výroční nadstandardní prohlídky, která dopodrobna mapuje celou pevnostní oblast.

Hejtman říká, že tohle je nej

„Nové zázemí před tvrzí, která je z mého pohledu nejatraktivnější památkou v kraji, posouvá služby turistům zase o krok dále,“ řekl hejtman Martin Netolický, který s nápadem vybudování altánu s komínem oslovil ředitele Krajského ředitelství Choceň Lesů České republiky loni na podzim. „Státní podnik Lesy České republiky investoval do nového zázemí téměř 600 000 korun. Chtěl bych však také poděkovat za obětavou práci všem nadšencům ze Společnosti přátel československého opevnění, kteří se o tuto unikátní technickou památku starají déle než dvacet let,“ poděkoval hejtman Netolický.

Kraj má s Boudou další plány

Hejtmanství na příští rok plánuje elektrifikaci Boudy od Suchého vrchu za téměř osm milionů korun. „V příštím roce na jaře počítáme po dohodě s Českými dráhami na trase Lichkov – Hanušovice se zprovozněním turistických parních vlaků, které region Králicka udělají ještě turisticky atraktivnějším,“ představil hejtman Martin Netolický další novinku pro příští sezónu.

Spolupráci s krajem si pochvaloval i Martin Ráboň ze Společnosti přátel československého opevnění. „Za ty tři roky, kdy byla Bouda převedena do majetku kraje, se nám díky vstřícnosti kraje podařilo spoustu věcí výrazně posunout kupředu. I spolupráce s Lesy ČR je velmi dobrá, přál bych si, aby tomu tak bylo i do budoucna,“ konstatoval Martin Ráboň.

Fotografie najdete v galerii pod článkem.

Provozovatelé Muzea československého opevnění - dělostřelecké tvrze Bouda připravili na přelomu října a listopadu speciální Výroční nadstandardní prohlídky. Podrobná prohlídka tvrze Bouda a okolních objektů trvala šest hodin. Návštěvníci mohli vidět pozůstatky polního opevnění z doby mobilizace a další zajímavosti. Součástí trasy byla prohlídka pěchotního srubu K-S25, posunutého a také převráceného bunkru.

Dělostřelecká tvrz Bouda je jednou z pěti stavebně dokončených československých tvrzí a jako jediná z nich je dnes ve své původní podobě přístupná veřejnosti. Tvoří ji pět objektů - srubů, postavených v nejvyšším stupni odolnosti, tzv. IV. římské odolnosti. Stropy a stěny, orientované směrem k nepříteli, jsou tvořeny vrstvou železobetonu o tloušťce 3,5 metru. Měly odolávat účinkům všech tehdy známých zbraní.

Děje se u vás něco zajímavého? Pošlete nám svůj tip na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace