Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Trapný experiment Šebrle musí skončit! zlobí se jazyková expertka, kterou TV Prima kvůli svalnatému „zprávaři“ prý vyhodila

13.09.2014
Trapný experiment Šebrle musí skončit! zlobí se jazyková expertka, kterou TV Prima kvůli svalnatému „zprávaři“ prý vyhodila

Foto: TV Prima

Popisek: Moderátorský experiment se slavným párem se Primě moc nepovedl. Rodák z východočeského Lanškrouna Roman Šebrle stále aspiruje na titul nejztuhlejšího kokty.

Moderátorské výkony atleta Šebrleho přivádějí odborníky k šílenství! Krása a popularita jsou hlavními zbraněmi zprávařů TV Prima v boji s konkurencí. Jak hluboko ještě klesne kvalita televizního zpravodajství? zlobí se jazyková expertka Jana Postlerová.

Excelentní výkony na atletickém oválu rozhodně nelze Romanu Šebrlemu upřít stejně jako nespornou fyzickou přitažlivost. To však ještě nejsou kvality, které by měly sloužit jako kritéria při výběru moderátora hlavní zpravodajské relace. Televize Prima to však vidí jinak a odborníkům z branže vstávají při sledování novinek z domova i zahraničí v jeho podání hrůzou vlasy na hlavě. „Devalvuje se tím hodnota moderátorské práce,“ zlobí se expertka na hlasový projev Jana Postlerová.

Expertka na hlasový projev Jana Postlerová (vpravo) nešetří na adresu Šebrleho kritikou. Nejspíš i proto přišla na Primě o práci

Expertka na hlasový projev Jana Postlerová nešetří na adresu Šebrleho
kritikou. Nejspíš i proto přišla na Primě o práci

Známá tvář versus kultura projevu

Tak by se dal charakterizovat spor, v němž se ozývá stále více hlasů. V souboji o vyšší sledovanost hlavní večerní zpravodajské relace totiž televize Prima vsadila na novou kartu – místo kvality zpravodajství a úrovně jeho podání mají k jejím Zprávám přilákat diváky moderátoři svým mládím, krásou a úspěchy v jiném oboru. Co na tom, že pro práci moderátora nemají žádnou kvalifikaci a někteří ani schopnosti. „Šebrle má přilákat diváky excelentními svaly, vyrýsovanými pod upnutým sáčkem, Kratochvílová zase mládím a půvaby. Škoda že se před kamerou nemůže svléknout do plavek!“ komentoval jeden bulvární server skladbu nové zprávařské dvojice ještě před jejím oficiálním nástupem na obrazovku.

Hezká tvář, super figura a vyrýsované svaly, to jsou přednosti Romana Šebrle, které mají Primě přitáhnout diváky

Hezká tvář, super figura a vyrýsované svaly, to jsou přednosti
Romana Šebrle, které mají Primě přitáhnout diváky

O Šebrleho sportovní kariéře lze samozřejmě mluvit jedině v superlativech a určitě ho zná snad opravdu každý. Bývalý vícebojař a olympijský vítěz z roku 2004, který oslaví 26. listopadu čtyřicetiny, jako první překonal v desetiboji bájnou hranici 9000 bodů podle aktuálních bodovacích tabulek a v roce 2001 vytvořil v Götzisu světový rekord, který nebyl překonán dalších jedenáct let. Až do svých devatenácti hrál rodák fotbal, teprve pak přešel k atletice. Jakožto člen Armádního sportovního centra Dukla je voják z povolání s hodností majora, do které byl povýšen právě po vítězství na olympiádě v Athénách v roce 2004. Po ukončení sportovní kariéry se loni na podzim vrhl na golf, aby po pár měsících přijal nabídku televize Prima. Pro práci moderátora však nemá vůbec žádnou kvalifikaci a na jeho projevu je to zatraceně znát.

Sportovní úspěchy ani hodnost majora Šebrlemu nechce nikdo upírat. Na postu moderátora se ale má ještě hodně co učit

Sportovní úspěchy ani hodnost majora Šebrlemu nechce nikdo upírat.
Na postu moderátora se ale má ještě hodně co učit

Neznalost i nevychovanost

Televizní zprávy by měli mít na starosti lidé s vycvičeným hlasovým projevem a velkým přehledem o všeobecném dění. Ani jedno se ale o dvojici Kratochvílová-Šebrle říci nedá. „Ti vzdělání nemají a taky je to vidět. Jenže televize chtějí sledovanost a myslí si, že když tam posadí missku nebo sportovce, tak se divák nadchne a podívá se na ně. On se podívá, ale není to žádný blbec, takže rychle pozná, jestli v sobě dotyčný nebo dotyčná něco mají nebo ne. Devalvuje se tím hodnota moderátorské práce,“ nešetřila kritikou Jana Postlerová v rozhovoru pro Blesk tv magazín.

Navíc nakládání s mateřštinou a nekonečná série přeřeknutí nejsou jedinými problémy, které je třeba Šebrlemu důrazně vytknout. Zdá se, že mu chybí i základy společenské výchovy. Přinejmenším zapomíná, že má za moderátorským pultíkem po svém boku ženu, jíž by měl prokazovat patřičnou úctu, i když je o patnáct let mladší. „…vítá vás Roman Šebrle a Gabriela Kratochvílová … já a Gabriela…“ Atletická hvězda si zjevně cení mnohem více sama sebe než půvabné partnerky, kterou mu Prima vybrala. Nebo ho snad doma nevedli od dětství k úctě k ženám a nevštěpovali mu základy „kinderstube“, tedy běžných pravidel chování, jež by měly být pro každého, byť sebeúspěšnějšího muže samozřejmostí?

Česká miss 2013 Gabriela Kratochvílová porazila soupeřky na celé čáře. Jenom půvaby a korunka však k moderování zpravodajství nestačí

Česká miss 2013 Gabriela Kratochvílová porazila soupeřky na celé čáře.
Jenom půvaby a korunka však k moderování zpravodajství nestačí

O trochu lépe je na tom rodačka z Chotěboře a Česká miss 2013 Gabriela Kratochvílová, která mluví plynně anglicky, německy a francouzsky. Navíc se může pochlubit bakalářským titulem z Vysoké koly hotelové a dokončuje magisterské studium na Vysoké škole finanční a správní. Ani jedna z těchto škol jí však nemohla dát potřebnou průpravu pro moderování televizního zpravodajství.

Kritika se nevyplácí

Známá herečka, dabérka a učitelka Jana Postlerová je uznávanou expertkou na správný hlasový projev, mluvu a český jazyk. Hlasové výchově se věnuje už čtvrt století a česky učí i ministra financí Andreje Babiše, který čelil v počátcích své politické kariéry velmi ostré kritice, protože vinou svého slovenského původu zápasil s češtinou jako se smrtí, obzvlášť když mu stoupla v krvi hladina adrenalinu. „Sedni si, ono to nějak dopadne, hlavně že jsou tu ty svaly a ta korunka. To je velký omyl a diváci to nevezmou. Tenhle experiment, který teď probíhá na Primě, musí dřív nebo později skončit,“ komentuje Šebrleho výkony před kamerou paní Postlerová.

Tretry a korunka královny krásy - tak prezentovala TV Prima kvality své nové moderátorské dvojice ještě před jejím nástupem na obrazovku

Tretry a korunka královny krásy - tak prezentovala TV Prima kvality své nové moderátorské dvojice
ještě před jejím nástupem na obrazovku

S její ostrou kritikou ale Prima rozhodně nesouhlasí a zřejmě může být jednou z příčin, proč s ní ukončila dlouholetou spolupráci. „Roman je stále na začátku své moderátorské dráhy a nemyslím si, že si za svůj projev zaslouží tak ostrou kritiku. Osobně jsem měla možnost vidět začátky všech současných moderátorů a rozhodně nemám strach, že se by se Romanovi nepodařilo dostat se na podobnou úroveň,“ oponuje jí šéfredaktorka zpravodajství a publicistiky Jitka Obzinová. Proč ale mají Šebrleho zjevné nedostatky kazit do té doby v přímém přenosu vkus a nervy televizních diváků?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská