Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mluvili jsme se starostou Vysokého Mýta, který byl jako pozorovatel na Ukrajině: Naše noviny nemá prý smysl číst

29.08.2014
Mluvili jsme se starostou Vysokého Mýta, který byl jako pozorovatel na Ukrajině: Naše noviny nemá prý smysl číst

Autor: SPO

Popisek: Miloslav Soušek

ROZHOVOR „Rusofobové a rusofilové se předhánějí, kdo se umí hruběji vyjadřovat. Dodnes jsou ale lidé, kteří donekonečna tvrdí, že se na Krymu volilo pod hlavněmi samopalů. Je to nesmysl a nemá cenu to zatvrzelým vysvětlovat.“ Tak se vyjádřil o tom, co viděl jako nezávislý pozorovatel referenda na Ukrajině. Dle jeho slov jsou také jen dvě řešení. Jaká? Nejen o tom jsme hovořili se starostou Vysokého Mýta Miloslavem Souškem (SPO).

Jako nezávislý pozorovatel jste se zúčastnil referenda o odtržení Krymu od Ukrajiny a připojení k Rusku, kvůli čemuž jste čelil i výzvám k odvolání, které jste ale ustál. Jak hodnotíte aktuální vývoj konfliktu?

Už jsem několikrát vysvětloval, že pár místních „pravicových politiků“ hledá záminky za každou cenu. Nemám jim za zlé, že mezinárodním věcem nerozumí, ale že tahají politiku do komunálních záležitostí. Měli by se spíše zaměřit na to, proč sami pro město za čtyři roky nic neudělali.

Vraťme se zpět k Ukrajině a zkuste srovnat informace z cizích médií a u nás.

Stačí jen sledovat Slovensko, pak zjistíte, že naše noviny nemá smysl číst. Rusofobové a rusofilové se předhánějí, kdo se umí hruběji vyjadřovat. Já jsem popsal, co jsem viděl a nafotil. Dodnes jsou ale lidé, kteří donekonečna tvrdí, že se na Krymu volilo pod hlavněmi samopalů. Je to nesmysl a nemá cenu to zatvrzelým vysvětlovat. Lidé na Krymu jsou asi rádi, že se u nich neválčí. O pár kilometrů dál to tak klidné není. Není nic horšího než občanská válka. Po svém návratu jsem do médií několikrát řekl, že jsou jen dvě neválečná východiska - neutralizace Ukrajiny, nebo její federalizace. Dnes se takto začínají vyjadřovat i někteří politici z USA nebo paní Merkelová. Snad zvítězí zdravý rozum. Jsem rád, že jsme se se Slovenskem dokázali rozdělit umírněně a kultivovaně. Nelíbilo se mi to, ale do konce života budu vděčný pánům Klausovi a Mečiarovi, že nedali pokyn na sebe střílet. Horké hlavy se pak vždy najdou.

Jste zastáncem sankcí vůči Rusku?

Souhlasím s prezidentem Zemanem, že sankce jsou k ničemu z obou stran. Zvyšují napětí, nevraživost a odskáčou to jen občané. Opravdoví politici se realizují u jednacího stolu a ne vymýšlením nesmyslů.

Kvůli letité kritice vedení ČSSD v Pardubickém kraji jste z ní loni odešel a v rámci předčasných voleb jste kandidoval za zemanovce. Strana však skončila hodně vzadu. Čím si to vysvětlujete, a především, jak byste hodnotil nyní její kondici před nadcházejícími volbami?

Základem je zamyslet se nad tím, proč vlastně strany existují. Prvním předpokladem je mít společnou myšlenku, cíl a představu budoucnosti. K tomu je ale potřeba najít potřebnou sílu a vliv. V parlamentní demokracii to znamená silné zastoupení ve volených orgánech. Stačí však překročit tenkou hranici a už nejde o vliv na dosažení filozofického cíle, ale jen o moc. Nic nového, z historie známé dílo Niccolo Machiavelliho to popisuje přesně. Touto cestou se vydaly prakticky všechny politické subjekty v České republice, a stalo se to i ČSSD. Vnímal jsem nástup lidí, kteří toho většinou moc neumí, ale derou se do pozic a tuto stranu chtějí využít jen jako výtah „nahoru“. Musím přiznat, že i SPOZ podlehla iluzi po prezidentských volbách, že vše půjde samo. Rozhádat se před volbami je pro každou stranu zárukou neúspěchu, SPOZ si to měla možnost vyzkoušet v praxi. Samozřejmě i média měla na tom svůj podíl. Nekorektní a jednostranná kampaň proti Miloši Zemanovi se minula účinkem a SPOZ se následně stala snadným cílem.

Hodnotit dnes kondici SPO je hodně předčasné. Členská základna se zmenšila, byť jen málo. Především odešli ti, kteří hledali politický i osobní profit. Zůstali jen lidé, kteří mají zájem pracovat na zlepšení naší společnosti. Na rozdíl od vládních stran nemusíme řešit, kdo se chce dostat do jaké funkce, ale máme čas a vůli hledat dobré řešení do budoucnosti. Já osobně vysoké politické ambice nemám. Na druhou stranu dělat něco, co má smysl, mne baví. Chceme se soustředit především na to, co je uvedeno v názvu strany - právo a spravedlnost pro občany. V konzumní společnosti to je možná moc vizionářské, ale stojí to za to.

Od března má strana také nového předsedu. Jak byste Jana Velebu jako lídra hodnotil? Přiláká podle vás voliče?

Volba Jana Veleby do funkce předsedy strany je jasným signálem pro lidi, kam směřujeme. Celý život je profilován k zemědělství, obcím a menším městům. Přísloví říká: „Sytý hladovému nevěří." Já rozumím tomu, že hodně lidí z Prahy nevnímá to, že jinde v republice se práce shání velmi špatně a za podstatně menší peníze. Volí proto raději ODS a TOP 09. Nemůžu mít za zlé těm, kterým se více daří, že se vidí na pravém spektru. Pro nás je však důležité udržet v republice co nejsilnější střední vrstvu obyvatel. Jen tak se může v této zemi dobře žít.

Budete vy osobně za stranu obhajovat mandát?

Samozřejmě, za SPO.

Kateřina Synková

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace