Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Budeme se bránit, psal dobový tisk. Akce Cihelna připomene mobilizaci, už tento víkend. Nebude chybět ani hejtman Netolický

20.08.2014
Budeme se bránit, psal dobový tisk. Akce Cihelna připomene mobilizaci, už tento víkend. Nebude chybět ani hejtman Netolický

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Na snímku hejtman Martin Netolický s plukovníkem Františkem Hlaváčkem za přesnou replikou děla, které mělo chránit pohraničí.

Na tento víkend je v Králické pevnostní oblasti připraven už 17. ročník vojensko-historické akce Cihelna. Tato živá vzpomínka zaměřená na vojenskou historii a techniku z minulého století připomene v letošním roce zejména období okolo mobilizace v našem pohraničí. Pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického připravuje tuto akci rezort obrany ve spolupráci s městem Králíky, Policií ČR, Vězeňskou službou ČR, Zdravotnickou záchrannou službou, Hasičským záchranným sborem, Celní správou ČR, Vojenským muzeem Králíky a především s kluby vojenské historie.

„Tématem letošní Cihelny je mobilizace z roku 1938. Právě na Králicku máme jedny z nejlépe zachovaných opevněných úseků hranic z této doby v Evropě.  Pevnostní systém se tu budoval od roku 1935 a v dalších letech i moderně vyzbrojoval. Lepší kulisu pro rekonstrukci tehdejší situace v našem pohraničí si nemůžeme přát. Na tomto konkrétním místě si můžeme uvědomit i frustraci vojáků, kteří po velmi složitém politickém rozhodnutí na podzim roku 1938 museli pevnosti opustit,“ říká hejtman Martin Netolický a připomíná nedaleký srub KS-14, kde právě z tohoto důvodu spáchal sebevraždu četař Arnošt Hrad. „Domnívám se, že je to téma pro celý náš národ, neboť si z těchto velice pohnutých dnů neustále neseme historické trauma. Je nezbytné o těchto věcech mluvit a připomínat si je.  Naše společnost nezbytně potřebuje vzory, které by uznávala. A takoví byli i hrdinové ze září roku 1938,“ dodává hejtman Netolický.     

Tak to bylo a tak to mohlo být v roce 1938

Hlavní ukázku historického boje na téma „Mobilizace 1938“ připravily vojenské historické kluby a k vidění bude v sobotu jak dopoledne, tak i odpoledne. V první půli je děj postaven tak, aby co nejvěrněji přiblížil situaci v pohraničí v létě a na podzim roku 1938 – srážky čs. ozbrojených sborů s bojůvkami teroristů Sudetoněmeckého Freikorpsu. Druhá část děje představuje fikci – válku, která nakonec nepřišla, na kterou však československá branná moc byla dobře připravena. „Diváci poprvé uvidí v boji o československé opevněné pásmo techniku, která u nás ještě nevystupovala – německé lehké tanky z počátku války – typy Pz.Kpfw. I, Pz.Kpfw. II. Tyto stroje by byly v letech 1938/1939 skutečným protivníkem jak pro československé opevnění, tak i další složky čs. armády,“ konstatuje Marek Bartoš, člen organizačního štábu Cihelny. Na bojišti také přibudou nové kulisy, které přispějí k věrohodnosti ztvárněných situací a bojových scén.

Připravuje se i město Králíky

Každoročně je Cihelna také velkým svátkem pro nedaleké město Králíky, které vytváří pro celou akci zázemí. Letos bude o to příjemnější, že už je hotový silniční průtah městem a modernizovaná I. etapa silnice směrem na Červený  Potok. „Také letos jsme na páteční večer připravili doprovodný kulturní program na Velkém náměstí. Po tradičním vystoupení dechové hudby Armády ČR a mažoretek z Dobrušky vystoupí letos také taneční skupina Mužoreti z Vrchlabí. Hlavním hostem večera je slovenská zpěvačka Kristina, která určitě nadchne návštěvníky napříč generacemi. Kulturní program zakončí již tradičně místní hudební skupina MiFoBand,“ informuje starostka Králík Jana Ponocná.

Prezentaci armády zahájí gripeny

Den sil podpory Cihelna 2014 je jednou z největších společných akcí Armády České republiky, civilních subjektů a klubů vojenské historie, která je určená široké veřejnosti. Návštěvníci tak mají opět možnost zblízka vidět celou škálu nejmodernější výzbroje a výstroje naší armády a to jak ve statických, tak i dynamických ukázkách. „Pestrý program zahájí průlet nadzvukových letounů JAS-39 Gripen a výstřel ze samohybné kanónové houfnice DANA. Nebudou chybět dynamické ukázky - příznivci vojenské historie se mohou těšit například na slaňování psovodů se služebními psy z vrtulníku, seskoky parašutistů, ukázku výcviku pěší roty aktivní zálohy na téma střežení objektů důležitých pro obranu státu a mnoho dalšího,“ uvádí František Hlaváček, ředitel Krajského vojenského velitelství Pardubice.

Neděle – Den muzeí

Neděle je tradičně dnem muzeí v Králické pevnostní oblasti. Ale už od pátku budou některá muzea nabízet speciální prohlídkové okruhy Bouda a Hůrka se vstupy do bojových objektů, které běžně přístupné nejsou, nebo speciální prohlídkové trasy Srubu K – S 11, tvrze Hůrka a tvrze Bouda. Zachována zůstala i speciální autobusová linka: Králíky bojiště – vchodový srub tvrze Bouda. Ta dopraví ty návštěvníky, kteří chtějí ušetřit čas, nebo na několikakilometrový pěší přístup k Muzeu opevnění – dělostřelecké tvrzi Bouda nemají síly.

Mimořádné prohlídky i v týdnu

Velký prohlídkový okruh ve tvrzi Hůrka se bude mimořádně konat i ve středu 20. a ve čtvrtek 21. srpna 2014. Prohlídka představuje cca 2 400 metrů podzemím, 500 metrů po povrchu tvrze a více než 900 schodů (cca polovina vzhůru, polovina dolů) časová náročnost je asi 180–240 minut. Začátek je v 11.15, zájemci o prohlídku se musí dostavit do 11.00 hodin. Účast na tomto typu prohlídky doporučuje provozovatel předem objednat na tel.: 606669888, nebo na e-mailové adrese: m');.

Dopravní informace

V místě konání je dostatečně velký prostor pro parkování automobilů, a to v Prostřední Lipce, v Králíkách a u dělostřelecké tvrze Hůrka směrem na Hanušovice. „Nabádáme návštěvníky, aby příjezd nenechávali na poslední chvíli a dorazili s dostatečným časovým předstihem. Chceme tím předejít zbytečným kolonám,“ varuje Marek Bartoš.

Aktuální informace k programu akce, organizační pokyny a další budou denně aktualizovány na webových stránkách akce: www.akcecihelna.com.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová