Adrenalinový zážitek ve výšce 95 metrů nad zemí. Dolní Morava otevřela Sky Bridge 721
31.05.2022
Foto: Horský resort Dolní Morava (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Nejdelší visutý most pro pěší na světě
V pátek 13. května otevřela Dolní Morava nejdelší visutý most pro pěší na světě. Atrakce ale není pro každého. Kdo trpí závratěmi, měl by raději zůstat nohama pevně na zemi. Ti ostatní si užijí adrenalinový zážitek ve výšce 95 metrů nad zemí, který se jim nikde jinde nenaskytne.
„Zážitky nelze rozdělit na dobré nebo špatné. Zážitek musí být v prvé řadě silný, a to náš visutý most splňuje,” říká pro Deník ředitel Horského resortu Dolní Morava Martin Palán. Most spojuje horský hřeben Slamník s hřebenem Chlum přes údolí Mlýnského potoka. Jeho provoz je jednosměrný, nastupuje se na něj v nadmořské výšce 1 110 m. n. m. a vystupuje ve výšce 1 116 m n. m.
Dechberoucí výhledy
Součástí projektu je také naučná stezka v podobě hry, která nese název „Most času“ a je s prvky rozšířené reality. Vznikla ve spolupráci s Lesy ČR, obcí Dolní Morava a Muzeem československého opevnění z let 1935 - 1938. Hraje se s pomocí chytrého telefonu připojeného na internet.
Naučná stezka vede od řopíku (lehkého opevnění). Na cestě je pak připraveno 9 naučných panelů, u kterých se plní úkoly. Ty se nesou v duchu tématu ochrany přírody a pohybu v ní prostřednictvím životního příběhu konkrétní rodiny z Dolní Moravy na pozadí historických událostí České republiky od roku 1935 do současnosti.
Naučná stezka Most času
Světový unikát
Dolní Morava je dlouhodobě jedním z nejnavštěvovanějších horských resortů v České republice. „O most je velký zájem i v zahraničí, už od ledna odpovídáme na dotazy mnoha zahraničních novinářů, a to hlavně ohledně data otevření, parametrů mostu, ceny vstupného a podobně. V pondělí si skupina novinářů ze Slovenska, Polska, Německa a Rakouska vyzkoušela, jaké je to projít se po světovém unikátu, zároveň se zúčastnila spolu s českými médii i tiskové konference agentury Czech Tourism a Horského resortu Dolní Morava v hotelu Vista,“ uvedla Alena Horáková, ředitelka Destinační společnosti Východní Čechy.
„Visutý most se nachází jen pár metrů od Stezky v oblacích, která od svého vzniku přilákala statisíce návštěvníků. Jsem si jist, že v případě tohoto mostu bude zájem ještě větší,“ prorokuje budoucnost Alexandr Krejčíř, radní Pardubického kraje zodpovědný za sport a cestovní ruch.
Most v číslech
- 721 metrů: délka visutého mostu
- 95 metrů: výška nad zemí v nejvyšším bodě
- 1 110 - 1 116 metrů: nadmořská výška mostu
- 6 hlavních nosných lan a 60 větrných lan různého průměru
- 360 tun: tažná síla každého ze 6 hlavních lan
- 1,2 metru: šířka chodníku
- 2 km: délka naučné stezky „Most času“ s prvky rozšířené reality
- 2 roky: doba trvání výstavby visutého mostu
|
Praktické informace
Vstup na most najdete za horskou chatou Slaměnka u horní stanice sedačkové lanovky Sněžník, která vás pohodlně dopraví až na místo vstupu.
Při plánování výletu na Sky Bridge 721 počítejte orientačně s rezervou dvou hodin od zaparkování vašeho vozu po vstup na most (při volbě lanovky).
Cesta lanovkou - pohodlně za 10 minut u visutého mostu.
Cesta pěšky nebo na kole - doporučená trasa od Wellness hotelu Vista po sjezdovkách ke Sky Bridge 721 v délce 3,7 km a převýšením 358 metrů (pouze s terénním kočárkem).
Trasa přes visutý most Sky Bridge 721 je jednosměrná. Po výstupu z mostu pokračujete příjemnou procházkou po zpevněné lesní cestě naučnou stezkou Most času v délce 2 km zpět k místu vstupu s výhledy na most.
Naučná stezka Most času s propojenou hrou s prvky rozšířené reality pro dospělé i děti je nedílnou součástí vašeho výletu, na který jen tak nezapomenete.
Celková délka výletu 1,5 hodiny (visutý most + naučná stezka + hra).
|
Bezpečnostní pravidla
- Na visutý most je vstup pro psy i další mazlíčky zakázán.
- Z důvodu šířky pěší lávky 1,2 metrů není most bezbariérový - není umožněn vstup na invalidním vozíku, s kočárkem ani s kolem. Kola je možné zaparkovat do stojanů u vstupní brány na most.
- Na most mohou děti bez omezení výšky i věku v doprovodu dospělé osoby.
- Vstup se nedoporučuje osobám, které mají strach z výšek s doprovodnými pocity závratí, motání hlavy, pocity na omdlení a neschopností pohybu.
|
Všechno není jen růžové
K resortu Dolní Moravy se dlouhodobě bohužel váží i problémy s přehlceností návštěvníky a parkováním, na což si stěžují zejména místní obyvatelé. Celý projekt je i častým terčem kritiky z pera ochránců přírody. „Jednodenní návštěvníci sem jezdí zhruba od roku 2015, kdy nás překvapil nebývalý zájem o Stezku v oblacích. Od té doby jsme vybudovali další stovky parkovacích míst, takže na novou zátěž spojenou s mostem jsme, myslím si, dobře připraveni,” komentuje pro Deník jejich obavy ředitel Horského resortu Dolní Morava Martin Palán.
Návštěvníky zároveň motivuje k dlouhodobějšímu pobytu, který přinese zisk i místním ubytovatelům. „Naším cílem samozřejmě dlouhodobě je, aby tu lidé zůstávali na více dní. Dolní Morava má nyní asi 2200 lůžek, která jsou klíčová jak při zimní lyžařské, tak při letní dovolené. Turistických míst i cílů je tady celá řada. Snažíme se motivovat návštěvníky, aby u nás a celkově v Pardubickém kraji zůstávali co nejdéle. Máme jim určitě co nabídnout,” dodává pro Deník Palán.
Trpíte závratěmi? Tak to zůstaňte doma.
Další plány
„V horizontu dvou let bychom zde chtěli začít stavět novou sjezdovku. Smyslem je provozně odtížit horní části obce. Kabinová lanovka a terminál by měly být hlavním nástupním místem do celého resortu. A tím by se měl snížit i provoz v horní části obce, ačkoliv ani ten už není tak vysoký jako v prvních letech," vysvětluje pro Deník Palán. Přehlcenosti oblasti se snaží aktuálně bránit i pomocí on-line rezervačního systému – každý návštěvník mostu proto musí mít vstupenku zakoupenou předem na konkrétní vyhrazený čas.
Zdroje: Pardubický kraj, Resort Dolní Morava, Deník.cz
Vložil: Andrea Morkusová