Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Rozhledna na Králický Sněžník patří, říká hejtman Netolický k česko-polskému projektu

03.11.2018
Rozhledna na Králický Sněžník patří, říká hejtman Netolický k česko-polskému projektu

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický na úvodní Orlicko-kladské konferenci

V prostorách Tvrze Orlice v Letohradě se 25. a 26. října konala úvodní Orlicko-kladská konference, která je pořádána v rámci projektu Žijeme spolu podpořeného v rámci programu Interreg V-A Česká republika – Polsko, z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Vzhledem k důležitosti této mezinárodní konference se ji kromě starostů obcí Sdružení obcí Orlicko a sdružení Orlické hory a Podorlicko zúčastnil také hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Ten se v rámci setkání seznámil mimo jiné se stavem záměru na vybudování rozhledny na Králickém Sněžníku, která by měla nahradit původní rozhlednu s turistickou chatou, která byla zbourána v 70. letech minulého století. „Původní 33 metrů vysoká rozhledna byla postavena koncem 19. století a i vlivem událostí druhé světové války poté setrvale chátrala, až byla v roce 1973 zbourána. Nový projekt zahrnuje kromě stavby věže také budování informačního střediska v Králíkách,“ uvedl hejtman. Ten však upozornil na finanční náročnost celého záměru. „Projekt je naceněn na částku přesahující 100 milionů korun, což přesahuje 22 procent z celkové alokace programu, ve kterém je současné době připraveno 62 projektů a převis celkové alokace je de facto čtyřnásobný,“ řekl hejtman. „Osobně mi velmi záleží na tom, aby na Králickém Sněžníku rozhledna byla. Současný návrh dokonce zaujal obyvatele v okolí na tolik, že již rozhledna dostala přezdívku, která by mohla zlidovět. Dle tvaru jí místní přezdívají mixér,“ dodal hejtman Netolický.

Osm rozhleden bude historickým obnovením, tři zcela nové

Další část bloku byla věnována celému projektu Česko-polská Hřebenovka. Projekt předpokládá využití historického dědictví v podobě hřebenových tras a má velký potenciál udržet návštěvníky nejen na jednodenní, ale i na vícedenní pobyty s přespáním, což je hlavní přínos pro zaměstnanost v příhraničních oblastech. „V rámci projektu, jehož partnerem je také náš kraj, bude vystaveno celkem 11 rozhleden, přičemž osm bude historickým obnovením zaniklých rozhleden či vyhlídkových míst nebo využitím jiného historického dědictví. Pouhé tři rozhledny budou zcela nové,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Úvodní Orlicko-kladská konference

„Do celého projektu je zapojeno těžko uvěřitelných 18 partnerů, kterými jsou kromě našeho také Královéhradecký kraj, Olomoucký kraj, Liberecký kraj a obce na trase hřebenovky. Náklad projektu, jehož realizace má být dokončena v říjnu 2020 činí přes tři miliony eur,“ řekl k projektu hejtman.

Na své si přijdou jak amatérští, tak zkušenější cyklisté

Další přednáška v rámci konference byla zacílena na témata budování singletracků. „V současné době je připravován projekt Singletracku Orlicko, který by měl do oblasti Suchého vrchu a Bukové hory přivést další nadšence horské cyklistiky. V současné době již probíhají projekční práce na první etapě, která by měla měřit až 25 kilometrů ve třech okruzích různé náročnosti, takže si na své přijdou jak amatérští, tak zkušenější cyklisté,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který si společně s dalšími účastníky konference vyslechl přednášky týkající se Singletracku pod Smrkem či Singletracku Glacensis.

Ve druhé části čtvrtečního programu se účastníci konference seznámili s projektem: Industriální památky příhraničí se otevírají veřejnosti, problematikou lázeňství v česko-polském pohraničí a projektem Tajemství vojenského podzemí. Páteční program bude ve znamení studijní cesty s prohlídkou Nového zámku v Kostelci nad Orlicí, jednoho ze Zámků na Orlici, které byly v loňském roce oceněny titulem Excelentní evropské destinace.

Komerční sdělení

Vložil: Markéta Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace