Krátké praxe nestačí. Novela zákona má zlepšit spolupráci středních škol a podnikatelů
15.10.2018
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Hejtman Martin Netolický na odborné konferenci
Prohloubení spolupráce středních technických škol v Pardubickém kraji se zaměřením na Orlickoústecko bylo hlavním tématem odborné konference, která se za účasti hejtmana Martina Netolického a radního pro oblast školství Bohumila Bernáška uskutečnila v Letohradě. Ředitelé škol a zástupci soukromých firem debatovali především o aktuálních zkušenostech a možnostech navázání a zlepšení spolupráce. Jako host vystoupila také radní Královehradeckého kraje Martina Berdychová či představitelé Kraje Vysočina.
„Dlouhodobě se snažíme aplikovat prvky duálního systému do českých podmínek. Duální systém jak jej známe například z Německa nebo Švýcarska však zavést není možné, o čemž nás naposledy informovali zástupci Ministerstva školství ČR a Hospodářské komory ČR. Spolupráce tak je a bude omezena legislativními limity, nicméně pan ministr Plaga dostal na celostátní tripartitě od předsedy vlády za úkol, aby připravil novelu školského zákona, která spolupráci zintenzivní. Pro školy tak spolupráce se zaměstnavatelem nebude pouze možností, ale povinností tak, aby se různé typy partnerství neřešily ad hoc,“ řekl hejtman Martin Netolický.
Kraj patří mezi špičku v podpoře technického a odborného vzdělávání
Pardubický kraj i podle Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy patří mezi špičku v podpoře technického a odborného vzdělávání. „Ministerstvo školství jako příklady dobré praxe pro ostatní regiony vybralo krajské projekty jako Mladý chemik, Amavet a samozřejmě Technohrátky, které fungují již od roku 2013. Navíc je nutné připomenout, že po Praze máme nejvyšší naplněnost našich středních škol, která dosahuje 70 procent. V roce 2025 předpokládáme, že dosáhneme hranice 92 procent,“ doplnil hejtman Netolický.
Pardubický kraj však podporuje své školy také investicemi do jejich majetku a budov. „V letošním roce z různých zdrojů putuje do našich škol přibližně 500 milionů korun, což je částka velmi vysoká. K tomu musíme připočítat také krajské stipendia pro studenty ve 21 vybraných oborech, která dnes získává 40 procent žáků těchto oborů. Krajský příspěvek se pohybuje od 300 do 600 korun měsíčně na žáka. Vedle studijních výsledků musí plnit také parametry docházky a chování. V letošním roce se souhrnně jedná o částku 2,42 milionu korun v rámci krajských stipendií,“ řekl krajský radní Bohumil Bernášek. Ten také připomněl, že v současné době navštěvuje krajské střední školy okolo 18 700 žáků s tím, že výhledově by měl počet studentů narůst až na 25 tisíc. Radní Bernášek také potvrdil trend, kdy se oborová skladba snaží reagovat na poptávky zaměstnavatelů.
„V posledních letech jsme otevřeli několik oborů, které vycházejí z konkrétní žádosti zaměstnavatelů v regionu. Jedná se například o klempíře v Žamberku či autolakýrníky v Ústí nad Orlicí. Toto je směr, kterým se v případě povolování nových oborů vzdělávání chceme v budoucnu řídit“ doplnil radní Bernášek.
Komerční sdělení
Vložil: Markéta Vančová