Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pardubický kraj podporuje sociální podnikání. Dávají šanci pracovně znevýhodněným lidem na Orlickoústecku

10.08.2018
Pardubický kraj podporuje sociální podnikání. Dávají šanci pracovně znevýhodněným lidem na Orlickoústecku

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Na zastřešené a dřevem obložené terase kiosku v Odborném léčebném ústavu Albertinum v Žamberku si hosté objednávají domácí limonádu, kávu a zákusky

Pardubický kraj i díky inspiraci z partnerského regionu Centre ve Francii začal jako první v České republice před čtyřmi lety podporovat sociální podnikání, třebaže dosud není v naší legislativě jasně zakotveno. U zrodu myšlenky stál radní Pavel Šotola, který je se sociálními podniky pravidelně v přímém kontaktu a sbírá další podněty, které by tomuto fenoménu mohly napomoct. Naposledy se byl podívat na aktivity Sdružení Neratov, které sice sídlí těsně za hranicí kraje, ale jeho sociální podnikání v Žamberku a v Králíkách dává práci lidem z tohoto regionu Pardubického kraje.

Na zastřešené a dřevem obložené terase kiosku v Odborném léčebném ústavu Albertinum v Žamberku si hosté objednávají domácí limonádu, kávu a zákusky. Uvnitř v prodejně pracovnice podle ručně psaných seznamů „nakupují“ za pacienty do plátěných tašek s nápisem Občerstvení U neratovských. Nákup jim odnesou až na pokoj a k tomu přidají tolik potřebné popovídání a zájem o druhého. Všechny prodavačky tu na zkrácené úvazky už čtvrtým rokem zaměstnává právě Sdružení Neratov. 

Do práce je svážejí

„Přišli jsme sem v létě 2015, kdy tu sháněli provozovatele a my hledali uplatnění pro absolventy speciální školy nebo lidi se zdravotním postižením,“ říká manažer sdružení Antonín Nekvinda. „O rok později jsme si pronajali knihovnu ve stejné budově v 1. patře, kde jsme zřídili čistou montážní dílnu, takže tu můžeme jak půjčovat knihy, tak i montovat drobné plastové dílky pro OEZ Letohrad,“ dodává. V občerstvení nyní pracuje na 4-6 hodin kolem 10 lidí a v dílně 36 lidí nejen ze Žamberku, ale také z Ústí nad Orlicí, České Třebové a okolí. Některým se vozí práce i domů, další se svážejí do dílny.

Sdružení Neratov dává práci nejen zdravotně postiženým, ale také lidem po nemoci a psychicky postiženým

Podobné dílny vznikly nedávno i v Králíkách, kde nyní pracuje celkem 40 lidí. Sdružení uvažuje dokonce o další provozovně v Červené Vodě. „Na první výzvu v Králíkách se nám přihlásilo 53 lidí, kteří potřebují jednoduchou práci na zkrácený úvazek. Zjistili jsme ale, že hlavním problémem, proč nebyli zaměstnaní je to, že se neměli do práce jak dostat. Proto je pravidelně svážíme na dopolední a odpolední čtyřhodinové směny naším vozidlem. A nejsou to jen lidé s fyzickým nebo mentálním postižením, ale také psychicky nemocní, lidé po nemoci, nebo třeba lidé, kteří už 20 let nikde nepracovali a nemají žádné pracovní návyky. Přitom ale vidíme, že pracovat chtějí, mají z toho radost, jsou rádi mezi ostatními a práci odvedou,“ líčí pan Nekvinda.

Zahradnictví v Albertinu prokouklo

Nejnovější aktivitou Sdružení Neratov v Žamberku je převzetí bývalého zahradnictví v Albertinu. Kdo viděl zbytky bývalého skleníku a zatravněný svah ještě před pár lety, nemůže uvěřit svým očím. „Sdružení Neratov zde od loňského roku obnovilo zahradnictví a vzniklo tu krásné prostředí jak pro pacienty, tak i pro veřejnost. Mají tu spoustu výpěstků, které dodávají jak do jídelny Albertina, tak do prodeje. Pardubický kraj pomohl zahradnictví zatím dvakrát formou dotace v rámci podpory sociálního podnikání. 200 tisíc bylo na stavbu slaměného zahradního domku, který slouží jako zázemí pro zaměstnance a dále na separační záchod, který vyřešil problém s velkou vzdáleností toalet od pracoviště. Zrekonstruován byl i starý skleník. Na Burze filantropie, kde se ke kraji přidali další donátoři z řad firem a podnikatelů, získalo sdružení v roce 2016 podporu ve výši 73 tisíc korun pro vybavení montážní dílny v Žamberku speciálními pracovními stoly a následující rok 68 tisíc korun na dva nové skleníky do zahradnictví,“ konstatuje radní pro sociální péči a neziskový sektor Pardubického kraje Pavel Šotola.

Sdružení Neratov obnovilo zahradnictví a vzniklo tu krásné prostředí jak pro pacienty, tak i pro veřejnost

Nové zahradnictví vede Marie Svobodová: „Je tady hromada lidí, kteří jsou pracovití, ale musí se také k práci vést, je potřeba je stále chválit a působit na ně. Rozhodli jsme se, že to tady dáme do pořádku, aby z toho byl užitek a aby tady bylo krásně. A to nejen prostředím, ale i tím, jak se k sobě chováme. Potom jde práce úplně jinak. Nyní tady pracuje 11 lidí. Pacienti si sem chodí pro květiny, pro bylinky, pro zeleninu a hlavně se sem chodí potěšit. Sednou si tady u jezírka. Jsou tady i ovocné stromy, tak možná dojde na nějaké šťávy, nebo zavařování či sušení ovoce, jsme tu teprve druhou sezónu.“

V letošním roce použije sdružení krajskou dotaci na sociální podnikání ve výši 116 tisíc korun na stavbu plotu, který zabrání srnkám a zajícům užírat úrodu, na bylinkářský a ovocnářský kurz pro zaměstnance a na podporu prodeje výpěstků. „Pardubický kraj  v letošním roce podpořil celkem 13 projektů částkou téměř 2 miliony korun,” shrnuje podporu kraje sociálnímu podnikání Pavel Šotola.

Domovské sídlo Sdružení Neratov je od roku 1992 ve vysídlené pohraniční vsi nedaleko Rokytnice v Orlických horách. Jeho cílem je navrátit život vysídlené obci a obnovit poničené poutní místo smíření v Neratově, jehož poutní tradice sahá až do 17. století. Pomáhá lidem s postižením a lidem, kteří jsou sociálně znevýhodněni. Provozuje chráněné bydlení pro lidi s lehkým a středně těžkým mentálním postižením, chráněná pracoviště zaměstnávající lidi s různými formami postižení a pomoc opuštěným dětem a dětem s postižením.

Komerční sdělení

Vložil: Markéta Vančová