Kdyby se teď točily Ostře sledované vlaky, točí se v Pardubickém kraji. Proč? K tomu má co říct hejtman Netolický
03.04.2018
Foto: kraj Pardubický
Popisek: Hejtman Martin Netolický navštívil školu
Škola s dlouholetou historií, ale i zářivou budoucností. Taková je Vyšší odborná škola a střední škola technická v České Třebové. Ta vyučuje kromě celé řady oborů také studenty, kteří mohou v budoucnu najít uplatnění na železnici, a to jak v roli strojvedoucích, tak dalších návazných profesí.
Železniční průmyslová škola má ve městě dlouholetou tradici a patří v rámci celé České republiky mezi unikátní. Pardubický kraj, jako její zřizovatel plánuje další rozvoj včetně užšího provázání s jednotlivými dopravci. V sídle školy se ve čtvrtek ráno setkali zástupci Pardubického kraje s představiteli Českých drah včele s místopředsedou představenstva Ludvíkem Urbanem.
Základ je zázemí
„České dráhy jsou jedním z dopravců, se kterým chceme jednat spolupráci pro vzdělávání nových pracovníků na železnici, a to nejen v opravárenství, ale také v případě strojvedoucích. Proto však musíme mít dostatečné zázemí, na kterém nyní pracujeme. Jedním z plánů je vybudování železničního simulátoru, který by kromě samotné výuky mohli využívat také dopravci pro celoživotní vzdělávání a různé kurzy. Tento simulátor vzniká na bázi propojení elektromechanického zařízení s počítačem. Škola si pořídila software, který bude kompletně ovládán pomocí řídící desky lokomotivy řady 163,“ uvedl hejtman Martin Netolický k jednomu z připravovaných projektů.
Kraj školu podpoří
„Zároveň připravujeme rekonstrukci několika učeben a vybudování školícího centra či zisk různých certifikátů. Škola by těmito plány získala zpět svůj lesk a prestiž. České dráhy stejně jako další dopravci a zaměstnavatelé poptávají řadu profesí, se kterými bychom mohli částečně pomoci. Jedná se především o soustružníky, zámečníky, elektrikáře, opraváře lokomotiv a kolejových vozidel, ale také strojvedoucí či kvalifikovaný vlakový personál. Proto budeme jednat o změně oborové skladby od školního roku 2019/2020. Již nyní na škole funguje volitelný před železniční provoz, na který bychom mohli dále navázat,“ řekl hejtman Netolický.
Budou se otvírat nové obory?
Otevření nových oborů, které školu ještě více přiblíží k železnici jako takové, je jednou z možností jak docílit zlepšení v některých poptávaných profesích s vazbou na železnici. „Jednáme o možnosti otevření oborů, mezi které patří například železniční provoz, opravář kolejových vozidel či další možné tak, aby škola reagovala na poptávku trhu, který je relativně úzce zaměřený a potřebuje kromě obecných, také přesně vyprofilované profese,“ uvedl radní pro oblast školství Bohumil Bernášek. „Budeme s dopravcem jednat o vzdělávacím plánu jednotlivých současných oborů, abychom věděli, zda tato oborová skladba vyhovuje či nikoliv. Následně se můžeme bavit o tom, že bychom potřebné obory vytvořili a tím pomohli nejen škole, ale i dopravcům,“ dodal radní Bernášek.
Vzdělávání a technika
Význam města, ale i školy vnímají také zástupci dopravce. „Česká Třebová je dlouhodobě centrem železniční dopravy. Jako České dráhy neustále poptáváme a budeme poptávat odborníky na železniční dopravu ve všech oblastech, a proto je pro nás zajímavé seznámit se s plány kraje na další rozvoj této školy. Chceme zintenzivnit komunikaci, která by mimo jiné mohla vést k poskytnutí vyřazené techniky z českotřebovského depa pro potřeby výuky tak, aby studenti měli dostatečné materiální zázemí,“ uvedl místopředseda představenstva Ludvík Urban.
České dráhy nabízí pomoc nejen po materiální, ale také personální stránce v případě jednotlivých vzdělávacích programů. „V rámci Dopravního vzdělávacího střediska v České Třebové, kde se vzdělávají nebo zdokonalují strojvedoucí, bude od podzimu sofistikovaný simulátor stanoviště strojvedoucího. Nabízíme škole možnost využívat toto špičkové zařízení v momentě, kdy nebude obsazeno pro potřeby Českých drah,“ uvedl ředitel personálního odboru Českých drah Ivo Veselý.
Zdroj: TZ
Komerční sdělení
Vložil: Štěpán Cháb