Vůně nové, ručně vázané knihy prostě nemá konkurenci. Je jen jedna jediná škola v republice, kde tento nádherný obor učí
18.01.2018
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Tradice ruční knižní vazby pokračuje díky škole v Lanškrouně
Kouzlo tradičních řemeslných učebních oborů jakoby se už úplně vytrácelo. Přitom mnohé z nich jsou svým zaměřením výjimečné a přežívají jen díky zápalu pedagogů a podpoře krajů. Jakkoliv digitalizace zasáhla všechny obory lidské činnosti, vůně nové knihy zůstává nenahraditelná. Pro žáky oboru Knihař pro ruční zpracování, který se vyučuje na Střední odborné škole a učilišti v Lanškrouně, je to denní chléb.
Není vůbec náhoda, že se knihařině učí právě v Lanškrouně, kde sídlily bývalé Východočeské papírny, které zřizovaly vlastní učiliště. Knihař je přitom jediným oborem z bývalé školy, který nezanikl. „Střední odborná škola a učiliště v Lanškrouně je poslední školou v republice, kde se obor Knihař pro ruční zpracování vyučuje v plném rozsahu,“ uvedl krajský radní pro školství Bohumil Bernášek. „Strojní a materiálové vybavení i personální zajištění tohoto oboru je na velmi vysoké úrovni umožňující zabezpečení kvalitní výuky."
Žákyně se svému oboru věnují s láskou a svého výběru rozhodně nelitují
Od paspart po vazby v kůži
Žáci se během studia učí manuálně zpracovávat knihařské výrobky na zakázku, jako jsou desky, pasparty, alba, pouzdra na knihy a vazby časopisů. Samozřejmostí jsou vazby knih do různých knihařských materiálů až po vazbu do kůže, včetně výzdobných technik a uměleckého zpracování. Absolventi pak mohou vykonávat podnikatelskou i zaměstnavatelskou činnost. „Naši bývalí žáci pracují například v archivech, tiskárnách i reklamních agenturách nebo jako restaurátoři. Výjimkou není ani další studium,“ uvedl ředitel školy Jaroslav Novák.
Nepřehlédnutelné úspěchy na soutěžích
„Školu jsem si vybrala, protože jsem chtěla studovat něco s uměleckým zaměřením. Kdybych měla možnost, obor bych si vybrala znovu,“ zhodnotila studium žákyně posledního ročníku Klára Dejdarová. Žáci se v rámci studia účastnili také mnoha mezinárodních soutěží mladých knihařů a výstav. „Čtyřikrát obsadili první místo a třikrát druhé místo. Na Trienále umělecké knižní vazby se naši žáci umisťovali na oceněných místech,“ vyjmenoval úspěchy ředitel, a dodal, že podporu a pomoc škola nalézá také ve spolupráci se Společenstvem českých knihařů, které se snaží udržet a dále zkvalitňovat tento obor.
Spolupráce jako základ pro praxi
„Snažíme se žáky motivovat k získání znalostí a dovedností, které mohou uplatnit v reálné praxi. Z toho důvodu dlouhá léta spolupracujeme s lanškrounskými firmami, které se zabývají polygrafickou výrobou,“ uzavřela vedoucí učitelka odborného výcviku Vlasta Tomanová.
Vložil: Jana Maisnerová