Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čekali na příležitost a teď přišla. Ocenění Excelentní evropské destinace získaly Zámky na Orlici, zvané česká Loira

22.11.2017
Čekali na příležitost a teď přišla. Ocenění Excelentní evropské destinace získaly Zámky na Orlici, zvané česká Loira

Foto: potštejn.cz

Popisek: Hrad Potštejn, jeden z oceněných

Ve finále letošního ročníku soutěže EDEN (European Destinations of Excellence) tentokrát zazářily Orlické hory a Podorlicko, které získaly vítězný titul Excelentní evropské destinace s jedinečným kulturním produktem: Zámky na Orlici – česká Loira. Ocenění vyzdvihlo destinaci na evropskou úroveň.

„Tématem letošního ročníku soutěže EDEN, která cílí na méně známé evropské regiony, byl kulturní turismus. Zámky na Orlici – česká Loira z Destinační společnosti Orlické hory a Podorlicko se postupně dostaly mezi tři nominované finalisty,“ informoval radní René Živný, který se zúčastnil slavnostního vyhlášení soutěže na galavečeru při Fóru cestovního ruchu v Táboře. „Destinace je pomezí Královéhradeckého a Pardubického kraje a zahrnuje čtyři zámky - Častolovice, Nový zámek Kostelec, Doudleby a Potštejn a dva hrady –Potštejn a Litice. Kromě toho ale zve také do Rychnova nad Kněžnou, Žamberku, Kvasin, Letohradu, Lanškrouna či Chocně. Je dobře, že v propagaci cestovním ruchu oba kraje spolupracují a v této oblasti jde podpora mimo jiné i do kultury - společně přispíváme na benefiční multižánrový hudební festival Harriet Parish na zámcích na Orlici koncem léta,“ dodal Živný.

Čekali jsme a dočkali se

„Ocenění má pro destinaci velikou hodnotu a moc si toho vážíme. Orlické hory a Podorlicko jsou pro mnohé stále neobjeveným regionem, který tiše vyčkává, až přijde jeho čas. A přišel! Obrovským přínosem je nejen finanční podpora ve výši cca 0,5 mil. Kč na marketingovou podporu produktu a destinace, propagace ze strany CzechTourismu a Evropské komise, ale také zviditelnění efektu spolupráce obcí, měst a podnikatelů, kteří společnými silami na úrovni destinačního řízení podporují rozvoj cestovního ruchu této, nutno dodat, největší turistické oblasti východních Čech“, sděluje své dojmy Jaroslav Zedník, předseda zájmového sdružení Orlické hory a Podorlicko.

Zámky musí být vidět

„Podpora produktu je pro nás výzvou dále jej rozvíjet a návštěvníkům pobyt v destinaci ještě více zpříjemnit a motivovat k objevování dalších pokladů, které tu máme“, dodává Eva Vaníčková, ředitelka destinační společnosti.

Kulturní poklad celé republiky

Zámky na Orlici jsou perlou Podorlicka a produktem opravdu vysoké kulturní hodnoty, které nemají v republice obdoby. Zámky po restituci prošly významnou rekonstrukcí, otevřely se veřejnosti a vytvořily zde velmi rozmanitou a zároveň promyšlenou kulturní nabídku co do historie, architektonických stylů tak do pestrosti zážitků, a to takřka na jednom místě. Zámky si tak nekonkurují a díky širokému spektru služeb naopak přináší návštěvníkům velmi rozmanité zážitky pro různé cílové skupiny. „Produkt čerpá nejen z výjimečné koncentrace kulturních památek, které spojuje řeka Divoká Orlice zrovna tak jako je tomu na francouzské řece Loiře. Ale produkt staví také na atraktivním příběhu zdejších panských sídel a osobnostech významných šlechtických rodů, které zde mají své kořeny a zámky mají opět ve svých rukách“, vyzdvihuje exkluzivitu produktu i destinace Eva Vaníčková.

Kavárny, cukrárny a restaurace

Prohlídku zámků si zpříjemníte posezením v zámeckých kavárnách, cukrárnách a restauracích, procházkou zámeckými parky a oborami, projížďkou po cyklostezkách nebo návštěvou některé z celé řady kulturních akcí. Na zámku v Potštejně a Doudlebách n. O. se můžete i ubytovat, po domluvě také v Častolovicích.

 

Zdroj: tisková zpráva

Komerční sdělení

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb