Zemědělství v Pardubickém kraji chybí lidi. V Králíkách proběhlo důležité jednání o budoucnosti regionu
24.09.2017
Foto: MěÚ Pardubice
Popisek: V Králíkách se jednalo o budoucnosti učilišť a regionu
Současnost a budoucnost Středního odborného učiliště opravárenského (SOUo) v Králíkách i nedostatek pracovních sil v regionu. To byla hlavní témata jednání u kulatého stolu, kde se v minulém týdnu sešli krajský radní pro školství Bohumil Bernášek, vedoucí odboru školství Martin Kiss, starostka města Králíky Jana Ponocná, místostarosta Martin Hejkrlík, zástupci regionálních zemědělských a průmyslových podniků a vedení učiliště v čele s ředitelkou Petrou Doubravovou.
V úvodu diskuse vystoupil radní pro školství Bohumil Bernášek, který ubezpečil přítomné, že Pardubický kraj v žádném případě neuvažuje o zrušení králického učiliště. „Naším cílem je rovnoměrný rozvoj celého území, a tedy i podpora středních škol v oblastech vzdálenějších od centra kraje. Absolventi zdejší školy jsou vysoce žádaní na trhu práce. Celostátním problémem je ale malý zájem žáků o učební obory a tato skutečnost se bohužel velmi výrazně dotýká právě zemědělství. Kraj proto intenzivně propaguje výhody technického a přírodovědného vzdělávání a snaží se být nápomocen školám a podnikatelskému sektoru při zavádění prvků tzv. duálního systému, kdy žáci vyšších ročníků vykonávají praxi přímo v jednotlivých firmách,“ vysvětlil Bohumil Bernášek. Připomněl také, že v posledních letech se škola dočkala investic v řádu desítek milionů, další rekonstrukce objektů školy se chystá.
Do učiliště investujeme miliony
Martin Kiss v diskuzi konkretizoval investice Pardubického kraje do SOUo v posledních čtyřech letech. „V roce 2014 Pardubický kraj přispěl učilišti na stavební úpravy více než 1 milion korun, o rok později to bylo více než 14 milionů. V roce 2016 dostalo učiliště na stavební úpravy a rekonstrukce téměř 5 milionů korun a letos jsou v přípravě projekty celkem za 60 milionů korun,“ řekl vedoucí odboru školství a dodal, že na příští rok je naplánován příspěvek ve výši více než 3 milionů, a to na dokončení rekonstrukce domova mládeže.
Chceme spolupracovat, říká ředitelka SOUo
Škola předložila firmám dotazník s výčtem možných forem vzájemné spolupráce a případné uzavření rámcové smlouvy. Společnosti se pak aktivně zajímaly o možnost založení konsorcia firem podporujících školu. „Velice mile mě překvapil zájem firem o založení konsorcia. Celé jednání bylo velmi příjemné a doufám, že plodné,“ uvedla ředitelka Středního odborného učiliště opravárenského Petra Doubravová, která si společně se starostkou města Králíky Janou Ponocnou vzala za úkol vytvořit rámec fungování konsorcia a vyhotovení konkrétní smlouvy.
Vznikl koncept spolupráce
„Překvapilo mě, že jednání bylo velmi věcné. Firmy k tomu přistoupily tak, že opravdu chtějí udělat něco konkrétního, protože si uvědomují, že bez spolupráce se školami to nepůjde,“ řekla starostka Králík Jana Ponocná. „S učilištěm proto připravíme smlouvy a budeme spolupracovat při komunikaci s firmami. Víme, že společnosti mají svých starostí dost a nebylo by dobré je zatěžovat další administrativou,“ dodala Jana Ponocná.
Firmy se potýkají s nedostatkem pracovních sil
Na jednání vystoupili také zástupci zemědělských a průmyslových podniků z králického regionu. Ti ve většině případů konstatovali naprostý nedostatek pracovníků ve svých firmách, a to jak specialistů, tak i méně kvalifikované síly. Zástupci podnikatelského sektoru proto projevili velký zájem o spolupráci se školou. Konkrétní formy spolupráce budou postupně zpřesňovány a budou se týkat zejména zapojení studentů do praxe ve firmách, stipendií, stáží pedagogů či zapůjčení techniky k účelům výuky.
Zdroj: tisková zpráva
Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .
Vložil: Štěpán Cháb