Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kraj usiluje o větší provázání zemědělských škol s praxí. Hejtman Netolický jednal v Lanškrouně

31.08.2017
Kraj usiluje o větší provázání zemědělských škol s praxí. Hejtman Netolický jednal v Lanškrouně

Foto: www.pardubickykraj.cz

Popisek: Jednání se zástupci zemědělských škol a podniků

Rozvoj zemědělského školství v Pardubickém kraji a postupné zavádění prvků takzvaného duálního vzdělávání, které předpokládá úzkou spolupráci středních škol a podnikatelských subjektů - nad těmito tématy se v Lanškrouně sešli představitelé Pardubického kraje v čele s hejtmanem Martinem Netolickým a radními Bohumilem Bernáškem a Václavem Kroutilem se zástupci velkých zemědělských podniků v kraji. Jedním z problémů českého zemědělství je totiž nedostatek žáků a jejich odchod do jiných oblastí po absolvování školy.

„Společně se školami a velkými zemědělskými podniky a svazy si musíme jasně říci, jakým způsobem chceme zemědělské školství v našem kraji posouvat. Musíme si definovat, jakým způsobem jsme schopni začlenit požadavky zemědělských podniků  do výuky. Cílem by mělo být, aby podnikatelé mohli v maximální míře ovlivnit odbornou přípravu žáků co nejvíce, ovšem pokud z jejich strany bude zájem,“ řekl hejtman Netolický.

Provázání již od prvních ročníků

„Osobně nejsem zastáncem klasických praxí na tři týdny, které z mého pohledu nic moc nepřináší ani studentům, ani samotným podnikům, které nemají možnost si ověřit, zda by student po absolvování školy mohl být v podniku zaměstnán. Proto musíme řešit provázání již od prvního ročníku. Pokud tento systém funguje to v zahraničí, a u nás již uplatňují některé prvky ve strojírenství, tak se musíme pokusit o něco podobného také v zemědělství. Vytvoříme proto pilotní projekt, na kterém si můžeme ověřit, zda prvky duálního systému mohou fungovat také v našich zemědělských školách“ uvedl hejtman Netolický.

Spolupráce a komunikace

Hejtman Pardubického kraje se zúčastnil setkání společně s radním pro oblast školství Bohumilem Bernáškem a radním pro zemědělství, životní prostředí a venkov Václavem Kroutilem. „Je důležité, abychom nalezli systém, ve kterém budou spolupracovat jak střední školy, tak zemědělské subjekty.  Zaměstnavatelé nám  například musí jasně říci, zda studentům nechybí některé vědomosti či dovednosti. Pokud ano, mohli bychom současné vzdělávací plány postupně upravit tak, aby odpovídaly tomu, co podnikatelé od absolventů očekávají. Jsem přesvědčený, že bude potřeba součinnost například Regionální agrární komory i samotných zemědělských podniků“ uvedl Bohumil Bernášek. 

„Jednou z otázek je také, zda jsou podniky schopné vyčlenit odborníky, kteří budou školit studenty přímo v praxi. Z jednání vyplynulo, že některé podniky již s našimi školami spolupracují, za což jim chci poděkovat,“ sdělil radní Václav Kroutil. „Ředitelé našich škol pak mohou vybrat studenty, kteří mají reálný zájem o práci v zemědělství a nevnímají školu pouze jako jednu z únikových možností a po absolvování zamíří do jiných profesí. Musí fungovat vzájemná pravidelná spolupráce a komunikace, protože cílem nás všech musí být rozvoj českého zemědělství a přilákání mladé generace,“ doplnil Václav Kroutil.

Zemědělství studuje téměř 2000 žáků

V Pardubickém kraji je v současné době devět středních škol, které nabízí vzdělání se zaměřením na zemědělství s různými stupni vzdělání. Ve školním roce 2016/2017 studuje zemědělské obory celkem 1 938 žáků. Z toho 1 679 žáků v denní formě a 259 v dálkové formě studia. Zcela unikátní je Střední škola chovu koní a jezdectví Kladruby nad Labem, která nabízí obory Jezdec a chovatel koní. Celorepublikovou působnost má například také soukromé Střední odborné učiliště včelařské v Nasavrkách, které nabízí obor včelař v dálkové formě studia. Pardubický kraj nabízí také prospěchová stipendia pro zemědělské učební obory: Zemědělec – farmář, Opravář zemědělských strojů, Opravářské a zemědělské práce.

Komerční sdělení

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová