Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jde dohromady Monika Absolonová, armáda, boj a tanky? V Králíkách určitě ano… Jubilejní 20. ročník vzpomínkové akce Cihelna se vrací do doby závěrečných bojů roku 1945

16.08.2017
Jde dohromady Monika Absolonová, armáda, boj a tanky? V Králíkách určitě ano… Jubilejní 20. ročník vzpomínkové akce Cihelna se vrací do doby závěrečných bojů roku 1945

Foto: www.pardubickykraj.cz

Popisek: Ukázky vojenské techniky na Cihelně

Ve dnech 18. až 20. srpna se v Králíkách a okolí uskuteční další ročník vzpomínkové akce Cihelna 2017 neboli Den sil podpory Armády ČR. Akce je zaměřená na oživenou historii, vojenskou historii a vojenskou techniku z minulého století, ale také ze současnosti. Velkou podívanou pro všechny, věnovanou tématu obrany státu, každoročně podporuje i Pardubický kraj. Ten na Komenského náměstí spolu s armádními, policejními, celními a vězeňskými složkami představil novinářům a široké veřejnosti malou ochutnávku jejich současného vybavení a výcviku.

„Cihelna se letos koná už po dvacáté a velmi si vážím toho, že se tuto tradici podařilo tolik let udržet a navíc i rozvíjet do podoby, která láká při pěkném počasí na 25 tisíc návštěvníků,“ řekl na úvod hejtman Martin Netolický.

Pod Kralickým Sněžníkem…

„Pro Pardubický kraj je to nejvýznamnější akce z hlediska vojensko-historického, hned vedle Aviatické pouti věnované letectví. Velký význam přikládáme i prezentaci armády a složek integrovaného záchranného systému. Navíc krajina s panoramatem Králického Sněžníku je pro ni jako stvořená,“ pokračoval Netolický.

Den sil podpory Armády České republiky zahájí generální nácvik celé akce v pátek ve 14 hodin, na který naváže večerní kulturní program na náměstí v Králíkách s Monikou Absolonovou. Sobotní program se rozeběhne v 9 hodin ráno, ukázky potom od půl jedenácté. Po celou neděli pak budou otevřena muzea v Králické pevnostní oblasti.

„V letošním roce máme pronajaté parkoviště o něco dál od hlavní silnice, proto prosím všechny návštěvníky, aby si nechali časovou rezervu a dorazili včas na začátek,“ informovala starostka obce Králíky Jana Ponocná.

cihelna_armada

Na Cihelně budou také ukázky historické techniky

Cihelna i hasičské vojenské jednotky slaví spolu

Armáda České republiky předvede současný stav své postupně modernizované výzbroje a ukázky jak pozemních a vzdušných sil, tak i dalších složek. Novinkou budou ukázky likvidace požárů v rámci leteckých jednotek, ve vojenských újezdech a také v muničním skladu. Stejně jako Cihelna totiž profesionální hasičské vojenské jednotky slaví letos 20 let od svého vzniku.

Dvacátý ročník akce Cihelna se ve své historické části věnuje závěrečným bojům roku 1945. Podílet se na nich budou členové z 31 klubů vojenské historie a historických vojenských jednotek z celé naší republiky, Slovenska a Polska.

Nejmohutnější jsou tanky

Na ´bojišti´ u Vojenského muzea Králíky se setká více než 300 dobově uniformovaných, vystrojených a vyzbrojených herců - reenactorů. Polovina v německých, polovina v sovětských uniformách. Nasazeno bude 35 kusů pojízdné nebo létající techniky a deset různých typů děl. Více než dvě třetiny z nich budou historické originály. Nejmohutnějšími stroji na straně útočníka, v tomto případě světské armády, budou tanky T34/76, T34/85 a SU-100 s hmotností přesahující 30 tun u každého z nich. Celkem se objeví v různých rolích pět tanků.  Na straně ustupujících obránců, tedy německé armády, budou nejmohutnějšími stroji kolopásová vozidla v různém provedení, která se na bojišti objeví ve 4 exemplářích. Na německé straně bude mít roli i nejtěžší dělostřelecká zbraň letošní Cihelny – 15 cm těžká polní houfnice model 18, v provedení 18/47.

cihelna_technika

Zájemci si budou moci vojenské vybavení ´osahat´

Jaro roku 1945

Začátek historické ukázky je situován do časů velkých německých vítězství. Vojenský prostor, v době okupace zásadně rozšířený, slouží k výcviku jednotek, chystajících se k nasazení na frontách války. Jednotky zde provádějí nácviky, probíhají rozsáhlá cvičení.

Další obraz se odehrává na jaře 1945 ve stejném prostoru. Školní a výcvikové jednotky se připravují k obraně, budují se zátarasy a uzávěry komunikací, z fronty ustupují jednotky. S blížícím se koncem války je aktivní i odboj, který provádí sabotáže a přepady. Do výcvikového prostoru pak přichází skutečná válka. Německá armáda se ztrátami ustupuje, sovětská se ztrátami prostor obsazuje. Radost z vítězství smete palba do osvobozeného prostoru, se kterou přichází další ztráty těch, co musí postupovat dál, až do úplného konce bojů a vytouženého míru. Historické ukázky odstartují v sobotu v 11:40 a v 15:20 hodin.

Komerční sdělení 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na 

Vložil: Lenka Sloupová