Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Trvám na důsledném vyšetření události a potrestání viníků, říká hejtman Netolický. Nedáme ani korunu navíc. A žádné zametení pod koberec

16.01.2017
Trvám na důsledném vyšetření události a potrestání viníků, říká hejtman Netolický. Nedáme ani korunu navíc. A žádné zametení pod koberec

Autor: Pardubický kraj

Popisek: Novostavba tělocvičny v České Třebové - takto vypadá dnes...

Nešťastná událost, která se stala v sobotu večer v novostavbě tělocvičny v České Třebové, mě osobně velmi zasáhla, říká hejtman Martin Netolický: „Nevím v tuto chvíli, zda šlo o šlendrián, diletantismus či nedostatek zkušeností, avšak vyznění celé věci je tragické. Když si představím, co všechno se mohlo stát kdykoliv během provozu, pak mi běhá mráz po zádech."

Nevím, co se v této zemi ještě musí stát...

Hejtman vysvětluje více: „O záměru výstavby nové tělocvičny místo nevyhovující, již repasované montované haly ze 70. let s vázaným azbestem, bylo rozhodnuto na podzim roku 2014. V té době jsme jako vedení Pardubického kraje považovali za nezbytné urgentně řešit připomínky hygieny a hrozbu uzavření stávající tělocvičny pro výuku i sportovní kluby."

Studie, projektant i dodavatel stavby byl řádně vysoutěžen, avšak vzhledem k situaci nechá hejtman detailně prověřit všechna výběrová řízení. „Nevím, co se v této zemi ještě musí stát, abychom přestali soutěžit pouze na nejnižší cenu, a zároveň jsme kladli větší důraz na kvalitu provedení díla. Chápu obecný tlak veřejnosti, která na základě nejrůznějších skandálů požadovala, aby cena byla rozhodujícím kritériem," říká Netolický.

Nelze ovšem i s ohledem na zdraví a bezpečnost vždy podle něj nakupovat jen to nejlevnější. Jak říká moje babička: ´Nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci.´ To ovšem vyžaduje i větší důvěru k rozhodovacímu procesu a apriori každého nepodezřívat z jakékoliv trestně-právní činnosti," podotýká. 

Co teď? Aby se našli viníci 

Nyní prvnímu muži kraje osobně záleží na tom, aby byli označeni viníci. Pardubický kraj si nechá zadat zcela nezávislé posouzení všech stupňů projektové dokumentace i záznamu ze stavebního deníku a zápisy z kontrolních dnů. Tento posudek musí být zpracován odborníky bez vazeb na náš region, protože jedině tak se můžeme dopátrat, co bylo skutečně příčinou pádu střechy."

Zároveň zdůrazňuje, že Pardubický kraj uplatní veškeré možnosti vyplývající z uzavřených smluv. Stavba měla pětiletou záruku, proto půjde jednoznačně o reklamaci díla. Na odstranění poškozených částí stavby ani na následné úpravy projektu a znovu zprovoznění nedá kraj prý ani korunu navíc. Naopak budeme vyžadovat, aby byla označena jasná odpovědnost za vzniklou škodu, protože Pardubický kraj a celá veřejnost je v pozici poškozeného," dodává hejtman a uzavírá:

Doufám, že se podaří uzavřít vyšetřování v krátké době a učinit veškeré kroky k napravení všech pochybení tak, abychom ještě v tomto roce mohli tělocvičnu, byť s takto pochroumanou pověstí již v počátku, otevřít. Vzhledem k závažnosti případu se budu věcí osobně zabývat a garantuji, že žádné ´zametení pod koberec´ nenastane. V sázce je příliš mnoho na to, abychom se tvářili, že se jedná o běžný řešitelný problém."

Komerční sdělení


Materiály a dokumentace k případu

 
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace