Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vláda věznici do Králík nenutí, tvrdí premiér. Padá to prý na hlavu ministra spravedlnosti, který si to vymyslel. Je nutné hledat i alternativní řešení. Ale jaké?

03.10.2016
Vláda věznici do Králík nenutí, tvrdí premiér. Padá to prý na hlavu ministra spravedlnosti, který si to vymyslel. Je nutné hledat i alternativní řešení. Ale jaké?

Foto: Archiv KL

Popisek: Bývalý výchovný ústav Králíky

Na návštěvu Pardubického kraje zavítal v první říjnový den předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka. S hejtmanem Martinem Netolickým a krajskými radními jednal především o otázkách dopravní infrastruktury, zdravotnictví, ale také záměru ministerstva spravedlnosti vybudovat věznici v Králíkách.

„Pan premiér mne ubezpečil, že záměr, týkající se věznice v Králíkách, nevznikl na úrovni vlády, ale pouze na úrovni ministra spravedlnosti. Je to tedy jeho individuální rozhodnutí, ale v tom případě také zodpovědnost. Mrzí mne také způsob projednávání, který považuji za nestandardní. Tento výstřelek navíc přišel příliš brzy, protože ministerstvo nezná odpovědi na základní věcné otázky, které logicky pokládáme,“ uvedl hejtman Martin Netolický. Toho premiér Sobotka ujistil, že vláda rozhodně městu ani kraji věznici nenutí a je především nutné debatovat o dalších přijatelných variantách využití, které přinesou regionu pracovní místa, investice a další rozvoj. 

Vláda chce pro kraje najít tři miliardy na silnice nižších tříd

Palčivým tématem nejen posledního období je financování silnic nižších tříd v majetku krajů. Ty v uplynulých dvou letech získaly finance ze Státního fondu dopravní infrastruktury, avšak podle posledního vyjádření ministra dopravy se jednalo o podporu poslední.

„Pan ministr Ťok je pátým ministrem dopravy, se kterým jsem ve své funkci jednal, a měl jsem pocit, že jsme se shodli na nezbytnosti státní pomoci pro kraje na modernizaci silnic nižších tříd, které na ně stát převedl. Nyní však k mému překvapení mluví opačně. Jsem však rád, že pan premiér situaci vnímá a chce krajům pomoci s tímto příspěvkem, protože v našem kraji máme připravené projekty za půl miliardy korun včetně havarijních mostů a úseků na Třemošnicku nebo Hlinecku, které jsou ve velmi špatném stavu. Bez pomoci státu s tím však jen obtížně něco uděláme,“ řekl hejtman Netolický, kterého předseda vlády ujistil, že bude příspěvek pro kraje prosazovat i nadále, jelikož se jedná také o podporu stavebnictví v regionu. 

První dva úseky D35 budou zahájeny nejdříve v roce 2018. Nová EIA není nutná

Na pořadu jednání nemohla chybět ani diskuse nad postupem příprav stavby rychlostní silnice D35 v prvních dvou úsecích z Opatovic nad Labem až do Ostrova. „Ne všichni bohužel vnímají realitu a mluví o celé trase v horizontu roku 2019. Pokud vše půjde podle plánů, tak se do roku 2019 dočkáme pouze prvních dvou úseků. Všechna ostatní vyjádření jsou pouhým populismem,“ konstatoval hejtman, který se s ostatními členy krajské rady seznámil s aktuálním stavem příprav. Premiér Sobotka je především ubezpečil, že na tyto dva úseky není nutné nové posouzení EIA, jelikož se podařilo vyjednat několik výjimek. 

Program předsedy vlády pokračuje na známém festivalu Biskupické kaléšek do Biskupic u Jevíčka. V odpoledních hodinách navštíví nejprve závěrečné kolo okresní ligy hasičů v Mladějově na Moravě, následně zavítá do Orlickoústecké nemocnice, kde se setká se zaměstnanci, vedením nemocnice a prohlédne si také vybrané části areálu. Svůj program zakončí předseda vlády prohlídkou muničního skladu v Květné.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš