Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Technizace připraví lidi o práci... Ale jinak - dokonale vydařená premiéra TECHNOhrátek v České Třebové. Žáci měli plné ruce práce

13.03.2016
Technizace připraví lidi o práci... Ale jinak - dokonale vydařená premiéra TECHNOhrátek v České Třebové. Žáci měli plné ruce práce

Autor: Pardubický kraj

Popisek: Vydařená premiéra TECHNOhrátek v České Třebové. Žáci měli plné ruce práce.

Zábavné, hravé a akční. Právě takové TECHNOhrátky slibovala účastníkům Vyšší odborná škola a Střední škola technická v České Třebové. A akce, která sem ve středu 9. března zavítala poprvé v historii tohoto projektu na podporu technického a odborného vzdělávání, právě taková byla. Přesně 125 žáků z osmi základních škol z regionu se ocitlo v zajetí atraktivních oborů, jejichž rozpětí sahalo od informačních technologií přes elektrotechniku, výrobu nábytku, strojírenství až po dopravu.

Technizace připraví lidi o práci

„Česká Třebová byla vždy průmyslovým městem a právě tato střední škola hraje dlouhodobě významnou roli při výchově kvalifikovaných technických pracovníků. Její oborová nabídka je navíc tak široká, že není problém si některou z profesí vybrat,“ uvedl při slavnostním zahájení starosta České Třebové Jaroslav Zedník. 

Vyšší odborná škola a Střední škola technická v České Třebové je jednou z největších vzdělávacích institucí v Pardubickém kraji a momentálně ji navštěvuje 768 žáků. O vysoké kvalitě výuky ostatně svědčí vynikající výsledky, jichž její reprezentanti dosahují nejen na regionálních, ale také na celostátních soutěžích oborových dovedností.

„Nejnovější studie Ministerstva práce a sociálních věcí ukazuje, že do roku 2025 připraví technizace výroby v České republice o práci 140 000 zaměstnanců, nejčastěji v dělnických profesích. Volbou vhodného studijního oboru s technickým zaměřením se můžete vyhnout případné nezaměstnanosti,“ motivoval školáky ředitel kontaktního pracoviště Úřadu práce Česká Třebová Ladislav Kunst.

Nikdo se nesmí nudit

Žáci jako by si jeho slova vzali skutečně k srdci. Na šesti pracovištích na ně čekaly nejen tradiční soutěžní úkoly, ale také další dílčí aktivity. Každá skupina tak byla neustále v akci a s nezvyklým nasazením plnila zadání. „Na svou premiéru v TECHNOhrátkách jsme se pečlivě připravovali. Chtěli jsme, aby se nikdo z žáků během návštěvy nenudil a maximálně se tak seznámil s daným oborem. Někde to možná bylo poněkud náročnější, ale školáci nakonec všechny aktivity zvládli,“ pochvaloval si ředitel VOŠ a SŠ technické Česká Třebová Milan Kment.

Žáci 7. a 8. tříd, mezi nimiž byla také v TECHNOhrátkách debutující Základní škola Dolní Čermná, poznávali v dopolední části programu šestici oborů – informační technologie, provoz a ekonomika dopravy, mechanik elektrotechnik, elektrikář, truhlář a strojní mechanik.

„Jednotlivé aktivity byly velice zajímavé a žáci měli doslova plné ruce práce. Zapojovali a oživovali pneumatický obvod, zkoušeli si práci s grafickým editorem nebo do šablony sestavovali a slepovali model autobusu. Poznali, že lze elektrické světlo zhasnout dechem, a pustili se také do sestavování okenního rámu či stavby pyramidy,“ vypočítal úkoly manažer projektu TECHNOhrátky Vladimír Zemánek.

Hlavní ceny v podobě ovocných dortů

V odpolední části čekaly na školáky prezentace dvou významných regionálních zaměstnavatelů a partnerů školy – CZ LOKO a Rieter CZ. Jejich zástupci představili výrobní program obou firem i nabídku stipendijní podpory. V rámci tradičních soutěží usilovali žáci o hlavní ceny v podobě ovocných dortů. Oba měly tentokrát stejného držitele, neboť v manuálních aktivitách i ve vědomostním kvizu si nejlépe vedli žáci Základní školy Horní Čermná.

Více informací o projektu TECHNOhrátky na www.klickevzdelani.cz/technohratky.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .  

 

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace