Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Technizace připraví lidi o práci... Ale jinak - dokonale vydařená premiéra TECHNOhrátek v České Třebové. Žáci měli plné ruce práce

13.03.2016
Technizace připraví lidi o práci... Ale jinak - dokonale vydařená premiéra TECHNOhrátek v České Třebové. Žáci měli plné ruce práce

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Vydařená premiéra TECHNOhrátek v České Třebové. Žáci měli plné ruce práce.

Zábavné, hravé a akční. Právě takové TECHNOhrátky slibovala účastníkům Vyšší odborná škola a Střední škola technická v České Třebové. A akce, která sem ve středu 9. března zavítala poprvé v historii tohoto projektu na podporu technického a odborného vzdělávání, právě taková byla. Přesně 125 žáků z osmi základních škol z regionu se ocitlo v zajetí atraktivních oborů, jejichž rozpětí sahalo od informačních technologií přes elektrotechniku, výrobu nábytku, strojírenství až po dopravu.

Technizace připraví lidi o práci

„Česká Třebová byla vždy průmyslovým městem a právě tato střední škola hraje dlouhodobě významnou roli při výchově kvalifikovaných technických pracovníků. Její oborová nabídka je navíc tak široká, že není problém si některou z profesí vybrat,“ uvedl při slavnostním zahájení starosta České Třebové Jaroslav Zedník. 

Vyšší odborná škola a Střední škola technická v České Třebové je jednou z největších vzdělávacích institucí v Pardubickém kraji a momentálně ji navštěvuje 768 žáků. O vysoké kvalitě výuky ostatně svědčí vynikající výsledky, jichž její reprezentanti dosahují nejen na regionálních, ale také na celostátních soutěžích oborových dovedností.

„Nejnovější studie Ministerstva práce a sociálních věcí ukazuje, že do roku 2025 připraví technizace výroby v České republice o práci 140 000 zaměstnanců, nejčastěji v dělnických profesích. Volbou vhodného studijního oboru s technickým zaměřením se můžete vyhnout případné nezaměstnanosti,“ motivoval školáky ředitel kontaktního pracoviště Úřadu práce Česká Třebová Ladislav Kunst.

Nikdo se nesmí nudit

Žáci jako by si jeho slova vzali skutečně k srdci. Na šesti pracovištích na ně čekaly nejen tradiční soutěžní úkoly, ale také další dílčí aktivity. Každá skupina tak byla neustále v akci a s nezvyklým nasazením plnila zadání. „Na svou premiéru v TECHNOhrátkách jsme se pečlivě připravovali. Chtěli jsme, aby se nikdo z žáků během návštěvy nenudil a maximálně se tak seznámil s daným oborem. Někde to možná bylo poněkud náročnější, ale školáci nakonec všechny aktivity zvládli,“ pochvaloval si ředitel VOŠ a SŠ technické Česká Třebová Milan Kment.

Žáci 7. a 8. tříd, mezi nimiž byla také v TECHNOhrátkách debutující Základní škola Dolní Čermná, poznávali v dopolední části programu šestici oborů – informační technologie, provoz a ekonomika dopravy, mechanik elektrotechnik, elektrikář, truhlář a strojní mechanik.

„Jednotlivé aktivity byly velice zajímavé a žáci měli doslova plné ruce práce. Zapojovali a oživovali pneumatický obvod, zkoušeli si práci s grafickým editorem nebo do šablony sestavovali a slepovali model autobusu. Poznali, že lze elektrické světlo zhasnout dechem, a pustili se také do sestavování okenního rámu či stavby pyramidy,“ vypočítal úkoly manažer projektu TECHNOhrátky Vladimír Zemánek.

Hlavní ceny v podobě ovocných dortů

V odpolední části čekaly na školáky prezentace dvou významných regionálních zaměstnavatelů a partnerů školy – CZ LOKO a Rieter CZ. Jejich zástupci představili výrobní program obou firem i nabídku stipendijní podpory. V rámci tradičních soutěží usilovali žáci o hlavní ceny v podobě ovocných dortů. Oba měly tentokrát stejného držitele, neboť v manuálních aktivitách i ve vědomostním kvizu si nejlépe vedli žáci Základní školy Horní Čermná.

Více informací o projektu TECHNOhrátky na www.klickevzdelani.cz/technohratky.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .  

 

Vložil: Lucie Bartoš