Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Orlickoústecká nemocnice se dočkala obnovy operačních sálů. Dvacet let staré stoly, třicetiletá elektroinstalace... Doktoři i pacienti si už změny zasloužili

12.12.2015
Orlickoústecká nemocnice se dočkala obnovy operačních sálů. Dvacet let staré stoly, třicetiletá elektroinstalace... Doktoři i pacienti si už změny zasloužili

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Roman Línek, 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje, zodpovědný za zdravotnictví, v orlickoústecké nemocnici s primářem centrálních operačních sálů a centrální sterilizace Jiřím Cihlářem a ředitelem Orlickoústecké nemocnice Jiřím Řezníčkem

V Orlickoústecké nemocnici byl dokončen projekt s názvem Modernizace Orlickoústecké nemocnice, a. s., který byl spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj. V rámci realizace projektu se uskutečnila také rozsáhlá rekonstrukce operačních sálů včetně pořízení moderní operační techniky. Orlickoústecká nemocnice je od 31. prosince 2014 součástí společnosti Nemocnice Pardubického kraje.

Změny, které pacienti v nemocnici vidí

„Letošní rok byl pro nemocnice akutní péče v našem kraji mimořádný,“ řekl při slavnostním otevření 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za zdravotnictví Roman Línek a pokračoval: „Kromě ekonomické stabilizace, kterou pacienti na první pohled nevidí, nám přinesl i změny velmi viditelné. Nové opláštění nemocničních budov, výměny oken, zateplení, rekonstrukce a vybavení novými přístroji. Podařilo se nám uspět v maximální možné míře v evropských projektech a využít stávající období. Jen investice do přístrojů a vybavení nemocnic letos činily čtvrt miliardy korun. Orlickoústecká nemocnice díky tomu získala mimo jiné krásné operační sály a řadu nových přístrojů za 57 milionů korun.“ 

Orlickoústecká nemocnice po rekonstrukci disponuje šesti centrálními operačními sály, které zajišťují operativu především pro obory chirurgie a traumatologie, gynekologie-porodnictví, urologie a ORL. Ročně se zde uskuteční přibližně 5300 operací. Z toho 1200 laparoskopických a 1000 traumatologických. 

Elektrická instalace byla třicet let stará

Projekt modernizace operačních sálů měl dvě části. První částí byla modernizace třicet let staré elektrické instalace, kde nemocnici hrozilo případné odstavení provozu sálů z důvodů zastaralých rozvodů. Tento úkol byl beze zbytku splněn, a sály tak dostaly moderní elektroinstalaci, která odpovídá vysokým bezpečnostním pravidlům pro zdravotnická zařízení.

Zvýšila se nejen bezpečnost, ale také nová instalace umožnila připojení nových přístrojů na operačních sálech. Při tak rozsáhlé změně elektroinstalace došlo také k úpravě povrchů na operačních sálech, které se nyní pyšní nejen novou elektroinstalací, ale také novým moderním vzhledem. 

Otevřen šestý operační sál

„Přínosem rekonstrukce je otevření šestého operačního sálu, což také v důsledku povede ke zkrácení čekacích dob. Je nutno poděkovat personálu operačních sálů za neobyčejné pracovní nasazení, kdy se v prodloužených směnách podařilo snížit výpadek operačních hodin, a snížit tak dopad na pacienty v rámci čekacích dob,“ uvedl primář centrálních operačních sálů a centrální sterilizace Jiří Cihlář. 

Druhou částí byla obměna a rozšíření vybavení operačních sálů zdravotní technikou. Mimo jiné byly pořízeny tři operační stoly, dvě operační lampy, tří laparoskopické věže, laserový přístroj pro urologii, vysokofrekvenční pálení. Sály byly rovněž dovybaveny třemi novými anesteziologickými přístroji, zázemí centrální sterilizace pak novou myčkou operačních nástrojů. 

Zkrácení čekací doby

Nové operační stoly a lampy jsou v první řadě náhradou za dvacet let staré přístroje. Jejich moderní konstrukce a možnosti přispějí k většímu komfortu pacienta a operatérů. Dovybavení laparověžemi a věžemi pro endoskopické výkony jednak umožní širší spektrum operačních výkonů a v druhé řadě zkrátí čekací doby na tento druh operačních zákroků.

Nelze nezmínit zejména možnosti urologické operativy, kde je velkým přínosem laserové drcení ledvinových kamenů, což je jedna z nejmodernějších metod. Nové anesteziologické přístroje umožňují lépe monitorovat hloubku anestezie, čímž se zvýší bezpečí pacienta během operace. 

„Jsem rád, že Pardubický kraj uspěl v programech, spolufinancovaných Evropskou unií, a díky těmto finančním prostředkům se podařilo zrekonstruovat srdce nemocnice, jímž operační sály jsou. Dosažená technologická úroveň současných operačních sálů je taková, že bude sloužit pacientům Orlickoústecka řadu let. Děkuji také našemu zdravotnickému personálu, který nelehké období rekonstrukce zvládl se ctí, a to tak, že rekonstrukci naši pacienti ani nepocítili,“ uvedl ředitel Orlickoústecké nemocnice Jiří Řezníček.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na 

 

Vložil: Lucie Bartoš