Orlickoústecká nemocnice se dočkala obnovy operačních sálů. Dvacet let staré stoly, třicetiletá elektroinstalace... Doktoři i pacienti si už změny zasloužili
12.12.2015
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Roman Línek, 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje, zodpovědný za zdravotnictví, v orlickoústecké nemocnici s primářem centrálních operačních sálů a centrální sterilizace Jiřím Cihlářem a ředitelem Orlickoústecké nemocnice Jiřím Řezníčkem
V Orlickoústecké nemocnici byl dokončen projekt s názvem Modernizace Orlickoústecké nemocnice, a. s., který byl spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj. V rámci realizace projektu se uskutečnila také rozsáhlá rekonstrukce operačních sálů včetně pořízení moderní operační techniky. Orlickoústecká nemocnice je od 31. prosince 2014 součástí společnosti Nemocnice Pardubického kraje.
Změny, které pacienti v nemocnici vidí
„Letošní rok byl pro nemocnice akutní péče v našem kraji mimořádný,“ řekl při slavnostním otevření 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za zdravotnictví Roman Línek a pokračoval: „Kromě ekonomické stabilizace, kterou pacienti na první pohled nevidí, nám přinesl i změny velmi viditelné. Nové opláštění nemocničních budov, výměny oken, zateplení, rekonstrukce a vybavení novými přístroji. Podařilo se nám uspět v maximální možné míře v evropských projektech a využít stávající období. Jen investice do přístrojů a vybavení nemocnic letos činily čtvrt miliardy korun. Orlickoústecká nemocnice díky tomu získala mimo jiné krásné operační sály a řadu nových přístrojů za 57 milionů korun.“
Orlickoústecká nemocnice po rekonstrukci disponuje šesti centrálními operačními sály, které zajišťují operativu především pro obory chirurgie a traumatologie, gynekologie-porodnictví, urologie a ORL. Ročně se zde uskuteční přibližně 5300 operací. Z toho 1200 laparoskopických a 1000 traumatologických.
Elektrická instalace byla třicet let stará
Projekt modernizace operačních sálů měl dvě části. První částí byla modernizace třicet let staré elektrické instalace, kde nemocnici hrozilo případné odstavení provozu sálů z důvodů zastaralých rozvodů. Tento úkol byl beze zbytku splněn, a sály tak dostaly moderní elektroinstalaci, která odpovídá vysokým bezpečnostním pravidlům pro zdravotnická zařízení.
Zvýšila se nejen bezpečnost, ale také nová instalace umožnila připojení nových přístrojů na operačních sálech. Při tak rozsáhlé změně elektroinstalace došlo také k úpravě povrchů na operačních sálech, které se nyní pyšní nejen novou elektroinstalací, ale také novým moderním vzhledem.
Otevřen šestý operační sál
„Přínosem rekonstrukce je otevření šestého operačního sálu, což také v důsledku povede ke zkrácení čekacích dob. Je nutno poděkovat personálu operačních sálů za neobyčejné pracovní nasazení, kdy se v prodloužených směnách podařilo snížit výpadek operačních hodin, a snížit tak dopad na pacienty v rámci čekacích dob,“ uvedl primář centrálních operačních sálů a centrální sterilizace Jiří Cihlář.
Druhou částí byla obměna a rozšíření vybavení operačních sálů zdravotní technikou. Mimo jiné byly pořízeny tři operační stoly, dvě operační lampy, tří laparoskopické věže, laserový přístroj pro urologii, vysokofrekvenční pálení. Sály byly rovněž dovybaveny třemi novými anesteziologickými přístroji, zázemí centrální sterilizace pak novou myčkou operačních nástrojů.
Zkrácení čekací doby
Nové operační stoly a lampy jsou v první řadě náhradou za dvacet let staré přístroje. Jejich moderní konstrukce a možnosti přispějí k většímu komfortu pacienta a operatérů. Dovybavení laparověžemi a věžemi pro endoskopické výkony jednak umožní širší spektrum operačních výkonů a v druhé řadě zkrátí čekací doby na tento druh operačních zákroků.
Nelze nezmínit zejména možnosti urologické operativy, kde je velkým přínosem laserové drcení ledvinových kamenů, což je jedna z nejmodernějších metod. Nové anesteziologické přístroje umožňují lépe monitorovat hloubku anestezie, čímž se zvýší bezpečí pacienta během operace.
„Jsem rád, že Pardubický kraj uspěl v programech, spolufinancovaných Evropskou unií, a díky těmto finančním prostředkům se podařilo zrekonstruovat srdce nemocnice, jímž operační sály jsou. Dosažená technologická úroveň současných operačních sálů je taková, že bude sloužit pacientům Orlickoústecka řadu let. Děkuji také našemu zdravotnickému personálu, který nelehké období rekonstrukce zvládl se ctí, a to tak, že rekonstrukci naši pacienti ani nepocítili,“ uvedl ředitel Orlickoústecké nemocnice Jiří Řezníček.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš