Hejtman Netolický: Pobytové zařízení pro uprchlíky nikdo v Králíkách nechce. Je to pro nás turistická oblast stejně jako je Šumava pro jižní Čechy
27.11.2015
Foto: Archiv KL
Popisek: Bývalý výchovný ústav Králíky
Počátkem letošního roku by nikdo nevěřil, že se jeho hlavním tématem stane takzvaná uprchlická krize a směřování nelegálních uprchlíků balkánskou cestou přes státy střední Evropy do Německa nebo Skandinávie. Přestože Česká republika využila všechny možnosti a vyjádřila prostřednictvím předních vládních činitelů nesouhlas s realokací uprchlíků podle stanovených kvót, byla přehlasována a musela začít řešit otázku umístění uprchlíků na svém území, byť legálních uprchlíků v souladu s mezinárodním právem.
Bývalý "diagnosťák" měl být prodán
Už od jara letošního roku se kvůli tomu diskutuje o takzvaném nepotřebném majetku, který stát v minulosti využíval a následně jej z organizačních důvodů opustil. Jedním z těch objektů je bývalý diagnostický ústav v Králíkách. Jaká je situace nyní, tím se zabýval hejtman kraje Martin Netolický:
Přestože šlo o zařízení velice problémové, měli jsme informace, že stát se bude snažit tento objekt prodat, a od počátku jsme byli v kontaktu s místní samosprávou, která vyjádřila prvotní obavu z dalšího využití tohoto areálu. V průběhu roku však uprchlická krize v Evropě výrazně zesílila a Česká republika byla i přes zmíněný nesouhlas zapojena do jejího řešení, zejména tedy v oblasti realokace uprchlíků.
Vidíme výsledky naší práce a uprchlické zařízení tu nechceme
Před čtrnácti dny jsme byli poprvé oficiálně informováni, že objekty v centru Králík mají být určeny pro pobytové zařízení, které by mělo zajistit ubytování žadatelů o mezinárodní ochranu z důvodu politického pronásledování. Pardubický kraj od počátku vyjadřuje svůj nesouhlas s tím, aby toto zařízení bylo na území Králicka umístěno.
V posledních několika letech investujeme nemalé prostředky především do infrastruktury, související s oživením cestovního ruchu v oblasti, zasažené ekonomickými změnami z počátku 90. let. V době, kdy vidíme první výsledky naší práce a kdy se daří zastavit nárůst nezaměstnanosti, a naopak nezaměstnanost snižovat, kdy se daří ve spolupráci s investory zajistit práci pro místní obyvatele, přichází zpráva, že stát chce pobytové zařízení v Králíkách zřídit.
Máme sdělit své podmínky
Ministerstvo vnitra nás požádalo o sdělení podmínek, které by měly zmírnit jakákoliv rizika, a o nich jsme také s místní samosprávou jednali. Vyjádřili jsme ovšem zásadní nesouhlas s umístěním tohoto zařízení do turisticky atraktivní oblasti.
Králicko je pro nás totéž, co Šumava a Lipno pro jižní Čechy nebo Krkonoše s Pecí pod Sněžkou a Špindlerovým Mlýnem pro Královéhradecký kraj. Nikdo také neuvažuje o vzniku uprchlických center v těchto exponovaných turistických oblastech a Kostelec nad Orlicí ani Havířov, kde taková pobytová centra již existuji, vskutku nepovažuji za takto atraktivní místa.
Krajně nevhodná lokalita
Požádali jsme proto ještě o přehodnocení tohoto rozhodnutí, které je sice z hlediska České republiky nezbytné, ovšem jsem přesvědčen, že umístění na Králicku se jeví z mnoha důvodů jako krajně nevhodné. Každé rozhodnutí je totiž nutné zvážit ze všech úhlů pohledu.
Vedle ekonomického hlediska a relativně nízkých nákladů na případné zprovoznění areálu je třeba brát v potaz všechny další vlivy, jako například blízkost základní školy, centra města, stav nejenom objektu, ale také jeho bezprostředního okolí, a podobně. Proto jsem oficiálně kontaktoval ministra vnitra a prvního náměstka s tím, že lokalitu považujeme za krajně nevhodnou.
Chci poděkovat panu ministru Chovancovi za vstřícný krok, který po našem telefonátu učinil, a jsem rád, že existuje zájem o diskusi a vyslyšení názorů občanů města Králíky. Králicko bezesporu potřebuje impuls, avšak nikoliv tím způsobem, že zde stát zřídí pobytové zařízení pro uprchlíky.
Budeme vést diskusi s občany
Chtěl bych také požádat všechny, aby především vedli diskusi klidnou, protože jenom tak lze dojít ke kýženému cíli. Osobně jsem připraven sehrát roli zprostředkovatele v rámci jednání s Ministerstvem vnitra, vládou ČR a dalšími orgány. Ve středu 2. prosince se proto uskuteční setkání, na kterém bychom si měli s občany Králíků jasně formulovat požadavky a měli bychom o nich vést nejprve vnitřní diskusi, a potom je přenést na vládu ČR.
Samospráva Pardubického kraje cítí zodpovědnost za celé území kraje a já osobně mám Králicko velmi rád a odmítám jakékoliv pochybnosti ze strany místního obyvatelstva, že tomu tak není. Mohu všechny ubezpečit, že situaci sleduji velmi detailně a zabývám se vším, co se v této záležitosti děje.
Osobně udělám vše, co je v mých silách, aby byly připomínky obyvatel reflektovány a aby s nimi bylo v co největší míře komunikováno. Rozumím a chápu, že je nutné plnit mezinárodní závazky, je ovšem potřeba respektovat také zájmy regionu, a hlavně místa, kde by mělo být zařízení umístěno, a to zvlášť za situace, kdy Pardubický kraj integroval celou řadu investic do cestovního ruchu do této mimořádně zajímavé lokality, která by byla bezpochyby umístěním uprchlického centra negativně ovlivněna.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš