Zemětřesení v litomyšlské nemocnici. Ředitel prý moc „mluvil“
10.04.2013
Foto: Profimedia.cz
Popisek: Ilustrační foto
Pořádně vyostřená, plná anonymních udání a osobních výpadů - taková je nyní situace v litomyšlské nemocnici.
Větev si málem pod sebou už předloni nařízl ředitel špitálu Libor Vylíčil, když představil scénář možného uzavření zdejšího dětského oddělení a porodnice, které patří mezi nejmenší ve východních Čechách. A jako by to přivolal.
Kvůli současnému odchodu dvou atestovaných lékařek do soukromých praxí nyní nemá oddělení kdo vést. Dětské proto pravděpodobně skončí ještě tento měsíc, porodnice pak do konce května. Další lékařky nemají hotové atestace a mohou pracovat jen s dozorem. Město chce pomoci a případnému zájemci o práci v litomyšlské nemocnici nabídnout byt.
Ouštěl si pusu na špacír
„Zavinil si to sám. Kdyby si nepouštěl pusu tak na špacír, nemuselo by se to stát. Jenom tím na nemocnici upozornil pojišťovny, které měly na naši malou nemocnici beztak políčíno,“ řekl 43letý Litomyšlan, který je se situací v nemocnici obeznámen.
S podobným názorem není ve městě zdaleka sám. Ředitel Vylíčil se navíc stal terčem ironických narážek i kvůli nedávnému odhalení, že přijal do nemocnice na výpomoc na smlouvu i sám sebe jakožto gynekologa.
Vedení Pardubického kraje, který je zřizovatelem nemocnic v regionu, se však za Vylíčila postavilo. „Respektuji právo lidí na petice a odlišné názory a jsem připraven o nich diskutovat, striktně ale odmítám anonymní útoky na ředitele Vylíčila nebo na kohokoliv jiného, které se v posledních dnech v nemocnici začaly objevovat,“ řekl náměstek hejtmana odpovědný za zdravotnictví Roman Línek.
Transformace bude
Sám ale nepřímo připustil, že nemocnici skutečně čeká „transformace“. Toto slovo je už klasickou zástěrkou pro rušení, redukci nebo omezení. „Nebude to jednoduché, ale je to jediná možná cesta, jak zachovat funkční a spolehlivou akutní zdravotní péči ve všech krajských nemocnicích,“ dodal Línek.
V Pardubickém kraji funguje pět krajských nemocnic, už dlouho se přitom kvůli úsporám i nechuti zdravotních pojišťoven prodlužovat smlouvy mluví o možném rušení či slučování některých akutních oddělení. To, že dětské a porodnické oddělení v Litomyšli bylo jedním z prvních na ráně, je evidentní už z počtu provedených výkonů. Například vloni se tu narodilo 560 dětí. Hranice pěti stovek je už na samotné hraně toho, co pojišťovny dokážou akceptovat. Péče bude v takovém případě přesunuta do nejbližších nemocnic v Ústí nad Orlicí či ve Svitavách.
Vendula Kvochová