Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Nová psychiatrie ve Svitavách je připravena na přívětivou péči. Investovat do tohoto oddělení bylo strategické rozhodnutí, říká hejtman Netolický

21.02.2015
Nová psychiatrie ve Svitavách je připravena na přívětivou péči. Investovat do tohoto oddělení bylo strategické rozhodnutí, říká hejtman Netolický

Autor: Pardubický kraj

Popisek: Budova, u které stojí hejtman Netolický s kolegy, je nová psychiatrie ve Svitavách

Pardubický kraj letos zprovozní dvě významné stavby v oblasti zdravotnictví. Zatímco Multioborový pavilon v Pardubicích se otevře za několik týdnů, modernizace a dostavba psychiatrického oddělení ve Svitavách je hotová. Stavbu a vybavení v celkové hodnotě přes 109 milionů korun předali dnes hejtman Martin Netolický a 1. náměstek Roman Línek se zástupci stavebních firem do užívání Nemocnici Pardubického kraje.

„Investovat do výstavby ve Svitavské nemocnici a právě do psychiatrického oddělení bylo strategické rozhodnutí kraje. Potřebovali jsme zvýšit kapacitu v tomto oboru, která byla nedostatečná právě ve východní části našeho regionu,“ vysvětlil hejtman Martin Netolický.

Prý podceňujeme psychiatrickou péči

„Česká republika je v posledních desetiletích kritizována mezinárodními organizacemi za podceňování psychiatrické péče. Modernizace a dostavba tohoto oddělení je naší dílčí odpovědí na tuto výzvu. Podmínky původní psychiatrie ve Svitavské nemocnici byly naprosto nevyhovující a je dobře, že se tato situace rekonstrukcí radikálně mění. Navíc se chystáme předložit i novou krajskou koncepci psychiatrické péče,“ dodal 1. náměstek hejtmana Roman Línek, zodpovědný za zdravotnictví.

Pro psychiatrické oddělení je nyní připravena modernizovaná historická budova bývalého kláštera Redemptoristů a navazující nová moderní přístavba. Proti minulosti tu bude o 30 lůžek víc. „Zvlášť je umístěna otevřená lůžková část pro 30 pacientů a vedle toho tu nyní máme také uzavřené oddělení pro 25 lidí. K tomu jsou tu k dispozici dvě psychiatrické a dvě psychologické ambulance,“ informoval ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Máme podmínky pro moderní péči

„Významným posunem je pro nás zejména vybudování zázemí pro skupinovou terapii, psychoterapii a zájmové dílny,“ zdůraznila primářka psychiatrického oddělení Zdeňka Kovářová.

Kromě toho zde bude i denní stacionář, kam mohou pacienti docházet nebo dojíždět jako třeba do zaměstnání, a přitom spát v domácím prostředí. „Cílem je komplexní psychiatrická péče, zahrnující krizovou intervenci, léčbu ústavní, ambulantní, i formou stacionáře a psychoterapeutických skupin,“ dodala primářka.

Důraz na zachování důstojnosti nemocných

Psychiatrické oddělení Svitavské nemocnice nyní pacientům nabídne nejen moderní prostředí, ale i péči. „Při léčení klademe důraz na zachování důstojnosti nemocných. Snažíme se získat jejich důvěru a motivujeme je k podílení se na vlastní léčbě. Respektujeme odlišnosti a zvyklosti pacientů a vedeme je k toleranci mezi sebou navzájem,“ řekla primářka a pokračovala: „Snažíme se, aby z našeho přístupu bylo patrné, že je pro nás pacientův problém důležitý, a snažíme se ho také s ním společně řešit.“

Na léčbě a řešení problémů pacientů se však nepodílejí pouze psychiatři. „Je zde velmi dobrá spolupráce mezi lékařským a nelékařským personálem, psychology, lékaři a sestrami somatických oborů, se sociální pracovnicí, nutriční terapeutkou, se sestrou pro ošetřování chronických ran a defektů nebo diabetickou sestrou. Tuto spolupráci, nekonfliktní vztahy personálu a klidné a pohodové prostředí považujeme za nutný předpoklad k úspěšné léčbě našich pacientů,“ uvedla primářka Kovářová.

Historie se neztrácí v dotyku s modernou

Architekti Jaromír Homolka a Martin Franěk se museli vypořádat se skloubením moderních technologií a klasickou podobou historické budovy. Jejich přístup dokumentuje například podoba nových oken v budově bývalého kláštera.

Volnější ruku pak měli v části, která je zcela nová a odráží historickou červenou budovu ve svých oknech a plášti. Obě křídla spolu sousedí a vytvářejí příjemné venkovní atrium, které zvlášť v teplejších měsících nabídne pěkný pohled na zahradní zeleň i potřebný odpočinek.

Fakta:

Celková cena včetně DPH: 109 669 418 Kč

Cena za stavbu včetně DPH: 99 410 181 Kč

Předpokládaná dotace EU: 86 000 000 Kč

Stavbu provedlo sdružení firem: Energie – stavební a báňská a. s., Kladno, a PRIMA, spol. s r. o., Hradec Králové

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace