Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nová psychiatrie ve Svitavách je připravena na přívětivou péči. Investovat do tohoto oddělení bylo strategické rozhodnutí, říká hejtman Netolický

21.02.2015
Nová psychiatrie ve Svitavách je připravena na přívětivou péči. Investovat do tohoto oddělení bylo strategické rozhodnutí, říká hejtman Netolický

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Budova, u které stojí hejtman Netolický s kolegy, je nová psychiatrie ve Svitavách

Pardubický kraj letos zprovozní dvě významné stavby v oblasti zdravotnictví. Zatímco Multioborový pavilon v Pardubicích se otevře za několik týdnů, modernizace a dostavba psychiatrického oddělení ve Svitavách je hotová. Stavbu a vybavení v celkové hodnotě přes 109 milionů korun předali dnes hejtman Martin Netolický a 1. náměstek Roman Línek se zástupci stavebních firem do užívání Nemocnici Pardubického kraje.

„Investovat do výstavby ve Svitavské nemocnici a právě do psychiatrického oddělení bylo strategické rozhodnutí kraje. Potřebovali jsme zvýšit kapacitu v tomto oboru, která byla nedostatečná právě ve východní části našeho regionu,“ vysvětlil hejtman Martin Netolický.

Prý podceňujeme psychiatrickou péči

„Česká republika je v posledních desetiletích kritizována mezinárodními organizacemi za podceňování psychiatrické péče. Modernizace a dostavba tohoto oddělení je naší dílčí odpovědí na tuto výzvu. Podmínky původní psychiatrie ve Svitavské nemocnici byly naprosto nevyhovující a je dobře, že se tato situace rekonstrukcí radikálně mění. Navíc se chystáme předložit i novou krajskou koncepci psychiatrické péče,“ dodal 1. náměstek hejtmana Roman Línek, zodpovědný za zdravotnictví.

Pro psychiatrické oddělení je nyní připravena modernizovaná historická budova bývalého kláštera Redemptoristů a navazující nová moderní přístavba. Proti minulosti tu bude o 30 lůžek víc. „Zvlášť je umístěna otevřená lůžková část pro 30 pacientů a vedle toho tu nyní máme také uzavřené oddělení pro 25 lidí. K tomu jsou tu k dispozici dvě psychiatrické a dvě psychologické ambulance,“ informoval ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Máme podmínky pro moderní péči

„Významným posunem je pro nás zejména vybudování zázemí pro skupinovou terapii, psychoterapii a zájmové dílny,“ zdůraznila primářka psychiatrického oddělení Zdeňka Kovářová.

Kromě toho zde bude i denní stacionář, kam mohou pacienti docházet nebo dojíždět jako třeba do zaměstnání, a přitom spát v domácím prostředí. „Cílem je komplexní psychiatrická péče, zahrnující krizovou intervenci, léčbu ústavní, ambulantní, i formou stacionáře a psychoterapeutických skupin,“ dodala primářka.

Důraz na zachování důstojnosti nemocných

Psychiatrické oddělení Svitavské nemocnice nyní pacientům nabídne nejen moderní prostředí, ale i péči. „Při léčení klademe důraz na zachování důstojnosti nemocných. Snažíme se získat jejich důvěru a motivujeme je k podílení se na vlastní léčbě. Respektujeme odlišnosti a zvyklosti pacientů a vedeme je k toleranci mezi sebou navzájem,“ řekla primářka a pokračovala: „Snažíme se, aby z našeho přístupu bylo patrné, že je pro nás pacientův problém důležitý, a snažíme se ho také s ním společně řešit.“

Na léčbě a řešení problémů pacientů se však nepodílejí pouze psychiatři. „Je zde velmi dobrá spolupráce mezi lékařským a nelékařským personálem, psychology, lékaři a sestrami somatických oborů, se sociální pracovnicí, nutriční terapeutkou, se sestrou pro ošetřování chronických ran a defektů nebo diabetickou sestrou. Tuto spolupráci, nekonfliktní vztahy personálu a klidné a pohodové prostředí považujeme za nutný předpoklad k úspěšné léčbě našich pacientů,“ uvedla primářka Kovářová.

Historie se neztrácí v dotyku s modernou

Architekti Jaromír Homolka a Martin Franěk se museli vypořádat se skloubením moderních technologií a klasickou podobou historické budovy. Jejich přístup dokumentuje například podoba nových oken v budově bývalého kláštera.

Volnější ruku pak měli v části, která je zcela nová a odráží historickou červenou budovu ve svých oknech a plášti. Obě křídla spolu sousedí a vytvářejí příjemné venkovní atrium, které zvlášť v teplejších měsících nabídne pěkný pohled na zahradní zeleň i potřebný odpočinek.

Fakta:

Celková cena včetně DPH: 109 669 418 Kč

Cena za stavbu včetně DPH: 99 410 181 Kč

Předpokládaná dotace EU: 86 000 000 Kč

Stavbu provedlo sdružení firem: Energie – stavební a báňská a. s., Kladno, a PRIMA, spol. s r. o., Hradec Králové

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš