Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Květné už na munici připravili 20 skladů, oznámil hejtman Netolický. Nastaly ovšem komplikace. A proč bude trasa tajná?

29.01.2015
V Květné už na munici připravili 20 skladů, oznámil hejtman Netolický. Nastaly ovšem komplikace. A proč bude trasa tajná?

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Hejtman Netolický na tiskové konferenci.

V areálu v Květné na Svitavsku, kam se převeze část munice z Vrbětic na Zlínsku, je už připraveno 20 objektů. Kvůli počasí se ale zatím na leden žádný převoz neplánuje.

Novinářům to tento týden řekli náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD). „Tento termín dnes už můžeme vyvrátit kvůli meteorologické situaci. V uplynulých dnech ve Vrběticích napadlo několik centimetrů sněhu a ani situace ve zbytku republiky není úplně příznivá," uvedl Netolický. Podle něj zatím není stanoven rámcový harmonogram převozu.

Na Zlínsku tento týden opět sněžilo. Policie přes tuto komplikaci pořád plánuje, že odvoz munice z areálu ve Vrběticích bude zahájen ještě v úplném závěru ledna. Tato verze stále trvá," řekla mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. V areálu se podle ní mnoho neděje, pyrotechnici pouze udržují zasněžené komunikace.

Ostraha vojenskou policií funguje, máme tým devíti členů včetně vedoucího Vojtěcha Pražana, místostarosty Květné, který připravuje veškeré náležitosti, aby munice byla co nejhladším způsobem uskladnitelná," řekl Kuchta. V budoucnu by se mohl počet zprovozněných skladových objektů z nynějších 20 ještě zvýšit. Připravena je také vojenská hasičská jednotka, po navezení munice ji vystřídá profesionální hasičská jednotka, která bude spadat pod Ministerstvo obrany. Ta zatím vzniká, měla by mít až 21 členů.

Trasa transportu nebude známa veřejnosti

Podle dosavadních informací by mělo být do Květné převezeno 2800 tun munice patřící společnosti Excalibur Army. Podle hejtmana to nakonec bude zřejmě méně. Na převoz bude potřeba několik desítek nákladních aut.

Trasu transportu munice nechtějí zástupci ministerstev vnitra ani obrany kvůli bezpečnostním rizikům upřesňovat. Starosta Květné Petr Škvařil obavy z převozu nemá. V minulosti skladem proběhly desítky tisíc tun munice. Jako starostu mě nikdo neinformoval, ale vůbec to nevadilo. Armáda měla procesy nastavené tak, že je řídila podle svých předpisů, a fungovalo to," uvedl Škvařil.

Armádní areál v Květné zabírá asi 215 hektarů, je obehnán betonovým oplocením a vybaven kamerovým systémem. Zasahuje do katastrů několika obcí. Vznikl v roce 1949, Československá lidová armáda jej využívala do roku 1969. Po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy ho až do roku 1990 měla v užívání sovětská armáda. Ke konci roku 2013 vojáci areál opustili a Ministerstvo obrany se jej neúspěšně pokoušelo prodat.

Hejtman Netolický doufá, že v budoucnu se už nic podobného řešit nebude. Jsem přesvědčen, že krizová situace z Vrbětic se už nebude opakovat,“ uvedl Martin Netolický po jednání Bezpečnostní rady Pardubického kraje, kdy se mimo jiné jednalo o rámcovém harmonogramu převážení munice. Vojenská část se bude přepravovat pod dohledem státu, respektive armády, a soukromá pod dohledem Policie České republiky,“ doplnil Martin Netolický.

Hejtman Pardubického kraje také na tiskové konferenci předal dar zástupcům Hasičského záchranného sboru: „Tato termokamera bude umístěna přímo v sídle jednotky požární ochrany v Poličce, která by v případě potřeba pomáhala stálé jednotce v Květné. Bude však především pomáhat hasičům během zásahů, při kterých není z důvodu kouře či tmy možné jiné orientace,“ dodal hejtman.

Na jeho slova navázal náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta. „Chtěl bych poděkovat Pardubickému kraji i obyvatelům Květné a okolních obcí za konstruktivní přístup, kterým pomohli řešit situaci,“ zdůraznil. O situaci v Květné hovořil také starosta obce Petr Škvařil: „Je vidět, že situace se výrazně uklidnila, a přeji také občanům Vrbětic, aby už také měli klid.“

V muničním skladu v Květné je připraven devítičlenný tým pracovníků, které vede místostarosta Květné a bývalý hlavní pyrotechnik skladu Vojtěch Pražan. Současně je připravena vojenská hasičská jednotka, kterou po přivezení munice vystřídá profesionální jednotka hasičů v kompetenci Ministerstva obrany.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš