Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chcete vidět srdce Václava Havla? Je z vosku, sebraného z pietních míst. Teď si na něj můžete sáhnout ve sklepě litomyšlského zámku

17.12.2014
Chcete vidět srdce Václava Havla? Je z vosku, sebraného z pietních míst. Teď si na něj můžete sáhnout ve sklepě litomyšlského zámku

Foto: Smetanova Litomyšl, o.p.s.

Popisek: Srdce Václava Havla putovalo, ale dnes je natrvalo v Litomyšli.

FOTOGALERIE Vosková plastika „Srdce pro Václava Havla“, vytvořená ze zbytků svíček zapalovaných po úmrtí prvního českého prezidenta, trvale připomíná smutné předvánoční dny roku 2011, kdy Václav Havel zemřel ve spánku. Nyní, při příležitosti tří let od jeho úmrtí, se na srdce mohou přijít všichni podívat, aniž by platili vstupné do expozice. Od dubna letošního roku je umístěno ve sklepení litomyšlského zámku.

Nejdřív do sklepa, pak na náměstíčko

Ve čtvrtek 18. prosince bude při příležitosti připomenutí skonu Václava Havla od 16 do 19 hodin bezplatně otevřená expozice Srdce pro Václava Havla ve sklepení litomyšlského zámku. Zájemci si budou moci prvního českého prezidenta připomenout i zhlédnutím projekce krátkých dokumentů a fotografií na náměstíčku před zámkem.

Vstupte dovnitř

Plastiku Srdce vytvořili Lukáš Gavlovský a Roman Švejda ze zbytků svíček, zapalovaných po smrti Václava Havla na pietních místech po celé České republice.

Voskový objekt ve tvaru otevřeného srdce, do kterého je možno vstoupit, byl poprvé vystaven na piazzetě pražského Národního divadla. Jeho hned druhou zastávkou byla Litomyšl. Umístění na dvorku zámeckého pivovaru v rámci Smetanovy výtvarné Litomyšle 2012 ukázalo choulostivost a pomíjivost díla – v tropických teplotách vosk měknul a výstava musela být předčasně ukončena.

Zbytek léta Srdce strávilo v chladu sklepení hradu Grabštejn, přes zimu bylo součástí brněnského Divadla Husa na Provázku. Zde si u Srdce lidé připomněli první výročí úmrtí Václava Havla a spontánně po českém prezidentovi pojmenovali sousedící uličku. Magistrátu pak vlastně nezbylo nic jiného, než název oficiálně stvrdit.

Na jaře 2013 bylo Srdce vystaveno ve Zlíně a potom ve sklepení zámku Uherský Ostroh. Časté stěhování však zanechalo na uměleckém díle řadu šrámů, po restaurování se proto autoři rozhodli Srdce umístit nastálo a putování raději přenechat na návštěvnících. „Poutním“ místem zvolili Litomyšl, město, kde cítí přirozenou blízkost Havlovým myšlenkám – velkorysost, vizionářství, spontánně fungující občanskou společnost.

Čtěte verše na zdi

Srdce je dnes součástí stálé expozice soch Olbrama Zoubka. Její uspořádání navrhl architekt Josef Pleskot. Po celém obvodu samostatné místnosti, v jejímž středu je Srdce, umístil svítící verš z prologu knihy Kazatel. Na dotykové obrazovce si návštěvníci mohou prohlédnout fotografie zachycující vznik Srdce, několik krátkých videí se záběry piety a vytváření Srdce, a mohou si také prolistovat rozhovor s oběma autory, Lukášem Gavlovským a Romanem Švejdou.

Jak s tím souvisí sochy?

Spojení plastiky Srdce se sochami Olbrama Zoubka má svoji souvislost. Sousoší Strážci, ztvárňující Jana Palacha a Jana Zajíce, připomíná dobu odvážného boje s totalitou, ve kterém si byli Zoubek s Havlem tak podobni. Spojovalo je osobní přátelství, prezidentskou kancelář Václava Havla zdobila socha Ifigenie na čestném místě, Zoubkovy sochy „hrají“ v Havlově filmu Odcházení a Olbram Zoubek také ztvárnil rodinnou hrobku Havlových na pražském Vinohradském hřbitově.

V klimaticky vhodném prostředí zámeckého sklepení také lahvově dozrává unikátní řada vín Chateau Litomyšl. Vína byla vyrobena moravskými vinařstvími v limitovaném množství pouze pro tuto řadu. Návštěvníci tak mohou prohlídku spojit s ochutnávkou vína, vybírat však mohou i z dalších vín vybraných moravských a rakouských vinařů ve vinotéce.

  •  Pro vznik plastiky se podařilo zajistit zhruba 5000 kg svíček (je to téměř polovina odhadovaného  množství  všech svíček v celé České republice). 
  •  Z nich bylo získáno 2300 kg vosku a 2700 kg vytříděného odpadu.
  •  Srdce dosahuje výšky 200 cm, váží 2300 kg a skládá se ze 115 dílů o průměrné váze 20 kg.

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

 

Vložil: Lucie Bartoš