Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kauza vrbětického muničáku se týká i Pardubického kraje. Hejtman i obce trvají na zajištění maximální bezpečnosti v Květné

11.12.2014
Kauza vrbětického muničáku se týká i Pardubického kraje. Hejtman i obce trvají na zajištění maximální bezpečnosti v Květné

Autor: Pardubický kraj

Popisek: Hejtman Martin Netolický se zástupci ministerstva obrany a ministerstva vnitra.

Bezpečnostní rada Pardubického kraje tento týden formulovala, ve spolupráci se starosty obcí kolem muničního skladu v Květné na Svitavsku, bezpečnostní požadavky a potřebu garance státu při přesunutí munice z Vrbětic. Nejde jen o vojáky, ale také třeba obnovení profesionálních požárníků v Květné.

Na jednání o konkrétním řešení situace za pomoci státu pozval hejtman Martin Netolický - jako předseda Bezpečnostní rady kraje -  také náměstka ministra obrany Tomáše Kuchtu, zástupce ministerstva vnitra a jeho složek a další odborníky. O výsledcích následně informuje premiéra Bohuslava Sobotku, který je předsedou Bezpečnostní rady státu.

Jak to vlastně bude? Starostové musí mít odpovědi pro veřejnost

„Znovu jsme probírali požadavky kraje a příslušných obcí, za kterých si dovedeme představit přesun a následné uskladnění munice v Květné. Zajištění bezpečnosti a klidu obyvatel je pro nás všechny prioritou,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Obce chtějí znát například režim provozu muničního skladu a podmínky uložení munice. Chceme, aby starostové mohli obyvatelům svých obcí tlumočit jednoznačné vyjádření, že jejich bezpečnost nebude v žádném případě ohrožena,“ dodal Martin Netolický.

Objekty musí hlídat armáda nebo policie

Mezi podmínky bezpečného převozu a skladování munice patří především garance státu týkající se stavu ukládané munice, se kterou by být manipulováno pouze pod dozorem armádních nebo policejních specialistů. Tyto subjekty by měly také obstarávat zabezpečení celého objektu.

Dále je požadováno zřízení profesionální jednotky požární ochrany umístěné přímo v Květné, která zde již v minulosti působila. Tato jednotka by tak v případě vzniku krizové situace byla ihned připravena k jejímu řešení. Zároveň by měl být připraven časový plán na přesun munice. „Je nezbytné seznámit veřejnost i zástupce obcí s harmonogramem případného přesunu. Chceme vědět, v jakém množství a kdy bude co do Květné převáženo, naskladňováno a vyskladňováno,“ dodal k dalšímu z požadavků hejtman Martin Netolický.

Nechceme v Květné druhé Vrbětice

Požadavky kraje a starostů obcí v okolí areálu muničního skladu na zajištění bezpečnosti se stupňují v souvislosti s dalšími výbuchy v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku. Munice, která v tomto skladu v současné době je, by měla být postupně převezena a část uskladněna právě v muničním skladu v Květné. Ten stát využíval do roku 2013, kdy byl prohlášen za nepotřebný.

Zástupci obcí a kraje chtějí těmito požadavky eliminovat možnost opakování scénáře z Vrbětic, kde munici střežila soukromá firma.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

 

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace