Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Druhý nejstarší hudební festival nabídne napřesrok větší komfort divákům. Přispěl k tomu i Pardubický kraj. Zahraje se i v jízdárně

30.11.2014
Druhý nejstarší hudební festival nabídne napřesrok větší komfort divákům. Přispěl k tomu i Pardubický kraj. Zahraje se i v jízdárně

Foto: Smetanova Litomyšl, o.p.s.

Popisek: Z minulého ročníku Smetanovy Litomyšle.

Správní rada obecně prospěšné společnosti „Smetanova Litomyšl“ se sešla tento týden v Praze, aby projednala přípravy 57. ročníku tohoto mezinárodního operního festivalu, jehož jedním ze spolupořadatelů je i Pardubický kraj. Schválila mimo jiné jeho program. Je několik novinek.

Pardubický kraj je ve správní radě společnosti zastoupen hejtmanem Martinem Netolickým a jeho 1. náměstkem Romanem Línkem, který byl zároveň potvrzen ve funkci předsedy správní rady.

Kraj na hudbu přispěl finančně

„Jsem hrdý na to, že se druhý nejstarší hudební festival v České republice koná právě na území našeho kraje. Proto považuji za povinnost, abychom učinili všechny možné kroky k jeho finančnímu zabezpečení. Z toho důvodu Pardubický kraj navyšuje pro příští ročník podporu o 150 tisíc korun,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Diváci ocení upravené zastřešení zámeckého nádvoří

V průběhu jednání, kterému předsedal 1. náměstek hejtmana Roman Línek, byl schválen rozpočet na příští rok a finanční zabezpečení celé akce. „V době, kdy je stále složitější shánět finanční prostředky, bych rád ocenil nejen příspěvek ministerstva kultury, ale také soukromých dárců, kterých je díkybohu stále více,“ uvedl Roman Línek. Zároveň připomněl, že správní rada schválila úpravu zastřešení zámeckého nádvoří, které tak nově nabídne větší komfort divákům především při sledování operních děl. Umožní jim totiž přehlednější zobrazení titulků.

Některá díla zazní i v jízdárně

Příští ročník festivalu bude zahájen ve čtvrtek 11. června ve 20 hodin úvodním koncertem v podání České filharmonie pod vedením Jiřího Bělohlávka a potrvá do neděle 5. července.

Kromě hlavní scény na II. zámeckém nádvoří, se část koncertů uskuteční například v piastrickém chrámu Nalezení sv. Kříže či v zámecké jízdárně. Jako již tradičně bude v programu celá řada hudebních překvapení a premiérových představení.

Co je Smetanova Litomyšl?

Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl je po Pražském jaru druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice, zároveň patří k největším pravidelným festivalům klasické hudby u nás.

Již od roku 1949 je v rodišti zakladatele české národní hudby Bedřicha Smetany, starobylé východočeské Litomyšli, pořádán velký hudební festival. Jeho hlavní programovou náplní jsou operní inscenace, koncertní provádění oper, ale také galakoncerty, oratoria, kantáty a písňové večery, tedy formy, v nichž je dominantou vokální umění. Stranou však nezůstávají ani hudba symfonická, instrumentální či komorní, prostor zde nachází balet stejně jako koncerty chrámové, promenádní nebo i přesahující do jiných žánrů. Mezi interprety patří významní zahraniční hosté (mj. Katia Ricciarelli, Sherill Milnes, Bernd Weikl, Kurt Rydl, Sergej Larin, Neil Shicoff, Torsten Kerl, Kate Royal, Marcello Giordani, Thomas Hampson), nejpřednější domácí sólisté (Eva Urbanová, Dagmar Pecková, Magdalena Kožená), soubory (Národní divadlo Praha, Státní opera Praha, Národní divadlo Brno, Česká filharmonie, Pražští symfonikové, Pražská komorní filharmonie, Filharmonie Brno...) a věhlasní dirigenti - Jiří Bělohlávek, Libor Pešek, Jiří Kout, Jakub Hrůša, Tomaš Netopil, Isaiah Jackson, Ondrej Lenárd, Caspar Richter, Frederic Chaslin či Alexander Joel. 

Centrem festivalového dění je nádherný areál Státního zámku Litomyšl, který byl v roce 1999 zapsán na seznam kulturního světového dědictví UNESCO.

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

 

Vložil: Lucie Bartoš