Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Druhý nejstarší hudební festival nabídne napřesrok větší komfort divákům. Přispěl k tomu i Pardubický kraj. Zahraje se i v jízdárně

30.11.2014
Druhý nejstarší hudební festival nabídne napřesrok větší komfort divákům. Přispěl k tomu i Pardubický kraj. Zahraje se i v jízdárně

Autor: Smetanova Litomyšl, o.p.s.

Popisek: Z minulého ročníku Smetanovy Litomyšle.

Správní rada obecně prospěšné společnosti „Smetanova Litomyšl“ se sešla tento týden v Praze, aby projednala přípravy 57. ročníku tohoto mezinárodního operního festivalu, jehož jedním ze spolupořadatelů je i Pardubický kraj. Schválila mimo jiné jeho program. Je několik novinek.

Pardubický kraj je ve správní radě společnosti zastoupen hejtmanem Martinem Netolickým a jeho 1. náměstkem Romanem Línkem, který byl zároveň potvrzen ve funkci předsedy správní rady.

Kraj na hudbu přispěl finančně

„Jsem hrdý na to, že se druhý nejstarší hudební festival v České republice koná právě na území našeho kraje. Proto považuji za povinnost, abychom učinili všechny možné kroky k jeho finančnímu zabezpečení. Z toho důvodu Pardubický kraj navyšuje pro příští ročník podporu o 150 tisíc korun,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Diváci ocení upravené zastřešení zámeckého nádvoří

V průběhu jednání, kterému předsedal 1. náměstek hejtmana Roman Línek, byl schválen rozpočet na příští rok a finanční zabezpečení celé akce. „V době, kdy je stále složitější shánět finanční prostředky, bych rád ocenil nejen příspěvek ministerstva kultury, ale také soukromých dárců, kterých je díkybohu stále více,“ uvedl Roman Línek. Zároveň připomněl, že správní rada schválila úpravu zastřešení zámeckého nádvoří, které tak nově nabídne větší komfort divákům především při sledování operních děl. Umožní jim totiž přehlednější zobrazení titulků.

Některá díla zazní i v jízdárně

Příští ročník festivalu bude zahájen ve čtvrtek 11. června ve 20 hodin úvodním koncertem v podání České filharmonie pod vedením Jiřího Bělohlávka a potrvá do neděle 5. července.

Kromě hlavní scény na II. zámeckém nádvoří, se část koncertů uskuteční například v piastrickém chrámu Nalezení sv. Kříže či v zámecké jízdárně. Jako již tradičně bude v programu celá řada hudebních překvapení a premiérových představení.

Co je Smetanova Litomyšl?

Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl je po Pražském jaru druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice, zároveň patří k největším pravidelným festivalům klasické hudby u nás.

Již od roku 1949 je v rodišti zakladatele české národní hudby Bedřicha Smetany, starobylé východočeské Litomyšli, pořádán velký hudební festival. Jeho hlavní programovou náplní jsou operní inscenace, koncertní provádění oper, ale také galakoncerty, oratoria, kantáty a písňové večery, tedy formy, v nichž je dominantou vokální umění. Stranou však nezůstávají ani hudba symfonická, instrumentální či komorní, prostor zde nachází balet stejně jako koncerty chrámové, promenádní nebo i přesahující do jiných žánrů. Mezi interprety patří významní zahraniční hosté (mj. Katia Ricciarelli, Sherill Milnes, Bernd Weikl, Kurt Rydl, Sergej Larin, Neil Shicoff, Torsten Kerl, Kate Royal, Marcello Giordani, Thomas Hampson), nejpřednější domácí sólisté (Eva Urbanová, Dagmar Pecková, Magdalena Kožená), soubory (Národní divadlo Praha, Státní opera Praha, Národní divadlo Brno, Česká filharmonie, Pražští symfonikové, Pražská komorní filharmonie, Filharmonie Brno...) a věhlasní dirigenti - Jiří Bělohlávek, Libor Pešek, Jiří Kout, Jakub Hrůša, Tomaš Netopil, Isaiah Jackson, Ondrej Lenárd, Caspar Richter, Frederic Chaslin či Alexander Joel. 

Centrem festivalového dění je nádherný areál Státního zámku Litomyšl, který byl v roce 1999 zapsán na seznam kulturního světového dědictví UNESCO.

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

 

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace