Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nemocniční pracovníci se bojí o místa, sloučením nemocnic to prý ale nehrozí. Uspějí jen silní, říká hejtman Netolický

28.11.2014
Nemocniční pracovníci se bojí o místa, sloučením nemocnic to prý ale nehrozí. Uspějí jen silní, říká hejtman Netolický

Foto: Nemocnice Svitavy

Popisek: Zdravotníci svitavské nemocnice.

Jak to bude s námi? To zejména zajímalo zaměstnance Svitavské nemocnice, do které tento týden zavítalo budoucí představenstvo Nemocnice Pardubického kraje. Jde o nástupnickou organizaci, pod kterou se k poslednímu prosincovému dni sloučí pěti nemocnic s akutní lůžkovou péčí v Pardubickém kraji. Zařadí se tak mezi šest největších zařízení v zemi.

Jedna velká společnost má podle podporovatelů záměru mnohem větší potenciál než několik menších samostatných subjektů. „Budeme partnerem, který nepůjde jen tak přehlédnout. Věřím, že se to pozitivně odrazí v kvalitě poskytované péče i v ekonomických výsledcích,“ prohlásil generální ředitel a člen představenstva Tomáš Gottvald při návštěvě Svitavské nemocnice.

Ve Svitavách se zatepluje a rekonstruuje se psychiatrie

Svitavy byly tento týden čtvrtou zastávkou budoucího představenstva Nemocnice Pardubického kraje po zdravotnických zařízeních, která se již zakrátko stanou součástí nově vzniklé společnosti. Zdejší nemocnice výrazně mění svou tvář díky rekonstrukci pavilonu psychiatrie, zateplování hlavní budovy a dalším stavebním úpravám. „V nové společnosti určitě chceme optimalizovat spektrum výkonů, i ve vztahu k jejich profitabilitě,“ pronesl generální ředitel Gottvald po prohlídce jednotlivých oddělení Svitavské nemocnice.

Propouštět se nebude

Ve svých záměrech představenstvo počítá se stávajícím personálem, což potvrdilo při neformálním setkání se svitavskými primáři a staničními sestrami. „Chceme udržet kvalifikované odborníky,“ prohlásil generální ředitel Gottvald. „Nečekejte od nás žádné dramatické změny ve zdravotní oblasti pro rok 2015. Restrukturalizace v našem kraji již proběhla v minulosti, kdy byla zrušena akutní lůžková péče v některých nemocnicích,“ dodal další člen představenstva Vladimír Ninger.

Něco se ale změní. Víc vedoucích pozic

Novinky přinese organizační struktura společnosti. Na činnost sester bude dohlížet ředitelka ošetřovatelské péče, která vzejde z výběrového řízení. Stejně jako ředitelé nemocnic v Pardubicích a v Chrudimi. Vznikne i kolegium krajských odborníků v jednotlivých oborech. „Chci, aby si je vybrali sami primáři ze svých řad,“ poznamenal člen představenstva Ninger.

Změny již v tuto chvíli probíhají v podpůrné administrativně-správní oblasti. „Tuto část musíme lépe zorganizovat. Zatím to byl mix různých činností. Chceme z každé nemocnice vybrat to nejlepší, aby celek fungoval lépe s maximální efektivitou,“ naznačil třetí člen představenstva Petr Rudzan.

Jaký je nyní formální stav fúze

Fúze nemocnic akutní lůžkové péče Pardubického kraje se uskutečňuje podle plánu. Rada Pardubického kraje vzala 21. listopadu na vědomí informaci o průběhu fúze a předloží ji k projednání na nejbližším zasedání Zastupitelstva Pardubického kraje 11. prosince.

„Proces transformace a fúze nemocnic Pardubického kraje probíhá zatím zcela v souladu s harmonogramem fúze schváleným usnesením Zastupitelstva v únoru letošního roku,“ informoval 1. náměstek hejtmana Roman Línek. Jeho slova doplnil i generální ředitel Nemocnic Pardubického kraje (NPK) Tomáš Gottvald: „Právní náležitosti technické části fúze jsou naplněny a termín zápisu do obchodního rejstříku není ohrožen.“

Představenstva pěti nemocnic ve spolupráci se smluvní advokátní kanceláří Kaplan & Nohejl již v říjnu  zajistila sepsání rozhodnutí Pardubického kraje jako jediného akcionáře o schválení fúze sloučením ve formě notářského zápisu, a to jak pro zanikající společnosti, tak pro společnost nástupnickou. Současně byl 30. října podán návrh na zápis fúze sloučením Pardubické krajské nemocnice jako nástupnické společnosti a jednotlivých nemocnic jako společností fúzí zanikajících do obchodního rejstříku s požadovaným termínem zápisu 31. prosince 2014.

Hejtman Netolický: Uspějí jen silní

„Naše snaha zefektivnit fungování pěti nemocnic pod jedním vlastníkem, Pardubickým krajem, trvá už od roku 2011, kdy jsem převzal funkci krajského radního pro zdravotnictví. Už samotná spolupráce nemocnic při vyjednávání se zdravotními pojišťovnami přinesla prokazatelné výsledky. Spojení nemocnic je logickým vyvrcholením tohoto procesu,“ uvedl již dříve hejtman Martin Netolický a dodal: „Jsme si vědomi toho, že uspějí jen silní."

Fúzi řídí takzvaný řídicí výbor v čele s Tomášem Gottvaldem a se zapojením poradenské firmy KPMG funguje takzvaný monitorovací výbor. V něm jsou zastoupeny všechny kluby Zastupitelstva Pardubického kraje, které je o jednotlivých krocích fúze podrobně informováno.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš